14 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

  تعمیر لیسه دخترانه ده دانای شهرکابل افتتاح شد

تعمیر لیسه دخترانه ده دانای شهرکابل افتتاح شد

کابل/14 سرطان /باختر تعمیر لیسه دخترانه ده دانا درمربوطات حوزه...

انفجارماینی جان سه سربازپولیس را درهرات گرفت

هرات 14 سرطان باختر سه سربازپولیس درنتیجۀ انفجارماینی امروز درهرات جان...

ولسوال خودخواندۀ طالبان برای خواجه عمری غزنی کشته شد

غزنی 14 سرطان باختر نواب مشهوربه احمد ضیاء ولسوال خودخواندۀ طالبان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 12 ???? 1399 ، 08:35

افزایش تعداد مبتلایان و فوت‌ شدگان کرونا: وزارت صحت عامه: روز های دشوار در پیشرو است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۱۲ جوزا/ باختر
شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان از مرز پانزده هزار نفر گذشته است و این بعید نیست که در یکی دو روز آینده این رقم از مرز شانزده هزار نفر نیز خواهد گذشت.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛وزارت صحت عامه کشور دیروز اعلام داشت که با ثبت ششصد و هشتاد واقعه دیگر کرونا در افغانستان، شمار واقعات مثبت کوید۱۹ در کشور، به پانزده هزار و دو صد و پنج واقعه رسید.
در این مدت هشت بیمار مصاب به کوید ۱۹ وفات کردندکه به این ترتیب شمار واقعات فوتی به ۲۵۷ واقعه رسیده است، ۱۹ تن صحت‌یاب شده‌اند که شمار بهبود یافت‌گان به یک هزار و ۳۲۸ تن افزیاش یافته است.
کابل نسبت به هر شهر دیگر افغانستان واقعات مثبت کرونا دارد.
در هفته‌های اخیر و با لغو محدودیت‌های کرونایی در افغانستان کارشناسان صحی و رسانه‌های کشور نسبت به پیامدهای خطرناک‌تر تا هفته‌های آینده هشدار دادند و ابراز نگرانی کرده اند  و گفته اند که بی‌توجهی مردم به رعایت معیار های  بهداشتی، اوضاع را بدتر خواهد کرد.
مقامات وزارت صحت عامه هشدار می دهند که کرونا با شتاب در حال گسترس است و بی پروایی مردم باعث شیوع شتابان این ویروس در کشور شده است.
وحید مجروح روز های جاری را برای مردم افغانستان روز های دشوار می داند  و می گوید:اگر دولت قرنطین را بر مردم اعمال نکند،بروز یک فاجعه از امکان به دور نیست.
او می گوید که شرایط قرنطین برطرف نشده است و این مردم بوده اند که قرنطین را شکسته اند.
وحید مجروح از مردم می خواهد که اگردو تا چهار هفته دیگر تحمل کنند،وضعیت به مسیر مثبت تغییر خواهد کرد
او از رسانه ها خواست که در امر اطلاع رسانی به مردم فعالیت و همکاری شان را بیشتر کنند و آنان را ترغیب کنند که شرایط قرنطین را رعایت کنند
وزارت صحت عامه تاکید کرد که عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی عامل اصلی رشد کرونا در کشور است.
آنان سیر صعودی تعداد بیماران کرونایی و فوت‌شدگان ناشی از این ویروس را در کشورنگران کننده  می دانند و اگر این حالت ادامه پیدا کند،تدابیر جدی تر خواهد شد.
شماری از شهروندان کابل با انتقاد از کوتاهی مردم به پایبندی از دساتیر بهداشتی، از دولت می خواهند که در شهر های مانند کابل ، هرات، بلخ ،قندهار...که شاهد رشد سریع کرونا اند حالت فوق العاده اعلام کند و رعایت شرایط بهداشتی را الزامی کند.
دولت در حال حاضر به دلایلی که دارد سطح مقررات رفت و آمد را کاهش داده است و برای کار ادارات دولتی و خصوصی رژیم جدید کاری مدنظر گرفته است اما شرایط ووضعیت جاری ایجاب می کند  که محدودیت‌ها سخت و فوری در دستور کار قرار داده شود.
متخصصان صحی می‌گویند: مردم هنوز در مقابل بیماری کرونا جدی رفتار نکرده اند و خود را در برابر این پدیده همه گیر بی‌خطر می‌دانند. حتی در بسیاری از نقاط افغانستان مردم اعتقادی به شیوع چنین بیماری ندارند.
آنان هشدار می دهند که اگر بی‌توجهی مردم نسبت به خطر بالقوه کرونا به همین روال ادامه پیدا کند، هیچ شکی نخواهد بود که افغانستان دچار وضعیتی شود که اروپا و ایران تجربه کردند.
متخصصین صحی تاکید دارند که اقدامات فوری و موثر برای مدیریت این وضعیت اجتناب ناپذیر است.  صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.