03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

کابل / ۲ میزان /باختر مراکزآموزش زبان انگلیسی درشماری ازپوهنتون...

 سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

کابل / ۲ میزان /باختر رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف...

 هفتمین نمایشگاه ملی ساخت زنان افغانستان گشایش یافت

هفتمین نمایشگاه ملی ساخت زنان افغانستان گشایش یافت

کابل / ۲ میزان /باختر هفتمین نمایشگاه‌‌ ملی ساخت زنان...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 21 ??? 1392 ، 14:36

وزارت صحت عامه: وضعيت در قريه چپه دره ولسوالي درايم بدخشان تحت كنترول قرار گرفته است.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

مردم: بايد ذخاير بزرگ آبي و منابع آب مكاتب كلورپاشي شوند.

كابل/21/اسد/باختر

وزارت صحت عامه ميگويد: وضعيت در قريه چپه دره ولسوالي درايم بدخشان به خاطر شيوع اسهالات و استفراغات حاد تحت كنترول در آمده است.

بر اساس گزارش های از ریاست صحت عامه ولایت بدخشان، از روز پنجشنبه 17 اسد بدین سو، واقعات اسهالات و استفراغات حاد در قریه چپه دره ولسوالی درایم ولایت بدخشان شیوع پیدا كرده که از اثر آن 1479 تن از باشنده گان محل به اسهالات و استفراغات حاد به مراکز صحی آن ولسوالی مراجعه که از جمله تنها 25 واقعه شدید به شفاخانه فیض آباد، مرکز بدخشان جهت تداوی فرستاده شده و متباقی در ولسوالی درایم تحت تداوی قرار گرفته اند و سایر مراجعه کننده گان بعد از تداوی سراپا و مشوره های لازم طبی مرخص گردیده اند و تنها یک زن حیات خود را به خاطر ابتلا به اين مرض از دست داده است.

به گزارش آژانس باختر، در خبرنامه اي وزارت صحت عامه كه درين باره منتشر شده آمده است: نظر به آزمایشات لابراتواری که در ولایت بدخشان صورت گرفته در مواد غایطه مریضان، انتانات شگیلا و جیاردیا تثبیت گردید. وزارت صحت عامه وقوع اسهالات را درین شدت گرمی غیر منتظره نمیداند. وضعیت کاملاً تحت کنترول بوده و تمام مراکز صحی موجود به شمول مرکز صحی جامع شهر صفا، مرکز صحی فرعی منجی ها، مرکز صحی فرعی یم چیان، مرکز صحی فرعی شهر سعادت و مرکز صحی سیار در ولسوالی درایم با اکمالات لازم ادویه و کارمندان صحی در خدمت مریضان هستند.

مطالعات ریاست صحت عامه بدخشان نشان میدهد که این مشکل صحی از اثر مكروبي شدن آب های آشامیدنی به وجود آمده است،برای این منظور تطبیق پودر کلورین به منابع آب یعنی چاه و ذخایر آب مشترک خانواده ها و تعلیمات صحی برای استفاده از آب پاک و صحی عملی گردیده است.

ریاست صحت عامه ولایت بدخشان همزمان با شنیدن خبر شیوع مرض، تیم های صحی مجهز با ادویه و امکانات طبی را به ساحه فرستاده و با تداوی مریضان وضعیت را زیر کنترول خویش درآورده اند. طوریکه امروز در چهارمین روز شیوع مرض تنها 4 واقعه جدید  متوسط غرض تداوی به مراکز صحی  مراجعه نموده اند.

وزارت صحت عامه در قبال شیوع این واقعات، اهتمامات عاجل و مؤثری را از قبیل اعزام تیم های صحی عاجل در ساحه، ارایه تعلیمات صحی به باشنده گان محل، کلور پاشي منابع آبی، تداوی مریضان، ارسال بسته های عاجل به شمول سیروم زرقی به قریه مذکور اتخاذ نموده است.

درهمین حال شماری از باشنده گان شهر کابل شیوع امراض خطر ناک ناشی از گرما را بعید نمی دانند.

 سجیه خبرنگار آزاد میگوید که درشرایطی هوا نهايت گرم است و در برخی از مناطق کشور سیلاب ها سرازیر میشوند ، ممکن  امراض کشنده درحال شیوع یافتن باشد . به باور وی وزارت صحت عامه باید نه تنها در بدخشان بل در سایر مناطق اقدامات پیشگیرانه ای مانند کلورپاشی، ذخایر آب بزرگ اقدام کند ، مخصوصاً منابع آبی مکاتب از نظر دور نداشته باشند.

 به گفته وی ، موجودیت کثافات در محلات زیست و انتقال ازیک محل مسکونی به محل مسکونی دیگر توسط سرازیری سیلاب ممکن امراض کشنده را به وجود آورد.

 درهمین حال دکتور عبدالصبور نریمان مشاور روابط عامه وزارت صحت عامه میگوید: در بدخشان انتانات شگیلا و جیاردیا تثبيت شده تاکنون امراض کشنده درقریه چپه دره ولسوالی درایم ولایت بدخشان شیوع نکرده، او گفت: شیوع کولرا در قریه رد میکنم " .

نگرانی مردم زمانی پایان می یابد که نهادهای صحی هم درمرکز و ولایت با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه عمل کنند، علاج واقعه را قبل از وقوع بگیرند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.