07 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پیام ريیس جمهور به مناسبت تجلیل از روز جهانی دسترسی به اطلاعات

کابل/ 7 میزان /باختر دولت جمهوری اسلامی افغانستان، دسترسی به اطلاعات...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 4 ??? 1398 ، 11:28

مکثی برگفته های عمران‌خان٬ صدراعظم کشورکه٬ازبحران در افغانستان سودبرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۴ دلو/ باختر
عمران خان صدراعظم پاکستان به روز چهارشنبه در مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس در رابطه به وضعیت افغانستان  و پیامد های جنگ این کشور برای پاکستان حرف های داشته است که قابل مکث و دقت است .
اودر گفته هایش کوشیده است که از پاکستان تصویر یک کشور قربانی شده در جنگ افغانستان را ارائه کند  وآنچه اتهام های که نسبت به ٖآن کشوردر رابطه به حمایت از هراس افگنان و ترویج افراط گرایی در منطقه است از خود دوراندازد. به خصوص این که٬ هم رکاب بودن پاکستان در بازی سیاسی با امریکا را اشتباه عنوان  کند تا در میان دوستان جدید بیشتر دلربایی کند و خاطر سازمان و احزاب مذهبی کشورش را  که مجری برنامه استخبارت آن کشوردر هند٬ افغانستان  و ایران اند٬ آسوده کند.
عمران خان گفته است(مشارکت پاکستان در جهاد افغانستان در دهه ۸۰ و سپس ملحق شدن به جنگ علیه تروریزم (به رهبری آمریکا) پس از حوادث یازده سپتامبر دو تصمیم اشتباهی بود که خسارت جانی و مالی فراوانی بر ما‹پاکستان› تحمیل کرد.)
او به ادامه گفته است: تصمیم اول پاکستان درخصوص افغانستان باعث شد تا افراط گرایی، ستیزه طلبی، ترویج اسلحه در جامعه، پدیده مواد مخدر و چالش فرقه گرایی در پاکستان بیداد کند و مشارکت در جنگ علیه تروریزم (در کنار آمریکا) باعث جان باختن ۷۰ هزار پاکستانی، وقوع صدها هزار فقره عملیات تروریستی و انتحاری شد که پاکستان را در مقطعی به عنوان یکی از خطرناک ترین مناطق جهان قرار داد.
آگاهان این گفته ها را گریز از واقعیت ها می دانند٬واقعیت این است که تجاوز ارتش سرخ بر افغانستان٬زمینه جنگ نیابتی کشور های قدرتمند را در افغانستان سبب شد و باعث اوجگیری تقابل شرق و غرب در این کشور شد.
در این کشمکش این پاکستان بود که سود برد و با طرح و ایجاد پروژه های استخباراتی برای امریکا و کشور های دیگر٬نه تنها در صدد رسیدن به منافع راهبردی در افغانستان برآمد بل با ایجاد پروژه نظیر طالبان٬ تلاش کرد تا منافع راهبردی خود را در منطقه دنبال کند.
پاکستان که دشمنی دیرینه با افغانستان و هند داشت. تلاش کرد از در دین ومذهب وارد قضیه افغانستان شود و بیشتر با شعار و بازی های که رنگ و بو دین می داد وارد عمل شد و به نام جهاد و ایجاد احزاب مذهبی و با کار گیری چهره های روحانی به جنگ دشمنان دیرینه خود رفت.
پاکستان به این منظور٬ نیاز داشت تا ازافراطی ترین چهره ها و جریان ها کار گرفت و این باعث شد تا افراط گرایی مذهبی در منطقه رشد کند و گروه های هراس افگن بین المللی نظیر القاعده در افغانستان ومنطقه جای پا پیدا کنند.
پس٬ افراط گرایی، ستیزه طلبی، ترویج اسلحه در جامعه، پدیده مواد مخدر و چالش فرقه گرایی که اکنون عمران حان آن را پدیده های بیداد گر در پاکستان می داند در وجود برنامه و سیاست های نا سنجیده شده ادارات استخبارتی پاکستان رشده کرد و این پاکستان است که باید جواب ترویج و رشد افراط گرایی در منطقه و فراتر از آن را بدهد واین که  عمران خان گفته است(مشارکت پاکستان در جهاد افغانستان در دهه ۸۰ و سپس ملحق شدن به جنگ علیه تروریزم (به رهبری آمریکا) پس از حوادث یازده سپتامبر دو تصمیم اشتباهی بود که خسارت جانی و مالی فراوانی بر ما‹پاکستان› تحمیل کرد.) نیز گریز از واقعیت ها است.
پاکستان به نام جهاد افغانستان و این که٬ دهلیز اصلی کشور های مخالف شوروی سابق به قضیه افغانستان است امتیازات وافر پولی به دست آورد و زمینه عصری سازی ارتش  خود را در تمامی صفوف جستجو کرد و از شر برخاسته در افغانستان خوب سود برد.
همچنان این عمران خان که می گوید( به دلیل مخالفت با حملات امریکا٬به طرفداری از طالبان متهم شده ایم) نیر یک گفته میان تهی است.
پرویز مشرف رییس جمهور مخلوع پاکستان بار ها گفته است که ما طالبان را برای رسیدن به اهداف منطقه یی خود ایجاد کردیم و آنان را در برابر جلوگیری از نفوذ هند و کشور های دیگر در افغانستان به کار گرفتیم٬ خود بیان این واقعیت است که پاکستان عقبه طالبان است.
اگر عمران خان ازعدم طرفداری پاکستان از طالبان سخن می گوید٬ رهبری این گروه در کجا است٬شورای کویته و شورای پشاور دو اصل تشکیلاتی طالبان در کجا است؟
جواب روشن است که رهبران طالبان در پاکستان اند و در چتر حمایت دستگاه های استخباراتی آن کشور زندگی و  فعالیت دارند.
اگر چنین نیست٬ ملا عمر رهبر اولی طالبان در کجا وفات کرد؟ ملا اختر محمد منصور در کجا کشته شد٬  حالا هم ملا هبت الله در کجا است.؟
بهتر است که مقام های پاکستانی به جای حاشیه روی و گریز از واقعیت ها٬ به واقعیت ها تن دهند و بپذیرند که آنان در طول سالهای متمادی نه تنها روی منافع مردم افغانستان پا گذاشته اند بل باعث زوال آن فرصت های شدند که می توانست رشداقتصادی٬ فرهنگی و اجتماعی پاکستان را عامل شود و آن همسویی و همگرای با مردم افغانستان برای رشد منطقه بود  واین گفته عمران خان راه واقعیت را پیدا کند که می گوید ( مشارکت پاکستان در جنگ افغانستان در گذشته این را به ما آموخت که دستیابی به رفاه و توسعه بدون صلح و ثبات امکان پذیر نیست.)
تحلیل سیاسی

 

Last modified on ???? ، 4 ??? 1398 ، 11:38

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.