20 ??? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

پنتاگون بر کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد

واشنگتن/ وی او ای / ۱۹اسد/ باختر وزیر دفاع ایالات متحدۀ...

 انفجاری درقندهارجان هشت فرد ملکی را گرفت

انفجاری درقندهارجان هشت فرد ملکی را گرفت

کابل/۱۹ اسد /باختر درپی انفجاری درقندهارامروز هشت فرد ملکی جان باختند طارق...

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

پالسی های جدید وزارت امورزنان در پنجشیر رونمایی شد

بازارک/۱۹ اسد /باختر سه پالسی جدید وزارت امور زنان امروز...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???? ، 11 ??? 1399 ، 08:54

خشونت و صلح دو راهکار از سوی طالبان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۱۱ اسد/ باختر
طالبان بعد از امضای توافق صلح با امریکا، در حالی که شعار ها سیاسی و صلح جویانه سر می دهند مگربیشتر خشونت بار عمل کرده اند. گزارشگر آژانس باختر می نگارد؛ محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز حین ادای نماز عید از ادامه خشونت ها از سوی طالبان ابراز نگرانی کرد.
او به شمار تلفات نیروهای دولتی اشاره کرد که این نیروها بعد از امضای توافق دوحه متقبل شده اند. به گفته محمد اشرف غنی، پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، نزدیک به یازده هزار نیروی دولتی در نبردها کشته و یا زخمی شده‌اند. او شمار جان باخته گان نیروهای دولتی را دراین مدت ۳۵۰۰ نفر و شمار زخمی شدگان را نزدیک به هفت هزار نفر ذکر است.
در توافق دوحه ،کاهش خشونت،حمله نکردن طالبان به شهر ها و شاهراه ها، بریدن با گروه های هراس افگن بین المللی... مواد اساسی در توافق دوحه است مگر طالبان آن راچندان رعایت نکرده اند. محمد اشرف غنی ادامه خشونت های برخاسته از سوی طالبان را قابل قبول نمی داند او تاکید دارد که طالبان نیت برای صلح ندارند. او می‌گوید ( درکنار جان باختن سه هزارو پنج صد نظامی و زخمی شدن نزدیک به هفت هزار نظامی دیگر ، ازکشته وزخمی شدن بیش ازسه هزار غیرنظامی نیز درحمله‌های طالبان درپنج ماه گذشته یک حرف نگران کننده است.) در همین حال سازمان ملل از بلند بودن ارقام تلفات ملکی در منازعات جنگی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بیش از ۱۲۰۰ فرد ملکی نیز در نیمه نخست سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده اند و شمار زخمیان رویداد های ناشی از جنگ و حوادث تروریستی به مراتب بلند تراز شمار کشته شدگان است. سازمان ملل هم طالبان را عامل اصلی بروز تلفات انسانی در افغانستان می داند.
سازمان ناتو، کنفرانس کشور های اسلامی و به همین ترتیب کشور های المان ،امریکا، بریتانیا، فرانسه، چین ، روسیه،ترکیه... هم بر کاهش فوری خشونت ها از سوی طالبان تاکید کرده اند. مگرادارۀ بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان می گوید که خشونت‌ها در افغانستان فراتر از آنچه است که گفته می شود. سیگار در گزارش تازه خود گفته است :سطح خشونت ها در دومین فصل سال به مراتب بالاتر از آن است که در باره آن گفته می شود. به گفته سیگار حمله های طالبان بر نیروهای دولتی به بالاترین میزان آن رسیده است،اما در این مدت طالبان هیچ حمله بر نیروهای خارجی نداشته اند.
سیگار گفته است (در این مدت بعد از امضای توافق دوحه حملات بر نیرو های ناتو از جانب طالبان صورت نگرفته است و همچنان موارد مهم در مورد منازعه افغانستان تا هنوز اجازه نشر ندارند. ) سیگار همچنین با استناد به گزارش‌های پنتاگون می‌گوید: «نیروهای طالبان از ابزار خشونت برای آزار و اذیت و تضعیف ارتش افغانستان استفاده می‌کنند؛ با این وجود این خشونت‌ها را تا آنجایی افزایش می‌دهند که همچنان در چهارچوب توافق با ایالات متحده آمریکا باقی بمانند. هدف آنان از این کار احتمالاً هم تشویق آمریکاییان به تخلیه افغانستان است و هم فراهم کردن شرایط مطلوبی برای خود برای دوران پس از تخلیه است.» دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان«سیگار»همچنان گفته است« با وجود آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات صلح با طالبان، خشونت‌ها در افغانستان به شدت رو به فزونی است و در سه ماهۀ دوم سال جاری میلادی تعداد تلفات غیرنظامی حملات در این کشور به سطح کم سابقه یی رسیده است،از (اول حمل تا ۱۰ سرطان) حملاتی صورت گرفته که بسیار بالاتر از حمله های است که در گذشته صورت گرفته است. مساله ازدیاد خشونت از سوی طالبان درست زمانی مطرح می شود که رهبر طالبان در آستانۀ عید از مذاکرات میان افغانان سخن گفت مگر از کاهش خشونت حرفی نزده است و جنگجویان خود را تشویق به قطع جنگ نکرده است. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.