28 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

اعلامیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به راکت پراکنی های اردوی پاکستان در امتداد خط فرضی دیورند

کابل/ ۲۸میزان/ باختر وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان راکت‌پراکنی‌ها...

معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان فردا وارد کابل مي شود

معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان فردا وارد کابل مي شود

کابل/ ۲۸میزان/ باختر قرار است فردا سردار اوکتامویچ امورزاکوف معاون صدراعظم...

تبصره

تبصره

کابل/ ۲۸ میزان/ باختر افراط گرایی به یک پدیدۀ جهان شمول...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 22 ??? 1398 ، 10:01

اسدالله خالد ٬اگر خشونت ها ادامه پیدا کند از حالت دفاعی خارج می شویم

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۲۲ حوت/ باختر
در حالی که تلاش ها برای آغاز گفت وگو میان افغانان ادامه دارد٬وزارت امور خارجه امریکا ادامه خشونت از سوی طالبان را چالشی در برابر روند صلح در افغانستان خوانده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ تلاش ها برای آغاز گفت وگو میان افغانان ادامه دارد و دولت افغانستان به زودی فهرست مذاکره کنندگان را نهایی خواهد کرد٬ مگروزارت داخله از تحرک و ازدیاد حمله های طالبان سخن گفته است.
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله می گوید که حمله های طالبان ازدیاد یافته است و این گروه طور میانگین دریک شبانه روز بین سی تا چهل مورد حمله را بر پوسته های امنیتی و دفاعی انجام می دهند.
نهاد های دفاعی و امنیتی افغانستان از سوم حوت که مرحله کاهش خشونت درکشور به اجرا در آمد و یک هفته ادامه یافت حالت دفاعی گرفته اند.
باآنکه طالبان با تکمیل شدن برنامه هفت روزه کاهش خشونت٬ حمله های شان را در برابر نیروهای حکومتی از سر گرفتند ٬ مگر نیروهای دولتی حالت دفاعی شان را حفظ کرده اند.
شماری از منابع امنیتی گفته اند که طالبان٬ حفظ حالت دفاعی از سوی نیروهای دولتی را یک نوع ضعف  این نیروها و امتیازدهی به طالبان تعبیر کرده اند و این موجب آن شده است که آنان جسور تر شوند و بیشتر بر مواضع نیروهای دولتی حمله کنند.
مگر عکس العمل نیروهای دولتی در کندز و قندهار و جا ها دیگر که حمله های طالبان را دفع کردند و بر آنان تلفات سنگین وارد کردند نشان دادند که نیروهای دولتی ضعیف نیستند٬ تنها مصلحت های سیاسی است که از تحرک آنان کاسته است .
تحرک طالبان باعث شد تا اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی هم عکس العمل نشان دهد.
او می گوید:(حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان که از روز نخست دورۀ «کاهش خشونت‌ها» آغاز شد، تاکنون ادامه دارد و این نیروها به احترام توافق صلح و فرمان رییس‌جمهوری حالت دفاعی شان را تا آخر این هفته حفظ خواهند کرد٬ مگر طالبان تعهد شان را شکسته‌اند و دست به حمله زده اند  ونیروهای امنیتی و غیرنظامیان در این حمله‌ها قربانی‌هایی نیز داده‌اند.)
خالد٬ طالبان را به لجاجت در ادامۀ خشونت متهم کرده است و هشدار داد ( اگر خشونت‌ها ادامه یابند، نیروهای امنیتی از حالت دفاعی بیرون خواهند شد. این حالت به شکل کنونی مورد قبول و مورد تأیید قوای امنیتی افغان نخواهد بود. )
در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته است «سطح بلند فعلی خشونت‌ها» از سوی طالبان قابل قبول نیست و باید تغییر کند.
وزارت خارجه امریکا واضح کرده است٬ طالبان حملات خود به شهرها و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان را متوقف کرده‌اند، اما در روستاها هم‌چنان دست به کشتار می‌زنند.
وزارت خارجه امریکاتأکید کرده است که این سطح بلند خشونت‌ها «خطرناک» است و می‌تواند به چرخه تازه‌ یی از خشونت‌ها بین دو طرف و در نهایت «تضعیف» روند صلح منجر شود.
در همین حال شماری از آگاهان سیاسی و شهروندان کشور می گویند که طالبان با ازدیاد حمله های شان در صدد امتیازگیری در میدان سیاسی اند٬ مگر مقام های افغان می گویند که طالبان را وادار خواهند کرد که از پناه بردن به این تکتیک کهنه وناکار خود داری کنند. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.