17 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

جنگ راه حل نیست

جنگ راه حل نیست

کابل /17 اسد / باختر افغانستان درمرحله حساس تاریخی قراردارد،نمایندگان مردم...

بیش از 280 خانواده ازنوربرق مستفید شدند

کابل /17 اسد / باختر با تکمیل شدن کار یک شبکه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 24 ????? 1399 ، 07:41

زلمی خلیل‌زاد ،حمله طالبان بر سمنگان را تقبیح کرد آگاهان سیاسی؛تقبیح کافی نیست باید علیه طالبان اقدام شود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  ۲۴  سرطان/ باختر
زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، حمله های دیروزگروه طالبان را بر ایبک سمنگان تفبیح  کرد.
در حمله انتحاری و تهاجمی گروه طالبان برساختمان یک اداره امنیتی و شاروالی ایبک اضافه از ده  نفر جان باختند و حدود صد نفر دیگر شامل زنان و کودکان زخم برداشتند.
زلمی خلیل زاد فرستادۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان امروز در صفحۀ تویترش نگاشته‌است « استفادۀ مواد انفجاری بزرگ و آن هم در مرکز یک ولایت، "غیر قابل قبول است»
او می‌گوید «چنین حملات، موجب تقویت کسانی خواهد شد که مخالف صلح هستندو همه طرف‌ها باید خشونت را، کاهش دهند»
خلیل‌زاد روی کرد امریکا را در افغانستان از این پس مشروط به عملی شدن جزئیات توافق‌نامه صلح با طالبان می‌داند.
او می‎گوید که با گذشتن ۱۳۵ روز از امضای توافق‌نامه صلح با طالبان، یک نقطۀ عطف کلیدی در اجرای این توافق‌نامه به‌دست آمده است، امریکا سخت تلاش کرده‌است تا مرحلۀ نخست "تعهدات خودش را در این توافقنامه انجام دهد، از جمله کاهش نیروها و ترک پنج پایگاۀ و نیروهای ناتو نیز در تعداد متناسب قرار گرفته‌اند."
خلیل زاد تاکید کرده است، ما برای تکمیل آزادی زندانیان، کاهش خشونت، انجام کامل تعهدات مربوط به ضد هراس افگنی و آغاز و پیشرفت در گفت‌وگوهای میان افغانان، پافشاری خواهیم کرد.
در همین حال آگاهان سیاسی مطرح می کنند که امریکا در توافق صلح با طالبان بیشتر بر منافع خود تمرکز دارد و هر مقام امریکایی فقط این مساله را بیان می کند که طالبان بر امریکا حمله نکنند.
امتیاز دهی بسیار به طالبان و چشم پوشی از عملکرد این گروه، طالبان را جسارت بخشیده است.
این آگاهان می گویند،تنها تقبیح کردن کافی نیست باید در برابر طالبان با جدیت برخورد شود.
این آگاهان تاکید دارند با در نظرداشت، ادامه روابط میان طالبان و سازمان های تروریستی بین المللی  که پنتاگون و سازمان ملل خود به آن اعتراف کرده اند، باید امریکا و جامعه جهانی در برحورد شان با طالبان بازنگری کنند و اجرای توافق امریکا با طالبان باید تا  زمانی که این گروه خشونت را کم نکرده است و حاضر به گفت وگو نشده است به حالت تعلیق در آورند.
همچنان به دولت افغانستان لازمی است که از مفاد توافق نامه و قرار داد های راهبردیی که با شماری از کشور ها منجمله امریکا دارد برای تنبه طالبان کار گیرد. تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.