29 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مادری درپروان به دست پسرش به قتل رسید

مادری درپروان به دست پسرش به قتل رسید

چاریکار/ ۲۹ سنبله / باختر یک پسرجوان درپروان مادرش را با...

انفجاری درمزارشریف بلخ رخ داد

انفجاری درمزارشریف بلخ رخ داد

مزارشریف/ ۲۹ سنبله /باختر انفجاری شام امروزدرشهرمزارشریف مرکزبلخ رخ داد عادل شاه...

بمب گذاری زیرپرچم طالبان؛ ترفند تازه هراس افگنان درننگرهار

بمب گذاری زیرپرچم طالبان؛ ترفند تازه هراس افگنان درننگرهار

جلال آباد/ ۲۹ سنبله/ باختر طالبان با بمب گذاری در زیر...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 7 ??? 1391 ، 13:50

معاون سخنگوي وزارت امور خارجه: برای زندانیان افغان درایران از بودجه وزارت امورخارجه وکیل مدافع گرفته میشود

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

آگاهان سیاسی: خاتمه بخشیدن به روند اعدام افغانها درایران، به یک دیپلوماسی قوی ضرورت دارد

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه :هیت به زودی به ایران خواهد رفت

كابل باختر 7 حوت

اخیرا اجساد پنج جوان افغان که درایران اعدام شده اند، در ولسوالی کلفگان ولایت تخار به خاک سپرده شدند.

 وجود فزیکی  اجساد این پنج جوان نمایانگر این امر است که ایران بار دیگر روند اعدام افغانها را درآنکشور آغاز کرده است .

به گزارش آژانس باختر، انتقال جسد پنج جوان افغان که سن هژده تا بیست سال عمر داشتند به زادگاه شان درکلفگان تخار،  نمونهء دیگر از برخورد خشن ،زشت واغراض آمیز حلقات ایرانی است. ظاهرا"  این پنج جوان به جرم  دخیل بودن درقاچاق  مواد مخدر به این سرنوشت دچار شدند. مگر مشکل است درعدم موجودیت یک وکیل  مدافع، نبود یک سیستم منظم قضایی وبالاخره  نیت سوء وبدبینی ها ی سیاسی ثابت ساخت که این پنج نفر قاچاقچیان مواد مخدر بودند .

این بار اول نیست که افغانها درزندان های ایران دور ازانظار نهادهای سیاسی کشور شان دور از خانواده حتا دور از نظر هیئت قضایی ایران به پایه دار کشانده میشوند.

 بزرگان محلی درکلفگان ادعا دارند که در جریان شش ماه گذشته  هشتاد تن از باشنده گان هرات نسبت به آنچه که اعدام دوازده تن  از جوانان هرات، دست به اعتراض زدند، حتا قنسگری هرات از گزند اعتراض کننده گان درامان نماند. ضمنا باشندگان ولایت های دیگر فراه ونيمروز نیز ادعاي مشابه دارند.

 قرار معلوم حدود سه هزار افغان زندانی درایران  به دلایل  گوناگون محکوم به اعدام شده اند .

مگر این رقم از سوی منابع رسمی افغان وایران تائید  نشده است  قبلا مقامات دولت افغانستان از ایران خواستند، تا روند اعدام افغانها را در آنکشور متوقف سازد وآنانیکه جرم ثابت دارند به عوض، حکم حبس ابدیت را دریافت  نمایند .

ضمنا" شماری زیادی از افغانهاي محبوس درایران ادعا دارند که نهاد های سیاسی افغانستان درایران (سفارت وقنسگری های افغانی) نسبت به سرنوشت افغانهاي محکوم به اعدام، بی تفاوت اند .

از طرف دیگر آگاهان سیاسی برعملکرد دولت افغانستان نسبت به محبوسین ایرانی درافغانستان انگشت گرفته میگویند درحالیکه افغانها درایران اعدام ميشوند مگر قاچاقچیان ایران که در افغانستان بازداشت شده اند نه تنها اعدام نگردید بل بعد از سپری نمودن یک دوره کوتاه حبس راه کشورشان را در پیش گرفته اند .

آگاهان سیاسی وخانواده های که عزیزان شان را در پی اغراض ایرانیان از دست داده اند از دولت میخواهند تا نسبت به برخورد ناسالم دربرابر  افغانهاي مهاجر در ایران از جدیت کارگیرد.

رئیس عبدالباقی ملک زاده نماینده ولایت تخار دررابطه به اعدام های اخیر افغانها درایران به آژانس باختر گفت ،دولت ایران شماری از افغان های مقیم آنکشور را به اتهام قاچاق موادمخدر زندانی وشماری  از آنان رامحکوم به اعدام نموده، چنانچه اخیرا" ده تن از باشنده گان کلفگان ولایت تخار اعدام شدند.

