???? ، 3 ???? 1399 ، 08:29

پنتاگون :پاکستان از طالبان و خشونت در افغانستان حمایت می کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۳ جوزا/ باختر
پنتاگون«وزارت دفاع امریکا» در یک گزارش تازه پاکستان را متهم کرده است که از طالبان در افغانستان همچنان حمایت می کند و خشونت های برخاسته از سوی این گروه را نا دیده می گیرد.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ پنتاگون در گزارشی سه ماهه یی که به کنگره امریکا امریکا فرستاده است بار دیگر پاکستان را حامی طالبان دانسته است و گفته است این کشور خشونت های طالبان در افغانستان را نادیده می گیرد.
گزارش تازه پنتاگون نشان دهنده یک رویکرد تازه امریکا در برابر پاکستان است.
این دو کشور در ماه های اخیر روابطی گرمی با هم داشتند و پاکستان خود را مبتکر گفت وگو های صلح میان امریکا و طالبان می داند که منتج به امضای توافق صلح میان این دو شد.
پاکستان با این کار توانست یک رکود چند ساله در روابط میان واشنگتن و اسلام آباد را بشکند و اعتماد  دو باره امریکا را بسوی پاکستان جلب کند.
مگر گزارش اخیر پنتاگون نشان می دهند که هنوز هم مشکلاتی در روابط دو کشور وجود دارد.
پنتاگون در گزارش تازه خود عنوانی کانگرس با آن که گفته است  پاکستان در تلاش های صلح در افغانستان نقش داشته است ، اما همچنان پشت خشونت های جاری در افغانستان است.
در گزارش تذکررفته است پاکستان هنوز هم حامی جنگ طالبان و خشونت های مداوم در افغانستان است و هرگز خواستار کاهش خشونت از سوی طالبان یا آتش بس از سوی این گروه  نشده است.
پنتاگون گفته است پاکستان هنوز پناهگاه های امن برای طالبان دارد و از فعالیت های شبکه حقانی پشتیبانی می کند.
امریکا  تاکید دارد که این گروه به دلیل تعدادی از حملات مرگبار در افغانستان مقصر شناخته شده است، اما همچنان حمایت پاکستان رابا خود دارد.
این گزارش درست زمانی نشر می شود که افغانستان در روز های اخیر شاهد وقایع اسفبار تروریستی بوده است و در کنار آن طالبان به حمله های تهاجمی شان در افغانستان افزوده است.
شورای امنیت ملی، طالبان را دربروز خشونت ها در افغانستان مقصر اصلی دانسته است  و گفته است که این گروه تنها در ۲۸ روز مبارک رمضان عامل قتل ۱۴۶ غیر نظامی در کشور و عامل  زخمی شدن ۴۳۰ غیر نظامی دیگر است.
دولت افغانستان با اسناد و مدارک دست داشته، طالبان را عامل خشونت های اخیر در افغانستان دانسته است. در حالی که وزارت خارجه امریکا داعش را عامل این خشونت ها خوانده است و به گونۀ طالبان را برائت داده است.
مگر گزارش اخیر پنتاگون نشان می دهد که تفاوت دیدگاه میان نهاد های نظامی و سیاسی امریکا وجود دارد.
نظامیان امریکایی که خود در صحنه حضور دارند جدی تر اند در حالی که نهاد های سیاسی امریکا مصلحتی عمل می کنند.
با وجود این همه مردم افغانستان از برخورد مقطعی امریکا درکشور شان  شاکی اند و می گویند که سیاست امریکا در قبال افغانستان روشن نیست گاهی در کنار پاکستان و گاهی هم در برابر این کشور در افغانستان ایستاده می شود  و این باعث شده است که پاکستان فرصت طلب باقی بماند. تحلیل سیاسی

Last modified on ???? ، 3 ???? 1399 ، 08:50
manager

Latest from manager

back to top