03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سرپرست وزارت تحصیلات عالی : روی کیفیت آموزش، تولید علم ودانش، توجه می شود

سرپرست وزارت تحصیلات عالی : روی کیفیت آموزش، تولید علم ودانش، توجه می شود

کابل /3 میزان / باختر دکتورعباس بصیرسرپرست وزارت تحصیلات عالی...

داکترعبدالله با سفیر بریتانیا درکابل، دیدارکرد

داکترعبدالله با سفیر بریتانیا درکابل، دیدارکرد

داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز درقصرسپیداربا...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 6 ????? 1399 ، 08:47

امریکا :پاکستان لانه هراس افگنان است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل /۶ سرطان / باختر
وزارت خارجه امریکا بار دیگر پاکستان را لانه امن هراس افگنان دانسته است . گزارشگرآژانس باخترمی نگارد؛ وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه خود که دو روز فبل نشر شد پاکستان را همچنان لانه هراس افگنان بین المللی خوانده است.
در گزارش آمده‌است که پاکستان هنوز هم لانۀ امن گروه‌های هراس‌افگنی است که حمله‌ها را در افغانستان و هند انجام می‌دهند. بربنیاد این گزارش، اسلام‎آباد در برابر این گروه‌ها اقدام‌ مناسب و قناعت کننده نکرده‌است.
در این گزارش که در ان بر مبارزه عليه هراس‌افگنی در جهان در سال ۲۰۱۹ تمرکز شده‌ا‌ست و به‌گونۀ ویژه از حمایت پاکستان از طالبان افغان و لشکر طیبه که در برابر افغانستان فعالیت دارند، یاد آوری شده‌‌است. گزارش هم‌چنان می‌افزاید که پاکستان اجازه داده‌است تا گروه‌های هراس‌افگن چون لشکر طیبه و جیش محمد از قلمرو آن کشور عليه هند استفاده کند. در گزارش گفته شده است "پاکستان تعهدات خودش را برای محو بی‌درنگ همه سازمان‌های هراس‌افگن عملی نکرده‌است.
اسلام آباد بر ضد مسعود اظهر، رهبر گروه جیش محمد و ساجد میر، مغز متفکر حملۀ هراس‌افگنی ۲۰۰۸شهر ممبی هیچ اقدام نکرده‌است و گزارش‌هایی وجود دارد که این دو هراس افگن زیر حمایت دولت، در پاکستان به سر می‌برند." در گزارش آمده‌است که هنوز هم در شماری از مدرسه‌های پاکستان افراطیت تدریس می‌شود و مقام‌های پاکستانی در این زمینه اقدام کافی و جدی نکرده‌اند. در گزارش هم‌چنان آمده‌است که طالبان و شبکۀ حقانی در سال ۲۰۱۹ حملات تروریستی را در افغانستان افزایش بخشیده اند و نظامیان و غیرنظامیان را هدف قرار داده اند. در گزازش همچنان به فعالیت داعش د افغانستان توجه شده است و تذکر رفته است گروۀ داعش بر حملات شان بر ضد غیرنظامیان به ویژه اقلیت‌های مذهبی ادامه داده‌است. در این گزارش آمده‎است که افغانستان در حفاظت مرزهای خودش به ویژه با پاکستان و ایران با چالش بسیار بزرگ مواجه است.
در گزارش گفته شده است که با وصف برنامه کاری مشترک افغانستان - پاکستان برای صلح و همبستگی که امنیت نیز بخشی از آن می‌شود، پیشرفت در زمینە کند بوده‌است. این گزارش واضح می کند که پاکستان همچنان به فکر استفاده ابزاری از گروه های هراس افگن برای مقاصد منطقه یی خود است.
پاکستان در رسیدن به مقاصد منطقه یی خود بیشتر بر مسایل دینی اتکا دارد و جنگ در کشمیر هند و جنگ طالبان با نیروهای دولتی افغان را ،به بهانه حضور نیروهای خارجی توجیه مذهبی می دهد، در حالی که مدارس دینی در پاکستان که منبع اصلی سر باز گیری برای گروه های تروریستی در هند و افغانستان اند، در حمایت سازمان های استخباراتی پاکستان رشد کرده اند. از طرف دیگر پاکستان کوشیده است تا وارد کردن فشار اقتصادی به خصوص ایجاد موانع در ترانزیت و صادرات افغانستان، روابط سنتی میان کابل و دهلی را متاثرکند.
پاکستان در برنامه های منطقه یی خود تجارت واقتصاد را ابراز کرده است. به باور آگاهان سیاسی پاکستان با میزبانی از گروه تروریستی بین المللی مانند القاعده در تلاش است که از کشور های همجوار افغانستان نیز امتیاز گیری کند. از دید کشور های آسیای میانه، پاکستان افراط گرایی را ترویج می کند و از این راه در پی امتیاز گیری است. این امر سبب شده است که کشور های آسیای میانه بیشتر به روسیه متکی باشند.
سیاست پاکستان، سیاست تقابل است ، این کشور تلاش می کند تا چنان کار کند که کشور های دیگر به خصوص قدرت های بزرگ وارد بازی سیاسی و استخباراتی در منطقه شوند و این زمینه آن را مساعد می کند تا پاکستان بیشترامتیاز گیرباشد.
به باور آگاهان سیاسی، با آن که امریکا خود بار ها به حمایت و همکاری پاکستان با گروه های هراس افگن حرف زده است مگر همیشه از عملکرد این کشور چشم پوشی کرده است و به نقش پاکستان در مسایل منطقه یی اهمیت داده است و تاکید داشته است این خود نشان می دهد که امریکا در یک سر در گمی در مسایل جنوب آسیا بسر می برد.تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.