28 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تبصره

تبصره

کابل/ ۲۸ میزان/ باختر افراط گرایی به یک پدیدۀ جهان شمول...

ده ها طالب مسلح درزابل کشته شدند

قلات ۲۸ میزان باختر ده ها طالب مسلح درتازه ترین نبرد...

ازهفته جهانی تغییر اقلیم  در بامیان تجلیل شد

ازهفته جهانی تغییر اقلیم در بامیان تجلیل شد

بامیان/ 28 میزان/ باختر ازهفته جهانی تغییراقلیم امروزدر بامیان تجلیل شد. محمد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 25 ??? 1398 ، 12:55

شورای امنیت ملی: طالبان باید ثابت کنند که بخشی از مشکل باقی نمی مانند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۵حوت/ باختر
در حالی که طالبان ادعا دارند که برنامۀ چگونگی رهایی زندانیان این گروه از سوی حکومت با چالش روبه‌ رو‌است٬ مگر یک منبع شورای امنیت ملی می گوید که طالبان باید ثابت کنند که بخشی از مشکل باقی نمی مانند.
به گزارش آژنس باختر٬ منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که برنامۀ چگونگی رهایی زندانیان از سوی حکومت این روند را با چالش روبه‌رو کرده ‌است و ممکن گفت‌وگوهای میان افغانان را آسیب بزند.
توافق نامه صلح دوهفته پیش میان امریکا و طالبان امضا شد، یکی از تعهدات امریکا در این توافق رهایی٬ تا پنج‌هزار زندانی این گروه ۱۰روز پس از امضای این توافق‌نامۀ صلح از زندان‌های افغانستان بود.
دولت افغانستان با آن که تاکید دارد که مساله رهایی زندانیان مربوط به دولت این کشور است٬ محمداشرف غنی به منظور تقویت روند گفت وگو میان افغانان به رهایی شماری معین از زندانیان٬ آنهم به اساس شروط موافقه کرد.
اما، در فرمان رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان آمده‌است که روند آزادسازی زندانیان طالب٬ در چند مرحله اجرا خواهد شد.
بربنیاد این فرمان درنخست روزانه صد زندانی طالب از بند رها خواهند شد و پس از آغاز و ادامۀ گفت وگوهای مستقیم هیئت حکومت و کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها از سوی طالبان، زندانیان دیگر نیز رها خواهند شد.
مگر طالبان خواستار رهایی زندانیان شان بدون قید و شرط اند. آنان هشدار داده اند اگر زندانیان شان مطابق به خواست آنان رها نشوند٬ برنامه گفت وگو میان افغانان با خطر مواجه خواهد شد.
سمیع یوسفزی، خبرنگار پاکستانی نیز از قول طالبان گفته است: اگر پنج هزار زندانی طالبان آزاد نشوند٬ طالبان به مذاکرات آماده نمی‌شوند.
مگر خواست دولت افغانستان در بدل رهایی این زندانیان واضح است و آن ختم خشونت و تقویت روند گفت وگوهای سیاسی است.
در گذشته نیز شمار زیادی از افراد طالبان از زندان های کشور آزاد ساخته شده اند٬ مگر آزادی آنان نه تنها که به روند صلح کمکی نکرده است بل٬ باعث تقویت مواضع گروه طالبان شده است.
سخنگوی شورای امنیت سازمان ملی دررابطه به ادعای مطرح شده از سوی طالبان گفته است: «طالبان باید برای دریافت راه حل همکاری کنند و زمینه رهایی زندانیان خود را فراهم کنند.»
جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی کشور٬ روزشنبه (24 حوت) در تویت کوتاهی نوشت: "ما میکانیزمی را به برای پیشبرد روند صلح ایجاد کرده‌ایم. طالبان باید برای دریافت راه حل با ما یکجا کار کنند تا زندانیان این گروه رها شوند و روند صلح به پیش برده شود."
او تاکید کرده است: «اکنون توپ در میدان طالبان است؛ و این گروه باید تصمیم بگیرد که بخشی از مشکل باقی می‌ماند یا بخشی از راه حل برای پایان جنگ در کشور می‌شود.» صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.