06 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

مشاورامنیت ملی جلسه بررسی وضعیت امنیتی ولایات شمال را رهبری کرد

کابل/6دلو/باختر داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان امروز در...

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

حدود ۹،۱ میلیون کودک افغان در مقابل پولیو واکسین می شود

کابل/ ۶ دلو/ باختر کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در ۳۰...

نخستین لابراتوار DNA به سطح کشور به بهره برداری سپرده شد

کابل/ ۶ دلو/ باختر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 21 حمل 1392 ، 15:25

مقامات شورای عالی صلح افغانستان میگویند:عوامل راکه سد راه مصالحه نيز از میان بر میدارندتا زمنیه برای آغاز گفتگو ها میان حکومت و طالبان مساعد شود.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

 

به گزارش آژانس باختر، معصوم ستانکزی رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح میگوید ،آنها براي تامين صلح در كشور تلاش هاي را به راه انداخته اند، ولي تلاشهاي یکجانبه برای تامین صلح در افغانستان موثر نيست او ابراز امیدواری ميكند که طالبان نیز یک  قدم به جلو بگذارند. این مسوول شورای عالی صلح افغانستان همچنین میگوید که در میان گروه طالبان افرادی وجود داردکه مایل به مذاکره باحکومت اند، اما آنهاتحت فشار برخی ازحلقاتی قراردارند که خواهان ادامه جنگ در افغانستان اند.

او واضح ساخت، عده يي از اعضای گروه طالبان میخواهند صلح ازراه گفتگو در افغانستان تامین گردد، اما آنها به گونهء تحت فشار قراردارند كه درنتيجه همین فشارها بعضی از افراد طالبان جان شان را ازدست داده اند.

این درحالیست که حلقه های استخباراتی منطقه در تلاش به هم زدن روند صلح در افغانستان اند و شماری از اعضای طالبان به دلیل داشتن تمایل با مصالحه  در پاکستان زندانی اند.

گفته های رييس دارالانشای شورای عالی صلح را با شماری از آگاهان سیاسی مورد  بحث قراردادیم.

 معین مرستیال عضو رهبری حزب حق وعدالت ضمن تائيد گفته های معصوم ستانکزی رییس دارالانشای شورای عالی صلح میگوید: بسیار واضح است حلقاتی استخباراتی منطقه که رهبری طالبان به آنها وابسته است  نمی گذارند تا طالبان با روند صلح دولت افغانستان یکجا شوند.

وی گفت تازمانیکه اهداف این حلقات در افغانستان تامین نشود و خواسته های آنها بر آورده نگردد نه تنها  طالبان را بل دیگر گروه های  مخالف مسلح دولت افغانستان راکه به گونه با آنها وابسته اند اجازه نمی دهند تا به مذاکره با دولت آماده شوند.

وی به صورت مشخص از شبکه استخباراتی پاکستان نام برده میگوید  پاکستانی ها این را میدانند که  گشایش گره صلح افغانستان در پیش آنهاهست. بنآ تازمانیکه این  گروه ها از زیر فشار حلقات استخباراتی  نجات پیدا نکنند، نمیتوان صلح را درکشور  تامین کرد.

مرستیال میگوید گرفتن تماس به صورت انفرادی از سوی حکومت افغانستان با افراد مشخص  طالبان راه رسیدن به صلح  را طویل میسازند.

وحید مژده کار شناس دیگر مسایل سیاسی در رابطه به روند صلح و گفته های اخیر ستانکزی به آژانس باختر گفت: به نظر من زمانیکه حرف از مذاکره و صلح به میان میاید طالبان براي امتیاز گیری بیشتر فعال میشوند.

تاحال هیچ نوع مذاکره  شروع نشده است و امید صلح هم  نیست و سفراخیر رئیس جمهور به قطر، و بازگشایی دفتر برای طالبان تلاش صلح را با آن طالبان كه در پاكستان اند قطع نموده است.

وحید مژده اضافه ميدارد طالبان از حرف های نظیر گفتگو های صلح بیشتر امتیار گيري مينمايند، هرزمانیکه حرف از تحرک این پروسه  به میان مییاید طالبان  نیز شرایط تازه وضع میکنند.

مژده نیز به گفتگوهای صلح با طالبان چندان امیدوار نیست.

یک عضو شورای ملی که نمی خواهد نامش گرفته شود میگوید: تلاشهای دولت افغانستان و شورای عالی صلح در خور اهمیت وستایش میباشد مگر نسبت به روند صلح درکشور بی باوری های زیادی وجود دارد،

در حالیکه روند صلح موفقیت های زيادي دارد مگر این موفقیت ها چندان توضیح داده نشده است.

او از مقامات حکومتی و مسوولان شورای عالی صلح میخواهد تا از لفافه گویی ها دست بردارند و از انکشافات در مذاکرات صلح مردم را آگاه سازند تامردم بدانند که مسیر صلح راهش را هدفمند می پیماید و نباید نسبت به آن بی باور بود.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.