06 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

سیصد ذخیر‌گاه‌ پیاز دربلخ به زودی آمادۀ افتتاح می شود

مزارشریف/۵عقرب/باختر کار ساخت سیصد ذخیرگاه‌ جدید پیاز در بلخ تا ۲۰...

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

‎کارساخت ده ها ذخیر‌گاه‌ کچالو دربلخ به زودی به پایان می‌رسد

مزارشریف/۵عقرب/باختر مسوولان بخش زراعت بلخ می‎گویند که کار ساخت هشتاد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 7 ????? 1399 ، 12:27

صلح ایدۀ آرمانی برای افغانان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۷ میزان/ باختر
صلح برای مردم افغانستان یک ایدۀ آرمانی است در حالی که بیرونی ها روند صلح رابیشتر با سودجویی های سیاسی دنبال می کنند.
گزارشگرآژانس باختر می نگارد؛ با آن که جنگ در افغانستان٬مسیر خونین خود را طی می کند٬وصلح یک ایده آرمانی برای مردم کشورباقی مانده است٬مگربرنامه صلح در افغانستان برای بیرونی ها به یک سود جویی سیاسی مبدل شده است.
دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا‹ترامپ و جوبایدن› در مبارزات انتخاباتی شان٬ مسله خروج عساکر امریکایی از افغانستان را محور گفت وگو های شان قرار داده اند.
روسیه مسله افغانستان را بزرگ نمای کرده تا سیطره نفوذ خود را در میان کشور های آسیای میانه٬بیشتر پهن کند٬پاکستان در کنار دهها ماجراجویی که دارد می کوشد٬ مسله افغانستان٬ممد حل قضیۀ کشمیر شود واین خواست خود را هم کتمان نه کرده است٬سیاست ورزان پاکستانی بار ها گفته اند که روند صلح افغانستان از دهلیز کشمیر عبور می کند و این کشور٬ مسله افغانستان را یک امتیاز در رسیده به اهداف خود در کشمیر می داند.
ایران و ترکیه هم در تلاش اند که از طالبان در مسایل منطقه یی منجمله در رقابت شان با سعودی استفاده برند٬کشور های دیگری هم اند که صلح و جنگ در افغانستان منافع آنان را ترسیم می کند.
مداخله و برنامه های بیرونی ها در برابر افغانستان متعدد و گونه گون است  تا اندازه که دوستان و متحدان امروز وپشین در برابر اغراض و نیات سو که در برابر افغانستان وجود دارد سخن می گویند.
در این میان٬عمران خان صدراغظم پاکستان٬ در مقاله یی که در یک روزنامه امریکایی نشر شده است به نیات ترامپ در قبال افغانستان اشاره کرده است.
او دراین مقاله‌ خود که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است گفته است: احتمال دارد مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر٬ دشوارتروزمان‌گیر باشد و این مستلزم شکیبایی و انعطاف‌پذیری دوطرف است.
او افزوده که پیشرفت در این مذاکرات ممکن است آهسته و پرزحمت باشد که گاهی شاید با بن‌بست همراه باشد...؛ بنابراین همه طرف‌هایی که در روند صلح افغانستان سرمایه‌گذاری کرده اند باید در برابر وسوسه تعیین یک جدول زمانی برای به دست آمدن یک نتیجه٬ از این مذاکرات شکیبا باشند.
او در عین حال گوشزد کرده که "خروج شتاب زده بین المللی از افغانستان٫ غیرعاقلانه است" او همچنان گفته است "ما همچنین باید از این روند در برابر خرابکاران منطقه‌ای که روی تامین صلح در افغانستان سرمایه گذاری نه کرده و بی ثباتی در این کشور را برای اهداف ژئوپلیتیک خود مفید می دانند، محافظت کنیم."
مقاله عمران خان حاوی هشدارهایی به آدرس سیاست ورزان امریکایی است و نسبت به خروج شتاب زده از افغانستان هشدار داده است.