جسد پنج تن زندانيان که درایران اعدام شده  به خانواده های شان تحویل داده شد که روز شنبه به خاک سپرده شدند .

پنج تن دیگر آنان درکشور ایران به خاک سپرده شده است .

عبدالباقی افزود که مردم ولسوالی کلفگان ولایت تخار دیروز تظاهرات را به خاطر تقبيح کردن این عمل کشور ایران انجام داده بودند واز دولت افغانستان ووزارت خارجه کشور خواستند تا جلو اعدام زندانیان افغانها را درکشور ایران بگیرند  که من منحیث نماینده مردم این ولایت این عمل شان را تقبيح میکنم. افغانها به خاطر پیدا نمودن یک لقمه نان به کشور ایران رفته اند مگر به اتهام قاچاق مواد مخدر به زندان واعدام محکوم میگردند .

شمس الله احمدزی فعال حقوق بشر در رابطه به اعدام های اخیر درایران به آژانس باختر اظهار داشت میگوید، کمیسیون حقوق بشر افغانستان از اعدام شهروندان افغانی درایران ابراز نگرانی می نماید ودر تلاش هست تا این گونه برخورد ادامه پیدا نکند وبه کمک جامعه بین المللی این مسئله را جدی پیگیریم از طرف دیگر کمیسیون حقوق بشر از عدم دسترسی افغانهاي مهاجر به خدمات حقوقي درایران نگران است.

ضمنا ایران دربرابر میثاق های جهاني که درآن حقوق مهاجران واتباع کشورهای دیگر باید رعایت شود تعهدات  دارد وما از کشور ایران به عنوان یکی از امضا کننده گان عمده میثاق های بین المللی حقوق بشر میخواهیم که این میثاق را رعایت کند .

میر احمد جوینده فعال جامعه مدنی کشور به آژانس باختر گفت که اعدام مهاجران افغان یک روند غیر شفاف و غیرعادلانه میباشد، درحالیکه مهاجران افغان حق دسترسی  به خدمات حقوقي درآنکشور را ندارند، از طرف دیگر این فعال جامعه مدنی دولت افغانستان را نیز انتقاد میکند که نتوانسته از حقوق شهروندان خود در بیرون ازکشور دفاع  نماید .

او از دولت افغانستان میخواهد با کشور ایران مستقیما" درتماس شود واز اعدام زندانیان افغان در آن کشور جلوگیری کند .

سیامک هروی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در اين رابطه اظهار داشت، حکومت افغانستان از چندسال بدین طرف تمام تلاش هاي خود را به خرچ دادتا از طریق گفتگوهای دیپلوماتیک ودیدارها درسطوح بلند به این موضوع رسیده گی کند وبه این مشکل نقطه پایان بگذارد ،اما متاسفانه کماکان مسئله اعدام های افغانی درایران ادامه دارد که موجب  نارضایتی سخت حکومت ومردم افغانستان شده است .

وی گفت طی ماه های اخیر دردیدار های که مقامات وزارت امور خارجه افغانستان با عباس عراقچه معین وزارت خارجه ایران و دیگر مقامات آنکشور داشته اند جانب جمهوری اسلامی ایران  تعهد کرد تا اعدام اتباع افغانستان رابه حبس طويل مدت تعدیل می کند اما در بسیاری موارد این تعدیل صورت نگرفته است .

به اثر هدایت حامدکرزی رئیس جمهور اسلامی افغانستان امروز وزارت امور خارجه به سفارت افغانستان درتهران هدایت داد تا موضوع را با جدیت پیگیری واجرات خویش را به وزارت امور خارجه گزارش دهد .

به همینگونه امروز دروزارت امور خارجه فيصله شد تابراي متهمين كه در زندان هاي ايران اند از بودجه وزارت امور خارجه وکیل مدافع استخدام گردد .

همچنان معاون سخنگوی وزارت امورخارجه گفت که ریاست سوم سیاسی وزارت امورخارجه روزانه با سفارت جمهوری اسلامی ایران درکابل درتماس است تا هر چه زودتر به روند اعدام اتباع افغانستان درایران خاتمه داده شود .

مردم افغانستان از مقامات دولت وبخصوص وزارت امور خارجه که مسوولیت دفاع از حقوق ابتاع کشور را دربیرون دارد میخواهند که این مشکل رااز طریق یک دیپلوماسی قوی نمایند نه با وعده وتعهدات که جنبه عملی گرفته نمیتواند .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.