02 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

طالبان افغان وپاکستانی درننگرهارمتحمل تلفات شدند

جلال آباد/ ۲ عقرب /باختر درتازه ترین نبرد ها در ننگرهار...

عاملان آدم ربایی های اخیردرشاهراه جلال آباد- تورخم بازداشت شدند

جلال آباد / ۲ عقرب /باختر پولیس ننگرهاراز بازداشت عاملان اصلی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 5 ??? 1399 ، 09:20

بی تفاوتی، سهل انگاری و برخورد سلیقه یی،عامل رشد کرونا در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۵ حمل/ باختر
در حالی که وقایه یگانه راه حل و مهار کرونا پنداشته می شود، روند وقایه در افغانستان آن چنان که ایجاب می کند، نیست.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ ویروس کرونا اکنون به یک معضل حاد جهانی مبدل شده است. چین، ایران ، ایتالیا، کوریای جنوبی... کشور های اند که بیشترین قربانی برخاسته از این ویروس را داشته اند.
افغانستان به دلیل روابط نزدیک همسایگی که با ایران دارد و به دلیل بازگشت بی پیشینه مهاجران افغان از آن کشور، در معرض خطر جدی شیوع کرونا قرار دارد.
دولت افغانستان ونهاد های مدنی  خیریه به منظورمقابله با کرونا تدابیر و اقدامات احتیاطی روی دست گرفته اند که بارزترین آن از خانواده ها و مردم خواسته شده است که در خانه های شان باقی  بمانند، تجمعات عمومی لغو شده است حتا دولت برنامه های رسمی تجلیل از سال نو هجری خرشیدی را ملغی کرد و ساعت کاری مامورین دولت سه ساعت کاهش یافت و اقدامات دیگر.
قرنطین یکی از راه های وقایه کرونا است که کشور های زیادی آن راتجربه کردند که پیامد آن مثبت بوده است مگر در افغانستان مساله قرنطین، تنها یک حرف روی کاغذ است و این روند به گونه یی که باید باشد، نیست.
دولت دستورداده است که تجمعات عمومی برگزار نشود. مگر دو روز قبل هزاران نفر برای دیدن مسابقه پهلوانی درشهر مزار شریف تجمع کردند، در بغلان و کندز مسابقه بزکشی با هزاران تماشاچی برگزارشد.
محلات تفریحی در کابل، قندهار، ننگرهار و... فعال اند، کلپ های ورزشی در کابل و شهر های دیگر به فعالیت شان ادامه می دهند، مارکیت های تجاری و بازار داد و ستد بدون رعایت معیار های صحی فعال اند  و نظیر این موارد سهل انگاری های دیگر که می تواند سلامتی جامعه را تهدید کند.
اسفبارتراین که شماری از افراد مصاب و یا مشکوک به داشتن کرونا در هرات، قندهار، غورو بلخ از مراکز قرنطین فرار کردند  که این نوع گریز ها  در صفحات اجتماعی و حتی مطبوعات بیرونی  انعکاس یافت و باز هم سهل انگاری شماری از افغانان و عدم مدیریت نهاد های حکومتی در امر مدیریت مراکز قرنطین و افراد مشکوک به ویروس کرونا را به رخ کشید.
مردم از دولت تقاضا دارند که برای حفظ سلامتی مردم و جامعه پاره یی از اقدامات وقایه یی را الزامی کند و برای متخلفان مجازات معین مدنظر گیرد.
این مواردی است که باید مردم آن رعایت کنند و دولت بر آن نظارت داشت باشد.
مگر پاره یی از مشکلات وجود دارد که  نیاز است دولت به آن برسد.
آنان که از مرکز قرنطین در شهر هرات فرار کرده اند و یا برای آزمایش و تست به شفاخانه افغان- جاپان در کابل مراجعه کرده اند روایت های درد ناکی دارند که باید آن را مدنظر داشت و برای رفع آن اقدام کرد.
خانمی که از مرکز قرنطین در شهر هرات فرار کرده است در یک نوار تصویری که در شبکه های اجتماعی بازتاب یافته است گفته است که در مرکز یاد شده معیار های صحی مراعات نمی شد و تجهیزات لازم وجود نداشت و مسوولان با قرنطین شدگان، برخورد نهایت تحقیرآمیز داشتند.
اومی گوید که مشکوک به داشتن ویروس کرونااست اگر کرونا هم نمی داشت در این مرکز مصاب به این ویروس می شد.
آنانی که برای آزمایش به شفاخانه افغان - چاپان در کابل مراجعه کرده اند ازعدم رعایت معیارهای بهداشتی ونظافتی، تاخیر چند ساعته در کار مراجعان و برخورد نهایت سطحی کارکنان این شفاخانه با مراجعان حرف دارند که قابل مکث و دقت است.
با آن که مسوولان وزارت صحت عامه این گفته ها را در سطح یک ادعا می دانند مگر این ضرب المثل مشهور که می گویند تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیز هایی٬ .
مساله دیگری که خواست جمعی مردم افغانستان است، قرنطین شهر هرات است که دروازه ورودی کرونا به افغانستان یاد می شود، مردم تقاضا دارند یا هرات به گونه کامل قرنطین شود و یا این که محلات قرنطین برای مهاجران در مناطق مرزی ایجاد شود، وزارت صحت عامه نیز با این خواست مردم همنوا است .
یکی از خواست های وزارت صحت عامه قرنطین شهر هرات است.
وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه ، حکومت را به برخورد سلیقه یی در امر مبارزه با ویروس کرونا متهم می‌کند و هشدار می‌دهد که پیامدهای این کار در کشور فاجعه به بار خواهد آورد.
اماوحید عمر، مشاور رییس جمهوری در امور روابط عامه و راهبردی به این باور است که قرنطین کردن هرات یا اعلام یک نوع حالت اضطرار بسیار ابعاد دیگر دارد که باید تمام آن سنجیده شود، ولی مشوره مقام های محلی هرات، مردم و نمایندگان آن ولایت این است که در حال حاضر نیاز به این  گونه اقدام نیست.
مگر سخنگوی وزارت صحت عامه با نگرانی از کم توجهی شهروندان به پیام های صحی وزارت صحت عامه می گوید در صورت ادامه این وضعیت میزان واقعات مثبت ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.
مایارمی گوید، حضور پر رنگ شهروندان در پارک ها، تفریحگاه ها ومراکز فروش شهر ها، بیانگر آن است که هنوزهم تهدید مرگبار ویروس کرونا از سوی شماری زیادی افراد جدی گرفته نشده است.
او از برخورد سلیقه یی و سیاسی با کرونا هشدار داد و گفت این کار کشور را به سوی بحران خواهدبرد . صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.