از دید آگاهان سیاسی «مواضع صدراعظم پاکستان در این مقاله، به نحو کم پیشینه‌ای واقع‌بینانه و مبتنی بر واقعیت هایی است که کمتر می توان از زبان یک سیاست مدار پاکستانی در قبال روند صلح افغانستان شنید.»
این آگاهان می گویند« شاید دلیل آن٬ این است که وی، خطر واقعی برخورد شتاب زده، استفاده ابزاری و بهره جویی انتخاباتی ترامپ از این روند را درک کرده است و می داند که برای لگام زدن به این خطر، فرصت زیادی وجود ندارد.»
عمران خان در این مقاله هشدار داده است که فشارهای فزاینده ترامپ برای به نتیجه رساندن هرچه سریع تر پروژه صلح با طالبان، کلیت این پروژه را با مخاطره رو به رو کند و به شکست کامل آن منجر شود.
همچنان او نگران است که فشارهای نامتعارف واشنگتن، کابل را مجبور به اتخاذ رفتارهایی کند که روند کنونی صلح را تخریب کند.
صدراعظم پاکستان به این فکر است که ترامپ برای ماندن در قصر سفید٬گزینه جز صلح با طالبان ندارد و این کار را به هر قیمتی انجام می دهد٬حتا حاضر است مسوولیت های رسمی و اخلاقی امریکا در قبال افغانستان را فراموش کند.
ترامپ فکر می کند که فقط با یک شعار‹خاتمه بخشیدن به طولانی ترین جنگ امریکا› می تواند در قصر سفید بماند و با وعده برگشتاندن تمامی عساکر امریکایی از افغانستان به خانه های شان می تواند قلوب رای دهندگان امریکایی را بدست آورد.
در همین حال یک نشریه جاپانی نوشته است: آمریکا به دلیل منافعی که در جنوب آسیا دارد شماری از نیروهایش را در افغانستان حفظ خواهد کرد و این کشور را ترک نمی‌کند.
نشریه جاپانی«دیپلمات» نوشته است: اگر مذاکرات میان افغانان منجر به صلح و ثبات در افغانستان شود و نیاز به حضور نظامی آمریکا نباشد زمینه حضور بیشتر سیاسی، اقتصادی و نظامی چین، روسیه و ایران در این کشور مساعد می‌شود که این خوشایند واشنگتن نیست.
دیپلمات می‌افزاید: امریکا از راهبرد توسعه‌ یی «ایران – چین» نیز نگران است زیرا به نظر این کشور، جزئیات توافق پکن-تهران مبهم است اما شواهدی وجود دارد که راهبرد جدید ایران به معنای حفظ توازن در افغانستان است.
این نشریه افزود که شکست افغانستان، نه تنها برای آمریکا و متحدانش سنگین تمام می‌شود که حتی موضع کشورهای چین و روسیه را در همکاری با آمریکا مورد پرسش قرار خواهد داد و شتاب برای خروج بدون ارزیابی دقیق، منجر به فروپاشی نظام کنونی افغانستان خواهد شد.
دیپلمات درباره ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز نوشت: امریکا توجیه لازم برای حفظ نیروهایش در افغانستان با مقامات این کشور در میان گذاشته است؛ نظامیان آمریکایی زمانی دست به کار خواهند شد که تهدیداتی از افغانستان متوجه امنیت بین‌المللی شود و نیروهای افغان نتوانند وضعیت را با موفقیت مدیریت کنند؛ در چنین وضعیتی آمریکا همکاری‌های عملیاتی و اطلاعاتی خود را با افغانان افزایش خواهد داد.
این نشریه موضع گیری های تازه ترامپ در قبال افغانستان رابیشتر وابسته به برنامه های انتخاباتی  او دانسته است.
با وجود این همه٬دو جناح درگیر در افغانستان  در دوحه با هم نشسته اند که برای حل دایمی معضل کشور شان راه حل پیدا کنند.
نشست که دشواری زیادی با خود دارد٬ مگر برای مردم افغانستان پر از امید است واگر وحدت نظر به میان آید دشواری سهل خواهد شد وبرنامه های افغان ستیزانه بیرونی به هیچ مبدل خواهد شد. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.