09 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

رییس جمهوری: غاصبان، زورمندان و افراد مسلح غیر سرکوب شوند

کابل/ 9 دلو /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان...

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

اتاق تجارت و سرمایه گذاری: سر از فردا فی کیلوگاز مایع ۴۰ افغانی عرضه می شود

کابل/ 9 دلو /باختر اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در...

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

رییس جمهوری: حمایت از زنان و بلند بردن ظرفیت آنان وظیفۀ اساسی دولت است

کابل/۹دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوراسلامی افغانستان، امروز با گروه ماین...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 14 حمل 1392 ، 13:47

فتانه گیلانی : متاسفم ازاینکه زنان دربخشهاي از کشور خرید و فروش میشوند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

کابل باختر/ 14/ حمل

اخیراً اخبار زشت و مایوس کننده در مطبوعات منتشر شده که گویا آن است دریک بخش کوچک از مناطق شرقی کشورما شماری از زنان به فروش رسانیده شده اند.

این خبر زشت واکنش وعکس العمل جدی مردم ما را درسطح کشور درپی داشت . آنها از مقامات حکومتی میخواهند که هرگاه چنین پدیدهء زشت ولو دریک نقطه دور دست و کوچک  کشور هم وجود داشته باشد باید به آن رسید و علیه آن قرارگرفت و از حقوق مدنی و شهروندی اتباع کشور دفاع نمایند.

 خبرنگار آژانس باختر دراین رابطه مصاحبه را با فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان و مدافع حقوق زنان انجام داده است .

 خانم گیلانی میگوید: این مساله ای درد آور است و من به عنوان یک زن زمانی که می شنوم در قرن بیست و یکم که دنیا تا این حد پیشرفت کرده است و ساینس و تکنالوژی به کجا رسیده است این موضوعات از نهایت عقب مانده گی است .

هنوز ما درگیر خرید و فروش هستیم مانند حیوانات وجنسی که قابل فروش است بازنان برخورد میشود درست است که خرید و فروش زنان بخصوص در یک قسمت کوچک که ازکشور از قدیم مانده است و این هیچ ارتباطی به مسایل اسلامی ندارد به این دلیل که مردم این منطقه سایر ساکنان افغانستان مسلمان هستند و درفرهنگ اسلامی و افغانی ماخرید و فروش زنان اصلاً قابل قبول نیست.

اسلام به هیچ صورت خرید و فروش انسان را جایز نمی داند و این عملی زشت و برخلاف دین مبین اسلام است . اینکه هنوز در این عصر خرید و فروش زنان جریان دارد این نشانه ناتوانی و جاهلیت شماری از مردم است که ما هنوز به سوی تعلیم و ترقی و آگاهی وثبات نرفته ایم .

 نه تنها درشينوار بلکه دربسیاری از مناطق مانند طویانه گرفتن وحتی نزدیکان ما از دختران خود طویانه زیاد میگیرند و این به یک رسم و فرهنگ تبدیل شده که دختران خود را به این شکل می فروشند و این عمل خود کار زشتی است و مورد پسند اسلام نیست . اینها همه نشانه جهل است و نشانه این است که مادر این مناطق در دوازده سال نتوانستیم که رسم های نامناسب را به مردم آگاهی بدهیم وای کاش ما امروز این خبر را نمی داشتیم که زنان ما درمناطقاز كشورما به فروش می رسند .

 خانم گیلانی اضافه داشت:دولت در بخش های مختلف دراین زمینه مسوولیت دارد مثلاً وزارت معارف دراین زمینه مسوولیت مهمی دارد و برای تعلیم و تربیت دختران بیشتر کارکنند.

 مساله دوم اینکه درمورد خرید و فروش و تجاوزجنسی و خشونت های خانواده گی و قبل این گونه اعمال که مابارها شاهد آن بودیم که گوش و بينی خانمی را قطع میشود ، زنان و مورد لت کوب و تجاوز قرار میگیرند وی ارگانهای عدلی قضایی افغانستان نتوانست به این افراد جزای اعمال شان رابدهند ، تا دیگران ازآن پند می گرفتند و مردم می فهمیدند که دراین کشور نظام و قدرت و قانون است و دربرابر این اعمال باز خواست وجود دارد ولی ما می بینیم که دولت در برابر این اعمال خشونت آمیز هیچ عکس العمل درستی را نشان نمی دهد .

(نوریه زیوری)

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.