02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان افغان وپاکستانی درننگرهارمتحمل تلفات شدند

جلال آباد/ ۲ عقرب /باختر درتازه ترین نبرد ها در ننگرهار...

عاملان آدم ربایی های اخیردرشاهراه جلال آباد- تورخم بازداشت شدند

جلال آباد / ۲ عقرب /باختر پولیس ننگرهاراز بازداشت عاملان اصلی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 26 ??? 1398 ، 12:55

نیویارک تایمز: توافق نامه امریکا و طالبان مبهم و سربسته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۶  حوت / باختر
یک روزنامه مشهور امریکایی رییس جمهوری آن کشور را متهم کرده است که جرئیات توافق نامه امریکا با طالبان را بیان نکرده است و دست به پنهان کاری زده است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ امریکا و طالبان به تاریخ سوم حوت سالجاری بعد از ده دور گفت وگو که حدود هژده ماه به طول کشید توافق نامه صلح را امضا کردند اما شماری از قانون گذاران  امریکایی و رسانه های آن کشور می گویند چیز های زیادی در این توافق نامه وجو دارد که از دید مردم پنهان گذاشته شده است.
شک در مورد ابهامات در توافق نامه درست زمانی بیشتر شد که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که دو مورد از مواد این توافق مافوق سری اند و تنها شماری از اعضای کانگرس از آن آگاه شده می توانند.
تنها رسانه ها و اعضای کانگرس و سنای امریکا نیستند که می گویند چیزهای زیادی را در مورد توافق‌نامه‌امریکا با طالبان وجود دارد که به ما نمی‌گویند٬شماری از کشور های جهان که در قضیه افغانستان دخیل اند نیز گفته اند که از متن و محتوای این توافق آگاه نیستند. روسیه٬چین و هند در زمره همین کشور ها است.
طالبان حدود هفت ماه قبل از امضای توافق نامه با امریکا٬ از روسیه و چین خواسته بودند که به عنوان ضمانت کنندگان این توافق امضا کنند که هر دو کشور آماده این کار شدند مگر چند روز قبل از امضای توافق٬ ضمیرکابلوف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان گفت که روسیه تنها به عنوان شاهد در مراسم  امضای این توافق نامه شرکت خواهد کرد.
او به صراحت از امریکا انتقاد کرد که متن طرح این توافق را در اختیار روسیه قرار نداده است و این حق روسیه است که از آن آگاه باشد.
وزارت خارجه امریکا دلیل پنهان نگه‌داشتن بعضی از مواد این توافق را جلوگیری ازحرکات نظامی  شماری از گروه ها منجمله داعش خوانده است.
سردبیرروز نامه نیویارک تایمز در یکی از شماره های اخیر خود به همین مساله پرداخته است.
اونوشته است
(چرا دولت ترامپ، بخش‌هایی از توافق‌نامه‌ با طالبان را از مردم پنهان می‌کند؟ دلیلی برای پنهان کردن آن‌ها از طالبان وجود ندارد؛ زیرا آن ضمیمه‌ها در اختیار این گروه قرار دارد. وزارت خارجه امریکا می‌گوید، دلیل این کار، پنهان نگه‌داشتن حرکات نظامی از «به طور مثال داعش» است؛ اما اعضای مشکوک کنگره که آن اسناد را دیده‌اند، باور دارند که دلیل واقعی این است که توافق‌نامه، در مورد چگونگی اطمینان از عمل کردن طالبان به تعهدات شان، بسیار سربسته و مبهم است.
