???? ، 28 ????? 1399 ، 07:28

امریکا راضی٬ طالبان ناراضی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۲۸سرطان/ باختر
با تکمیل شدن مرحله اول توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان٬ امریکا اعلام کرد که تعهدات خود را انجام داده است مگر طالبان٬ امریکا را به نقض این توافق نامه و کوتاهی در اجرای آن متهم کرده اند.
گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان که در اوایل حوت سال پار در دوحه امضا شد٬ چند مرحله دارد.
در مرحله اول که میعاد آن ۱۳۵روز پشبینی شده بود٬ کاهش خشونت ها از سوی طالبان ٬آتش بس میان طالبان و نیروهای خارجی٬ کاهش نیروهای خارجی در افغانستان٬ رهایی پنج هزار زندانی طالبان از زندان های افغانستان و حذف نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل را در بر می گرفت.
اکنون که میعاد مرحله اول این توافق به پایان رسیده است٬ طالبان ادعا کرده اند که امریکا به تعهدات خود وفا نکرده است بل به گونه صریح این توافق را نقض کرده است.
طالبان در اعلامیه یی که اواخر هفته گذشته نشر کردند گفته اند: «امریکا  توافق دوحه را نقض کرده است٬ نیروهای امریکایی با استفاده از هواپیماهای بی سرنشین بر مناطق غیرنظامی در هلمند، زابل و غزنی حمله کرده اند و این نیروها در کنار دولت کابل علیه طالبان جنگیده اند که این اقدام نقض توافق نامه صلح دوحه است.»
عدم تکمیل شدن رهایی پنج هزار زندانی طالبان، ادامه حمله هوایی از سوی نیروهای امریکایی بر طالبان و بیرون نشدن نام فرماندهان این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل مواردی است که طالبان ادعا دارند توافق نامه صلح دوحه نقض شده است.
از متن اعلامیه گروه طالبان بر می آید که این گروه از نحوه اجرایی شدن این مرحله توافق صلح راضی نیست.
مگر جانب مقابل «امریکا» می گوید که آن کشور تعهدات خود را عملی کرده است.
زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا مرحله نخست توافق با طالبان را عملی کرده است.
او در تویتی نوشته است: ما در۱۳۵ روز دریک نقطه عطف کلیدی در تطبیق توافق نامه‌ امریکا با طالبان رسیده ایم. بر اساس این توافق امریکا سخت تلاش کرده است که مرحله اول تعهدات خود، از جمله کاهش نیروها و ترک پنج پایگاه را عملی کند.
وی گفته است که در مورد آزادی زندانیان، هرچند کند، پیشرفت بزرگی صورت گرفته است، تیم های مذاکره کننده طالبان و حکومت افغانستان٬ در زمینه تدارکات برای مذاکرات میان افغانان و روابط منطقه یی پیشرفتی صورت گرفته است. وهیچ امریکایی زندگی خود را در افغانستان به دلیل خشونت طالبان از دست نداده است.
اعلامیه طالبان در مواردی با گفته های خلیلزاد در تضاد است٬ طالبان از نقض توافق سخن می گویند و امریکاییان از تحقق تعهدات شان.
اما شماری از آگاهان سیاسی می گویند که توافق میان طالبان و امریکا بیشتر از یک توافق سیاسی یک معامله است و هر دو طرف تلاش می کنند که امتیازات خود را داشته باشند.
این آگاهان می گویند که طالبان از مشارکت نیروهای امریکایی در بعضی از عملیات های نظامی که از سوی نیروهای دولتی افغان انجام شده است٬ شاکی اند.
همچنان از رهایی تمامی پنج هزار زندانی شان  و بیرون نشدن نام رهبران شان از فهرست سیاه سازمان ملل حرف هایی دارند.
در حالی که کاهش خشونت بحث اصلی در توافق صلح امریکا با طالبان بود که طالبان هیچگاه آن را رعایت نکردند.
مساله رهایی زندانیان یک مورد از این توافق است٬ در حالی که آغاز گفت و گوهای سیاسی میان افغانان٬ بحث اصلی در این توافق بوده است که طالبان تاکنون برای انجام آن آماده نشده اند.
دولت حدود چهار هزار و پنجصد زندانی طالبان را آزاد کرده است٬ مگر طالبان آن را یاد نمی کنند در حالی با آغاز گفت وگوهای صلح می توان٬ مساله رهایی زندانیان بیشتر را مطرح کرد. 
شماری از آگاهان سیاسی و کارشناسان مسایل نظامی در داخل و بیرون از افغانستان٬ در آغازین روزهای توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان هشدار داده بودند که این توافق٬ یا هیچگاهی اجرایی نخواهد شد و یا هم زمان اجرایی شدن آن طولانی خواهد بود.
حالا دیده می شود که تحقق توافق نامه صلح امریکا-طالبان با چالش ها و مشکلات زیادی مواجه است.
چنانچه خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در باره تحقق مرحله دوم توافق صلح این کشور با طالبان٬ گفته های هشدار گونه داشته است.
او گفته است: «امریکا در انتظار اجرایی‌شدن مرحله دوم موافقت‌نامه است و رویکرد امریکا در این مرحله مبتنی بر شرایط خواهد بود. به گفته او رهایی زندانیان دوطرف، کاهش خشونت، عمل به تعهدات طالبان در مبارزه با هراس‌افگنی و آغاز پیشرفت در گفت و گوها از موضوعاتی است که امریکا بر آن پافشاری خواهد کرد.»
از دید امریکا٬ طالبان رابطه شان را با گروه های هراس افگن بین المللی نظیر القاعده قطع نکرده اند٬ خشونت های بر خاسته از سوی طالبان به صورت بی‌رویه افزایش پیدا کرده است، به گونه‌یی که کشتار نظامیان و غیرنظامیان به دست طالبان در طول بیست سال گذشته بی سابقه بوده است.
آگاهان سیاسی افغان می گویند: با آن که در توافق نامه دوحه مسایلی زیادی است که باید روی آن پیچید٬ مگر پافشاری طالبان بیشتر بر خروج نیروهای خارجی و رهایی زندانیان این گروه است. و این نشان می دهد که طالبان در فکر امتیازگیری یک جانبه اند.
این آگاهان می گویند که ترک افغانستان از سوی نظامیان امریکایی برای کشور های رقیب امریکا اهمیت راهبردی دارد و طالبان در این برنامه های راهبری یک وسیله و ابزار اند.
در حالی که امریکا هم از منطقه و جهان برداشت و تحلیل خود را دارد و مساله خروج نیروهای امریکایی از افغانستان٬ در مبارزات انتخاباتی امریکا٬ به یک دستآویز خوب تبلیغاتی مبدل شده است و بعید نیست که با ختم انتخابات در امریکا٬ پیشرفت های دیگری رخ ندهد.
از دید بسیاری ها٬ توافق‌نامه دوحه در مراحل اول آن شکست خورده‌ است.
و اگر طالبان واقعا در پی صلح اند و ابزاری در دست بیگانگان نیستند٬ پس نباید فرصت های بدست آمده را هدر دهند و با مشارکت در یک اجماع داخلی٬ در پی کنار آمدن با مردم شان باشند تا دیگر این کشور٬ میدان رقابت و جنگ های نیابتی بیگانگان نباشد. تحلیل سیاسی

manager

Latest from manager

back to top