03 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

بریتانیا عمداً داوطلبان را به کروناویروس آلوده می‌سازد

لندن/وی او ای/3عقرب/باختر حکومت بریتانیا می‌گوید که برای سرعت بخشیدن روند...

پانزده عضوی قطعه سرخ طالبان کشته شدند

پانزده عضوی قطعه سرخ طالبان کشته شدند

کابل / ۳عقرب / باختر پانزده عضوی قطعه سرخ طالبان در...

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

امریکا تجویزریمدیسویر را برای بیماران کووید١٩ تصویب کرد

واشنگتن/ وی اوای/۲ عقرب/باختر ادارۀ غذا و دوای امریکا دیروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 7 ??? 1399 ، 11:02

مردم: حمله بر سیک باوران نفرت برانگیر اند.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۷حمل/ باختر
مراسم آتش سپاری آن هموطنان سیک ما که دیروز در یک حمله تروریست در کابل جان باختند٬ امروز در کابل انجام شد.
این مراسم در حالی که شماری از مقام های افغان و جمعی از هموطنان ما حضور داشتند .
در حمله تروریستی بر مراسم مذهبی هموطنان سیک ما در درمسال شور بازار کابل٬ بیست هموطن ما جان باختند و هشت نفر دیگر زخم برداشتند.
در میان قربانیان زنان و کودکان نیز شامل اند.
این دومین باریست که هموطنان سیک ما در برنامه هدفمند تروریستی آماج قرار می گیرند.
حدود دو سال قبل در حادثه مشابه شماری از هموطنان سیک ما در شهر جلال آباد که برای ملاقات با رییس جمهور به مقر ولایت ننگرهار می آمدند٬ هدف یک حمله انتحاری قرار گرفتند٬ در آن حادثه بیست نفر جان باختند.
اوتار سینگه خالصه، شخصیت با نفوذ مردمی و نامزد احتمالی انتخابات پارلمانی نیز در میان قربانیان بود.
مردم افغانستان٬ حادثه دیروز را نفرت انگیز خواندند و تاکید کردند که عاملان فقط جنایتکار اند که به هیچ دین و آئینی وابسته نیستند.
مردم می گویند که حمله بر یک اقلیت دینی که هیچ خطری را متوجه امنیت٬ ثبات و اجتماع ما نکرده است٬ بل بخشی از هویت و ملت ما را تشکیل می دهند٬ نمی تواند توجیه پذیر باشد.
این حادثه اسفبار واکنش های ملی و بین المللی را در پی داشته است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با تقبیح ‌حمله افراد مسلح بر یک عبادت‌گاه هندوها در شهرکابل از ادامه حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در آن کشور٬ به شدت نگرانی کرده است.
این کمیسیون با استناد بر قوانین ملی و بین‎المللی در حمایت و محافظت از اقلیت‌های مذهبی، از دولت افغانستان خواسته است که برای تامین امنیت و حقوق این گروه آسیب‌پذیر، اقدام جدی را روی دست گیرد.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با تقبیح این حمله آن را جنایت ضد بشری گفته است: حمله بالای اماکن مذهبی نهایت زبونی دشمن را نشان می دهد. اماکن مذهبی ازهر گونه حملات و خشونت مصوون می باشند."
رییس جمهوری افزود: هموطنان هندو و سیک ما در طول تاریخ مثال خوبی از همزیستی مسالمت آمیز بودند. این هموطنان ما با وجود مشکلات که به آن مواجه شدند، در وطن باقی مانده و تلاش کردند تا نقش مفیدی در جامعه داشته باشند. دولت افغانستان متعهد به دفاع از این هموطنان است و حمله زبونانه به مراسم مذهبی شان را جنایت نابخشودنی می داند.
میررحمان رحمانی رحمانی ولسی جرگه گفته است این گونه اعمال غیرانسانی نمی تواند تفرقه و بی اعتمادی را میان مردم افغانستان ترویج کند٬ بل آنان را در شناخت دشمن بیشتر کمک خواهد کرد.
مجلس سنا نیز این حادثه را غم انگیز و ضد انسانی دانسته است و از مسوولان نهادهای امنیتی خواسته است تا به نگرانی های افلیت های قومی و مذهبی در کشور بپردارند.
داکتر عبدالله آن را یک عمل ضد انسانی دانسته و گفته است که تنها در پناه وحدت ملی می توان به این گونه ماجراجویی پاسخ گفت.
سفارت امریکا در کابل با نکوهش این حمله، علاملان آن را "افراد متعصب و جنایتکار" خوانده و تاکید کرده است که صلح تنها زمانی به دست خواهد آمد که مردم اختلافات خود را از طریق کلمات حل کنند، نه اسلحه.
سفارت بریتانیا در کابل نیز با تقبیح ‌این حمله، تاکید کرده است که اقلیت‌های مذهبی نباید هرگز هدف قرار گیرند.
سازمان عفو بین‌الملل حمله بر "اقلیت سیک و اهل هنود" را ناامید کننده و شوکه‌ کننده خوانده است. گفته است که مقام‌ها وظیفه دارند از اقلیت‌ها و مکان‌های عبادت شان در افغانستان محافظت کنند.
وزارت خارجۀ هند نیز این حمله را ناجوانمردانه خوانده و اعلام آمادگی کرده است که آن کشور آماده است تا تمام کمک‌های ممکن را به خانواده‌های آسیب دیده جامعه هندو و سیکه افغانستان٬ ارایه دهد.
وزارت خارجۀ پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این حملات "نفرت‌انگیز" هیچ توجیه سیاسی، مذهبی یا اخلاقی ندارد: همه مکان‌های عبادت مقدس هستند و حرمت آنها باید در همه زمان‌ها رعایت شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار حمله تروریستی به یک مکان مذهبی سیک‌ها در شهر کابل تاکید کرد: ایران در مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی در کنار افغانستان ایستاده است
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تروریست‌ها با اقدامات شرورانه و تحمیل هزینه‌های فراوان بر مردم مظلوم افغانستان، قطعا به اهداف خود که دامن زدن به ناامنی، بی‌ثباتی و اختلافات مذهبی در این کشور است، نخواهند رسید.
داعش در این حادثه ادعا مسوولیت کرده است٬ مگر ئهادهای امنیتی افغانستان می گویند که ادعا مسوولیت از سوی داعش یک حرکت فربینده است٬ در حالی که شبکه حقانی عامل این رویداد است.
شبکه حقانی که بخشی از تشکیلات طالبان است در پاکستان مستقر است.
تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.