بر پایه‌ توافقی که با طالبان، در ۲۹ فبروری امضا شده است ، ایالات‌ متحده توافق کرده است که در چهارده ماه، تمام نیروهای امریکایی و متحدانش را از افغانستان خارج کند. در عوض، رهبران طالبان تعهد کرده‌اند که با سازمان‌های تروریستی‌ یی که ایالات متحده را هدف می‌گیرند، همکاری نکنند، اجازه ندهند که از خاک افغانستان استفاده کنند و با حکومت افغانستان (که طرفی در آن توافق‌نامه نبود) و دیگر مردم این کشور، بر سر یک آتش‌بس دایمی و تقسیم قدرت، گفت‌ وگو کنند.
گفته می‌شود دو ضمیمه‌ یی که هنوز هم محرمانه به حساب می‌آید، معیارهایی است که ایالات متحده با آن، مشخص می‌کند که آیا طالبان به تعهدات شان پای‌بند استند٬ یا خیر. شک نکردن به این موضوع کار دشواری است؛ زیرا همان ‌گونه که هفته‌یی گذشته، در نیویورک‌ تایمز آمده بود، آن ضمایم به ترامپ رییس‌جمهور «آزادی عمل زیادی می‌دهد تا به سادگی اعلام کند که جنگ تمام است و از افغانستان برود.»
چندین عضو کنگره، به شمول جمهوری‌خواهان که معمولا در دسته کاری  ترامپ هستند و آن بخش‌های محرمانه را در جای امنی در زیر ساختمان کنگره، در واشنگتن مطالعه کرده‌اند، همین حس را داشته‌اند. لیز چینی، که عضو  کنگره، از ایالت وایومینگ است، پس از دیدن آن اسناد، گفت هنوز مطمئن نیست که آن توافق‌نامه، مکانیزم کافی یی برای اطمینان از عمل کردن طالبان به شرایط معامله را داشته باشد.
اگر دلیل پنهان ماندن این اسناد از چشم مردم، همین موضوع باشد، این یک پنهان‌کاری فریب‌کارانه است. جنگ در افغانستان برای ایالات متحده به قدری هزینه‌های مالی و جانی- ۲۴۰۰ سرباز کشته شده و ۲ تریلیون دالر– داشته است که نگذاریم از آن، برای یک دست‌کاری کم‌ارزش سیاسی استفاده شود.
این توافق‌نامه به طور گسترده و بی‌رحمانه‌ یی مورد استقبال بخش عظیمی از طیف سیاسی در کشور (امریکا) قرار گرفت. نه، این یک توافق‌نامه ‌یی صلح نیست؛ زیرا طالبان توافق نکردند تا حکومت کنونی افغانستان که در مذاکرات شامل نبودن را به رسمیت بشناسند و هیچ محدودیتی بر قابلیت‌های نظامی شان وضع کردند. در این توافق‌نامه، هیچ چیزی در مورد حقوق زنان، انتخابات وقانون اساسی گفته نشده است. هسته‌ یی این توافق‌نامه، ساختاری است که به نیروهای امریکا و متحدان این کشور، اجازه می‌دهد تا از جنگی که تا کنون بسیار طولانی شده است و هیچ چشم‌اندازی برای یک پیروزی نظامی ندارد، بیرون شوند.
اگر امریکاییان آماده‌ خروج از این جنگ استند، می‌خواهند بدانند که دست‌ کم دولت شان به متحدان افغانی خود فرصتی برای مبارزه علیه یک سازمان بی‌رحم اسلامی می‌دهد. آنان می‌خواهند مطمین شوند که دولت ترامپ، خیلی راحت به طالبان مجوزی برای پیمان‌شکنی و اعاده‌ دیکتاتوری بی‌رحمانه‌ این گروه ٬نمی‌دهد.
قانون‌گذارانی که آن ضمایم را دیده‌اند، دریافته‌اند که معیارها برای عمل کردن به تعهدات، آن قدر نامشخص است که این روند را بی‌معنا می‌کند. در هر صورت، این چیزی است که تمام‌ امریکاییان باید اجازه داشته باشند که برای خود قضاوت کنند. مردم امریکا مجبور نیستند صحبت کوتاه مایک پمپیو، وزیر خارجه در مورد یک «فرصت تاریخی» برای «بهبود وضعیت» را به سادگی بپذیرند. مردم امریکا با تجربه‌ تلخی که دارند، می‌دانند که خارج شدن از یک جنگ طولانی و بیهوده، نابسمان و دردآور خواهد بود. آنان حق دارند که بدانند دولت‌ شان، چگونه می‌خواهد این خروج را انجام دهد.) صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.