05 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

محمد اشرف غنی رییس جمهوری در پیوند به پروسۀ صلح با زنان دیدار کرد

کابل/ ۵حوت/ باختر محمداشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به سلسلۀ...

مرکز ویژۀ رسیدگی به مصابان احتمالی کرونا در بغلان ایجاد شد

کابل/ ۵حوت/ باختر ریاست صحت عامه بغلان می گوید که آمادگی...

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

حسینه صافی: مشکل اعمار سرک کنار قلعه ضحاک غور به زودی حل می شود

کابل/ ۵حوت/ باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ امروز با...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 8 ??? 1398 ، 10:58

آگاهان امور: امید با الحاق افغانستان با ائتلاف جهانی حمایت از آزادی بیان ٬ گردش اطلاعات به شکل اساسی انجام شود.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۸ دلو/ باختر
بعد از آن که دولت افغانستان با ائتلاف حمایت از آزادی رسانه‌ها یکجا شد٬ شماری از آگاهان امید وار اند که این کار بتواند چالش های موجود در کار رسانه را کاهش دهد .
به گزارش آژانس باختر: دولت افغانستان دیروز در پای سندی امضا کرد که افغانستان را شامل ائتلاف جهانی حمایت از آزادی بیان کرد.
به این ترتیب افغانستان٬سی‌وپنجمین کشوری است که عضویت این ائتلاف را به دست آورد.
ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها، در تابستان ۲۰۱۹ میلادی در شهر لندن پایتخت بریتانیا به اساس طرح مشترک کانادا و بریتانیا به وجود آمد که طی یک سال گذشته، ۳۴ کشور جهان عضویت این ائتلاف را به دست آوردند.
وافغانستان در حالی عضو این ائتلاف شد که جنگ، ناامنی، تروریزم، قضایای خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها، موانع بر سر راه دست ‌رسی به اطلاعات، مشکلات اقتصادی و مالی رسانه‌ها، عدم رعایت حقوق و امتیازات کارکنان رسانه‌ها، نگرانی‌ از آینده مبهم سیاسی در کشور٬ چالش‌های عمده فراراه آزادی بیان در افغانستان است .
اگاهان امور مطرح می کنند که امضای این سند، مسؤولیت دولت افغانستان را بیشتر کرده و در دفاع از آزادی بیان، حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها، دولت را بیشتر دل‌گرم می‌کند.
در همین حال، ضیا بومیا، نماینده‌ فدراسیون رسانه‌ها و ژورنالیستان در این رابطه به خبرنگار آژانس باختر گفت که رسانه‌ها و خبرنگاران در عرصه‌ کاری خود با انواع چالش‌ها و برخوردهای مافیایی ملی و منطقه یی مواجه می‌شوند که برای مهار این چالش‌ها نیاز است تا جامعه جهانی به صورت اساسی حمایت کند.
او با اشاره به قانون حق دست‌رسی به اطلاعات گفت، با این‌ که این قانون در سطح منطقه بی‌نظیر است و در ردیف اسناد تقنینی ملی و بین‌المللی قرار دارد؛ اما در تطبیق این قانون، مشکلات زیادی وجود دارد.
به گفته‌ بومیا، آنانی  ‌که در رأس اداره‌های دولتی قرار دارند، نه تنها اطلاعات را همگانی نمی‌کنند بل با گیرندگان اطلاعات برخورد پولیسی و نادرست دارند اوبدون آن که از کدام نهاد و یا فرد مشخص نام ببرد اظهار امید واری کرد که پیوستن افغانستان با این ائتلاف بتواند گره گشای برخی از مشکلات اصحاب رسانه یی در کشور باشد و از ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها خواست که نیروی فشار سالم را بر دولت افغانستان وارد کند تا گردش اطلاعات به شکل اساسی انجام شود.
همچنان صدیق‌الله توحیدی، رییس اجرایی کمیته‌ی مصؤونیت خبرنگاران، در این مورد به خبرنگار آژانس باختر گفت ، در شرایطی‌ که افغانستان درگیر جنگ است و از جانب دیگر، روند مذاکرات صلح در حال پیشرفت است، حفظ ارزش‌های حقوق بشری، ارزش‌های مندرج در قانون اساسی که یکی از این ارزش‌ها، آزادی بیان است، از موارد مهمی پنداشته می‌شود که باید مورد حمایت جامعه‌ جهانی قرار گیرد. توحیدی بر این باور است، الحاق افغانستان به این ائتلاف جهانی، کمک خواهد کرد تا دست طرفین مذاکره‌کننده به ویژه طالبان را، بر ایجاد محدودیت در روند کار آزاد و مستقل رسانه‌ها، ببندد.
این در حالی است که دولت افغانستان٬ آزادی بیان و کار آزاد رسانه ها را عمده ترین دستآورد مردم افغانستان در هژده سال گذشته در کشور دانسته تاکید براین دارد که تحولات سیاسی نه   تنها بر کار رسانه ها اثر سو نخواهد گذاشت بل باعث رشد رسانه ها خواهد شد  و دولت همچنان برحمایت از مطبوعات کثرت گرا متعهد باقی خواهد ماند . فرشته ذهاب
فرشته

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.