03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

 گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

دوحه/تویتر/۲ میزان/باختر گروه های تماس تیم های مذاکره کننده صلح...

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

کابل / ۲ میزان /باختر مراکزآموزش زبان انگلیسی درشماری ازپوهنتون...

 سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

کابل / ۲ میزان /باختر رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 22 ????? 1399 ، 08:11

جامعه جهانی خواستار کاهش سریع خشونت ها از سوی طالبان اند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۲سرطان/ باختر
جامعه جهانی با ادامه خشونت ها از سوی طالبان مخالف است و خواستار کاهش سریع خشونت از سوی این گروه است.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ هفته گذشته کابل از سه نشست بین المللی در خصوص حل سیاسی معضل افغانستان میزبانی کرد که به گونه ویدیو کنفرانس برگزار شده بود.
حل معضل افغانستان از طریق سیاسی٬ کاهش وختم خشونت ها در کشور٬ ادغام طالبان با نظام٬ حفظ ارزش ها و دست آورد های مردم افغانستان در طول نزده سال گذشته٬ ادامه کمک های جامعه جهانی با این کشور٬ شکل گیری اجماع جهانی در خصوص حل مشکل افغانستان مسابل بنیادی بود که دراین نشست ها روی آن بحث شد.
وزارت امور خارجه می‌گوید کشورهای شرکت کننده در این نشست‌ها از طالبان خواسته‌اند که خشونت‌ها را کاهش دهند.
گران هیواد، سخن‌گوی وزارت امور خارجه بیان داشته است «شرکت کننده‌گان نشست‌ها ادامۀ خشونت‌ها را قابل قبول ندانستند و بالای طالبان صدا کردند که خشونت‌ها را کاهش دهند تا فضا برای آغاز گفت‌وگوها مساعد شود.»
نتایح این نشست ها می رساند که جامعه جهانی دیگر تحمل بازی چند گانه و حاشیه روی های طالبان از متن توافق سیاسی این گروه با امریکا را ندارد.
کاهش سریع و هر چه زودتر خشونت ها از سوی طالبان٬ خواست اولی مردم افغانستان و جامعه جهانی از این گروه است.
مگر با تاسف طالبان خشونت را ابزاری برای رسیدن به مقاصد سیاسی شان دانسته اند و با اتکا بر این تکتیک کهنه در پی امتیاز گیری اند و هر لحظه برای ایجاد یک ماجرا جدید فکر می کنند.
با آن که طالبان در قرار داد صلح شان با امریکا تعهد کرده اند که بر کلان شهر ها و شاهراه حمله نمی کنند مگر حوادث اخیر در شاهراه کابل–بلخ ٬ کابل قندهار و ازدیاد وقایع تروریستی و حتا حمله های مسلحانه بر پوسته های امنیتی در حومه کابل گواه آن است که طالبان از متن توافق شان با امریکا بیرون شده اند و در حاشیه قدم گذاشته اند.
آنان در جریان ده روز گذشته ٬ چهار انفجار با ماین مقناطیسی را در کابل سازماندهی کردند٬ دو شب قبل افراد وابسته به طالبان بر یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی استالف کابل حمله کردند٬ هفته گذشته یک پاسگاه امنیتی در میربچه کوت کابل گواه حمله از سوی طالبان بود٬ در ساحه جگدلک سروبی کابل هم طالبان تحرکاتی داشته اند٬ در پغمان که کابلیان از آن به عنوان تفریحگاه استفاده می کردند حضور تحرکات و فعالیت های طالبان دیده شده است٬ در ولسوالی های جنوبی کابل هم طالبان عامل خشونت ها و بروز نگرانی مردم اند.
این نمایانگر آن است که طالبان با ناامن کردن پایتخت٬ می خواهند فشارها را بر دولت مرکزی بیشتر کنند و همچنان جامعه جهانی را نسبت به دولت افغانستان که گویا در تامین امنیت پایتخت ناتو است حقیر جلوه دهند.
در بیرون از کابل٬ طالبان روزگذشته با سازماندهی انفجار ماین در مسیر ولسوالی جغتو غزنی عامل مرگ شش غیر نظامی شدند٬ با حمله بر نیروهای دولتی در مسیر شاهراه بغلان – سمنگان باعث جان باختن چهار نیروی دولتی شدند٬ در زابل یا ماین گذاری کودکان را کشتند و در جلال آباد یک مسوول پولیس را ترور کردند٬ و بر یکی از ولسوالی قندهار حمله انتحاری را سازماندهی کردند
آنچه گفته شد شمه یی از جنایاتی است که در طول یک هفته گذشته در کشور رخ داده است
شورای امنیت ملی می گوید: «در یک هفته اخیر شانزده ولایت کشور گواه ۲۸۴ حمله طالبان بوده انددر این حمله ها به غیرنظامیان نیز آسیب رسیده است».
این در حالی است که طالبان ادعا دارند که آنان بعد از توافق با امریکا٬ چهل درصد حمله های شان را کاهش داده اند. در حالی که وقایع و سیر حوادث در افغانستان عکس گفته های طالبان را بیان می کند و برخلاف ادعای این گروه که از کاهش خشونت حرف می زنند٬ طالبان بیشتر خشن شده اند.
سوال در این جا است که از دید طالبان کاهش خشونت چه است؟
شاید این گروه قطع حمله های شان بر نیروهای خارجی را کاهش خشونت بگویند.
واگرتعریف آنان از کاهش خشونت٬ رعایت تعهدات شان در توافق صلح شان با امریکا است باید گفت  که تا کنون در موضع این گروه در بعد داخلی هیچ تغییری به میان نیامده است٬طالبان برای آغاز گفت وگو های صلح بهانه  جویی می کنند و همچنان هیچ تغییری در فعالیت های مسلحانه٬ بمب گذاری٬حمله های انتحاری... آنان دیده نمی شود.
کاهش خشونت معنای اثر گزار دارد ٬ تعهد  و پابندی ۤبه آن می تواند قابل درک و دید باشد مگر مردم افغانستان با سپری شدن چهار ماه از امضای توافق طالبان با امریکا نشانه هایی از کاهش خشونت ندیده اند.
گروه طالبان از همه شیوهای خشونت علیه دولت و مردم افغانستان در همه حالات کارگرقته اند. واین می تواند به روند نو پای صلح در افغانستان آٍسیب رساند وامیدهایی را که تازه در خیال و ذهن مردم ما سر زده است٬ به یاس و نا امیدی مبدل کند. تحلیل سیاسی

Last modified on ?????? ، 22 ????? 1399 ، 08:28

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.