02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان افغان وپاکستانی درننگرهارمتحمل تلفات شدند

جلال آباد/ ۲ عقرب /باختر درتازه ترین نبرد ها در ننگرهار...

عاملان آدم ربایی های اخیردرشاهراه جلال آباد- تورخم بازداشت شدند

جلال آباد / ۲ عقرب /باختر پولیس ننگرهاراز بازداشت عاملان اصلی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 3 ??? 1399 ، 10:41

طالبان با حمله بر یک پاسگاه امنیتی در زابل ٬پیام ادامه جنگ در کشور دادند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۳ حمل/ باختر
سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که طالبان پاسخ حمله خودبر زابل را گرفتند  و در جنگ با نیروهای دفاعی و امنیتی در ولایت های مختلف متحمل تلفات سنگین شدند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ در حالی که از آغازسال جدید هجری خرشیدی چند ساعت نمی گذشت طالبان به روز جمعه اول حمل بر یک پاسگاه امنیتی در حومه قلات مرکز زابل حمله کردند که با تاسف نیروهای دولتی متحمل تلفات شدند.
این حمله و با به تعریف دیگر این توطیه ٬صبحگاهان وقت در وجود افراد نفوذی طالبان انجام شد.
پاسگاهی که شکار این توطیه شد٬یک پاسگاه  مشترک بود که از سوی عساکر ارتش و پولیس اداره می شد و وظیفه آن تامین امنیت بخشی از شاهراه کابل قندهار بود.
این حادثه آنهم در اولین روز سال جدید خرشیدی٬پیام جز ادامه جنگ ووحشت از سوی طالبان چیزی دیگری بوده نمی تواند.
وزارت دفاع ملی می‌گوید که در اثر حمله طالبان بر یکی از پوسته‌ها در ولایت زابل، حد اقل ۱۷ نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان کشته شدند.
وزارت دفاع ملی با نشر اعلامیهٔ یی گفته است که این حمله توسط طالبان و به همکاری افراد نفوذی شان صورت گرفت که در آن ۱۱ منسوب اردو و شش منسوب پولیس افغان کشته شدند.
این وزارت گفته است که چگونگی و علت وقوع این رویداد مورد بررسی قرار دارد.
عطاجان حق بيان، رییس شورای ولایتی زابل گفته است که این حملۀ به همکاری افراد نفوذی صورت گرفته است. او این حمله را اسفبار خوانده است و به طالبان از پیامد بد این حمله هشدار داد.
ذبیح الله ژوبین، سرپرست قومندانی پولیس زابل که از محل رویداد دیدن کرده است می‌گوید که نیروهای امنیتی از مرکز زابل  به محل رفته اند و در این پایگاه مشترک نظامی جابجا شده اند.
حادثه قلات اسفبار ترین حادثه بعد از امضای توافق صلح میان طالبان و امریکا  واولین حمله خونین در آغاز سال جدید خرشیدی است  ودرست زمانی انجام می شود که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی چهارروز پیش گفته بود که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از حالت دفاعی به‌حالت دفاع فعال برگشته‌اند.
این حمله واکنش های زیادی  در پی داشت.
ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیهٔ یی این حملهٔ طالبان را "وحشیانه و تروریستی" خوانده است و گفته است که این‌گونه حملات نه تنها فرصت صلح را به خطر مواجه می‌ کند، بلکه نفرت مردم را در مقابل این گروه بیشتر از پیش افزایش می‌دهد.
کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می‌گوید که انجام این حمله دو دستگی گروه طالبان در قبال توافقنامه صلح با امریکا را نشان می‌دهد و می‌تواند که به روند صلح آسیب برساند.
به گفته میر حیدر افضلی، رییس کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه، این حمله نشان می‌دهد که طالبان در صف واحد قرار ندارند و شماری از آنان پابند به توافقنامه صلح اند، اما جمع دیگری به حمله‌های خود ادامه می‌دهند. یعنی همه‌ طالبان پابند به توافقنامه آوردن صلح نیستند.
یک کارشناس امور نظامی می گوید که این حادثه در بستر تحولات سیاسی رخ داده است ٬ گفت وگو های صلح نیاز به اعتماد سازی دارد در صورتی که آتش‌بس وجود نداشته باشد، مذاکرات صلح نتایج مطلوبی نخواهد داشت، به خاطری که ادامه جنگ و رسیدن به صلح امکان‌پذیر نیست.همچنان لازم است تا  امریکا که با طالبان توافق صلح را امضا کرده است  باید فشارهای زیادی بر طالبان وارد کند تا آتش‌بس را بپذیرند.
وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور در صفحه توییترش نوشته است ٬ مردم با گروهی از قاتلان بی‌رحم سر و کار دارند که به هیچ ارزش اخلاقی یا توافق کتبی پابند نیستند.
صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری، حمله اخیرطالبان را نشانه تعهد طالبان به ادامه خشونت و مخالفت این گروه با روند صلح توصیف کرده است.
نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، حمله طالبان به نیروهای دولتی در ولایت زابل را محکوم کرد.
او پرسیده است که طالبان چگونه توانستند دستور این حمله را به هم‌وطنان خود در روز نوروز و در شرایطی که جهان با بیماری کرونا درگیر اند و پس از تعهد به صلح، صادر کنند؟
او حادثه زابل را وحشیانه و شرم‌آور توصیف کرده است.
پیتر پروگل، سفیر آلمان در کابل، گفته است که حمله «وحشیانه» طالبان در زابل تعهد این گروه به صلح را زیر سوال می‌برد.
سفارت امریکا در کابل، در واکنشی نسبت به این حمله آن را محکوم کرد و تأکید کرده است که اکنون زمان صلح است.
فواد امان  معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که طالبان در شب نوروز و در دو روز اول سال جدید هجری خرشیدی ٬در ده ولایت کشور درگیر جنگ با نیروهای دولتی شده اند او تأکید کرد که آغازگر این جنگ ها، گروه طالبان بوده است و نیروهای دولتی تنها از شرایط «دفاع فعال» برای دفع این حملات استفاده کرده‌اند.
به گفته امان، فاریاب، بغلان، سمنگان، بلخ، کندز، غزنی، بادغیس، غور، زابل و ننگرهار از ولایاتی‌اند که در این مدت در آن‌ها درگیری صورت گرفته است. او تلفات جنگ‌جویان طالب در این درگیری‌ها را سنگین توصیف کرد و افزود که نیروهای افغان نیز متحمل تلفات شده‌اند.
وزارت داخله بر انتقام گیری از عاملان این دسته تاکید کرده است.
طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، اعلام کرد که طالبان پاسخ حمله خود در زابل را گرفتند. به گفته او، نیروهای امنیتی در جریان ماموریت های امنیتی به طالبان تلفات سنگین وارد کرده اند. اجساد افراد این گروه در ولایات مختلف کشور از جمله زابل، بادغیس و غور هنوز هم در میدان‌های جنگ باقی مانده است.
او تأکید کرده است گروه طالبان تا هر زمانی که بجنگد، چنین کشته خواهند شد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.