03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

 گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

دوحه/تویتر/۲ میزان/باختر گروه های تماس تیم های مذاکره کننده صلح...

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

کابل / ۲ میزان /باختر مراکزآموزش زبان انگلیسی درشماری ازپوهنتون...

 سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

کابل / ۲ میزان /باختر رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 3 ????? 1392 ، 13:53

آگاهان سياسي: رئيس جمهور بايد واقعيت ها را باصراحت با مقامات پاكستاني مطرح كند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 3/ سنبله

قرار است حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان فردا برای انجام یک سفر رسمی به پاکستان برود  و این درحالیست که امیدها و گمان هاي نسبت به این سفر وجود دارد.

حامدکرزی فردا درحالی رهسپار پاکستان خواهد شد که نسبت به انجام این سفر امیدها توام با شک و گمان ها وجود دارد .  با آنکه این سفر رییس جمهور کرزی بیستمین سفر موصوف به پاکستان خواهد بود مگر اولین سفر او به این کشور بعداز انتخاب نواز شریف به پست نخست وزیری آن کشور است . ضمناً این سفر بعداز یک سلسله اقدامات و تلاش های دیپلوماتیک صورت میگیرد .

 درچند ماه گذشته رییس جمهوری اسلامی افغانستان به دلیل آنچه سفر های بی نتیجه وی به پاکستان خوانده شد از سفر به پاکستان خوداری کرد و هشدار دادکه در عدم موجودیت یک اجندای مشخص به پاکستان نیمرود تا آنکه پاکستان چنین تعهد كرد و کرزی دررفتن به پاکستان چراغ سبز نشان داد.

دولت افغانستان همیشه کشور همسایه خود پاکستان را برحمایت از تروریستان و صدور افراط گرایي به افغانستان متهم میسازد و نا امنی های جاری در این کشور را ناشی از مداخلات سازمان های استخباراتی و ارتش پاکستان میداند دراین اتهامات سیاسیون ، منتقدان نظام و مردم افغانستان نیز با دولت افغانستان هم صدا اند.

حامدکرزی درجریان ملاقات قریب الوقوع خود با مقامات پاکستانی از آنها خواهد خواست تا طالبان را که تحت تاثیر مستقیم سازمان های استخباراتی و حلقه های مذهبی درپاکستان اند ترغیب نماید تا از خشونت دست بردارند.

حرف تنها دراینجا خلاصه نمیشود قبلاً نیز پاکستان درحل مشکلات افغانستان وعده همکاری داده مگر این تعهدات جنبه عملی بخود نگرفته است . بدون شک کرزی در سفر فردا خود به پاکستان جداً از مقامات آن کشور خواهد خواست تا در برخورد شان با افغانستان صادق باشند.

 عمر داوود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد به یک رسانه غربی با صراحت گفته است هرگاه افغانستان اتهام وارد میکند و یا شکایت را مطرح میسازد روی اسناد است که طالبان افراطی که درجرایم علیه مردم افغانستان دخیل اند درپاکستان مصئون اند و پایگاه دارند با آنهم این دیپلومات افغان امیدوار است که حکومت نوازشریف با تغییر پالیسی عمل میکند و احتمالاً مذاکرات آینده نتایج مثبت در قبال خواهد داشت.

یک عضو شورای ملی که از ولایت کابل نماینده گی میکند به  خبرنگار آژانس باخترگفت که از رییس جمهور کرزی به عنوان یک شهروند افغان میخواهد که نکات نظر مردم افغانستان را به گونه واضح وصریح به مقامات پاکستانی بازگوکند و از پاکستانی ها بخواهد تا به مداخله و تجاوز شان درافغانستان خاتمه بخشند. وي باید درنشست بامقامات پاکستانی از قاطعیت کارگیرد و هشدار دهد هرگاه پاکستانی ها صادق نباشند نباید توقع همکاری از افغانها را داشته باشند. این عضو شورای ملی از قاطعیت رییس جمهور دربرخی قضایا از جمله ازبرخورد دربرابر ایجاد دفتر طالبان دردوحه و مذاکرات امنیتی با امریکا حمایت میکند که قضیه را به نفع افغانها چرخاند.

داکترظهیر سعادت نماینده مردم پنجشیر درولسی جرگه  به آژانس باخترگفت ، به نظرمن سفر کرزی درصورت که موضع افغانستان قاطع وجدی نباشد مشکل است از آن توقع مثبت داشت .

او علاوه داشت،پاکستان به صلح در افغانستان علاقمند نیست چونکه منافع خود را درجنگ وبی ثباتی درافغانستان یافته است به افغانها لازم است که نسبت به نیرنگ ها و بازی های پاکستان حساس باشند و در برابر آن مجادله کنند.

 شکیبا هاشمی نماینده مردم قندهار دررابطه به سفر آینده رییس  جمهور کرزی به پاکستان گفت: من نسبت به انجام این سفر خوشبین نیستم. کرزی دراین سفر خواهد خواست تا دفتر طالبان از قطر به ترکیه انتقال یابد و این امر منافع چند کشور را با هم مواجه میسازد و کرزی از آن سود نخواهد گرفت .

سجيه خبرنگار آزاد به آژانس باخترگفت: به باور من دشوار است رییس جمهوری افغانستان ، درسفر آينده اش به پاکستان بتواند معجزه کند و زمامداران پاکستان را متقاعد بسازد که جنگ درافغانستان به نفع پاکستان نیست ، بل صلح درافغانستان به نفع پاکستان و منطقه است .

اما رییس جمهور دراین سفر میتواند به مردم پاکستان بگوید محصول جنگ و ناهنجاری های موجود درافغانستان و منطقه که مسلماً از مردم پاکستان نيز قربانی های فراوان گرفته است نتیجه سیاست های ناهنجار زمامداران پاکستان است که افغانستان ، پاکستان و منطقه را به چالش روبرو ساخته است .

 رییس جمهور دراین سفر میتواند بی پیرایه ذهن مردم پاکستان را درقبال مسایل جاری درمنطقه و افغانستان روشن سازد و مطرح نماید که مردم افغانستان هرگز با مردم پاکستان دشمنی ندارند و این  حلقه هاي آن کشور است میخواهند با استفاده ابزاری از طالبان دو ملت و دو مردمی را که دارای مشترکات فراوان اند در برابر هم قراردهند.

رییس جمهور به صراحت بیان دارد که حاصل سیاست ناسنجیده پاکستان درقبال افغانستان و منطقه دریک دهه گذشته جز بربادی و تباهی ملت پاکستان چیزی درقبال نداشته و اگر این سیاست ناسنجیده شده که صرفاً برمحور سیاست های توسعه طلبانه پاکستان گره خورده ادامه یابد نه تنها افغانستان بل پاکستان و مردم آن بیشتر متضرر می گردند.

رییس جمهور مدارک و اسنادی را ارایه کند که مصداق كژ اندیشی زمامداران پاکستان و صداقت زمامداران افغانستان نسبت به آینده و حال مردم پاکستان می باشد.

 به باور من بايد از این سفر رییس جمهور به عنوان فرصت استفاده كنند  با صراحت واقعیت ها را باز گو نمايند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.