03 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

 گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

گروه های تماس تیم های مذاکره کنندۀ صلح دردوحه جلسه کردند

دوحه/تویتر/۲ میزان/باختر گروه های تماس تیم های مذاکره کننده صلح...

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

سفارت امریکا مراکزآموزش زبان انگلیسی رادرشماری ازپوهنتون های دولتی ایجاد می کند

کابل / ۲ میزان /باختر مراکزآموزش زبان انگلیسی درشماری ازپوهنتون...

 سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

سرپرست وزارت معارف برحل مشکلات مراجعان آن وزارت تعهدکرد

کابل / ۲ میزان /باختر رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 6 ????? 1392 ، 13:55

حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان سفری دیگری را به پاکستان انجام داد.

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 6/سنبله
حامدکرزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان سفری دیگری را به پاکستان انجام داد. سفر کرزی به پاکستان درحالی انجام شد که روابط دوکشور افغانستان و پاکستان دستخوش برخی تحولات نامیمون بود ادامهء حمایت پاکستان از طالبان تخطی های سرحدی و عدم همکاری آن کشور درراستاي تامین صلح منطقه يی عواملي بود که درز وکشیده گی میان دوکشور را عمیق تر ساخته بود. دروجود چنین مشکلات حامدکرزی ابتكار عمل را دردست گرفت و به پاکستان رفت تا موضع دولت افغانستان را درقبال وضعیت کنونی بیان نماید.
سفر حامدکرزی به پاکستان برای یک روز برنامه ریزی شده بود مگر موصوف بنابر تقاضا مقامات پاکستانی یک روز دیگر هم درپاکستان باقی ماند این میرساند که مسایل عمده وجدی درمذاکرات وجود داشته که حل آن به مشوره و مباحثات بیشتر نیاز داشت .
با آنکه دررابطه به نتایج سفر حامدکرزی درپاکستان جزئیات داده شده و تبصره ها پیرامون آن چند گونه است ریاست جمهوری افغانستان آن را سازنده و با اهمیت خواند و تذکر داده که چگونگی مذاکرات طالبان با شورای عالی صلح و مسایل امنیتی درمحور این مذاکرات بود و مقامات پاکستانی برای تطبیق عملی آن وعده همکاری داده اند.
سفر کرزی به پاکستان در رسانه های آن کشور نیز بازتاب وسیع یافت و خوشبینی هانسبت به این سفر وجود داشت.
آگاهان سیاسی پاکستان  نیز سفر رییس جمهور افغانستان را به پاکستان تحلیل کرده خواستار تحقق وعده های مقامات پاکستانی شدند.
دفترنخست وزیر پاکستان با صدور بیانیهء اعلام کرد کرزی و نوازشریف درباره اوضاع امنیتی منطقه گفت وگو کردند.
نوازشریف دراین دیدار گفت: " پاکستان و افغانستان برای برقراری صلح درمنطقه باید همکاری نزدیکی داشته باشند." نخست وزیر پاکستان تاكید داشته امنیت و آینده پاکستان ازجهات مختلف با امنیت و آینده افغانستان پیوند خورده و پاکستان برای افغانستان صلح جو ، با ثبات و یکپارچه اهمیت قایل است نوازشریف همچنین از ارادهء محکم و صادقانهء پاکستان از صلح و آشتی درافغانستان ياد آور شد و گفت: منطقه ده ها سال است که شاهد کشمکش و بی ثباتی بوده و ثبات در افغانستان را عامل ثبات درپاکستان خوانده است .
جاوید کوهستانی آگاه مسایل نظامی دررابطه به نتایج سفر حامدکرزی به پاکستان به خبرنگار آژانس باختر گفت: سفر اخیر رییس جمهورکرزی که به پاکستان بنابه دعوت نخست وزیر آن کشور صورت گرفت از دیگر سفرهای گذشته آقاي كرزي متفاوت بود.
دراین سفر مقامات پاکستانی خصوصاً اشفاق کیانی رییس ارتش وعده سپرده است که مذاکرات مستقیم را با طالبان فراهم می نماید تا در افغانستان صلح و امنیت برقرار شود حال ما امیدوار هستيم که این وعده ها عملی شود.
همچنان روی بعضی از برنامه هاي اقتصادی نیز توافقات صورت گرفت مگر وحید مژده آگاه مسایل سیاسی به سفر حامدکرزی به پاکستان از دید دیگر نگاه میکند.
وي مي گويد: سفر اخیر رییس جمهور کرزی دررابطه به صلح و مبارزه با تروریزم هیچ گونه دست آورد نداشته است زیرا تمرکز حکومت افغانستان دررابطه به صلح و مبارزه صادقانه با تروریزم بود اما حکومت پاکستان تمام تمرکز شان را به برنامه های طولانی اقتصادی معطوف ساختند که در روزاول سفر تعهد صورت گرفت.
مژده گفت : افغانستان در شرایط حساس به سر مي برد به صلح و امنیت نیاز دارد اما نواز شریف منحیث یک تاجر با در نظر گرفتن منافع کشورش برنامه های اقتصادی را در اجندای نخست گرفت هدف از تمرکز پاکستان دررابطه به برنامه های قضایای رقابت با هندوستان بوده زیرا هند دربخش های اقتصادی افغانستان کمک نموده است.
درحقیقت سفر اخیر رییس جمهورکه به هدف صلح امنیت و کشاندن طالبان به میزمذاکره صورت گرفت، کدام دست آورد قابل ملاحظهء  درقبال نداشته است .
ویدا احمد فعال جامعهء مدنی نیز هم عقیده با وحید مژده است او به خبرنگار آژانس باختر گفت ، درتمام سفر های رییس جمهور نه تنها درپاکستان بلکه در سایر کشورها توافقات صورت گرفته است اما هیچ  کدام نتیجهء در قبال نداشته است و این توافقات که درعرصه های مختلف درسفررییس جمهور صورت گرفت هیچ گونه عملی نخواهد شد و نتیجه مثبت نخواهد داشت تمام این توافقات به روی کاغذ باقی خواهد ماند و بازهم در بخش تجارتی و امنیت مشکلات وجود خواهد داشت.
یک عضو شورای ملی دررابطه به سفر حامدکرزی به پاکستان دیدگاه دیگری دارد او برخلاف وحید مژده فعال جامعه مدنی میگوید که سفر اخیر کرزی متمایز ازسفر های دیگر موصوف به پاکستان است . پاکستان شاهد دگرگونی های مثبت سیاسی است ضمناً برخورد و دیدگاه جامعه جهانی با پاکستان تغییر کرده ، سیاسیون و نظامیان در آن کشور میدانند که درسمت حرکت نمایند که آینده سیاسی کشورشان تضمین گردد دیگر وقت ماجراجویی ها سپری شده است بدون شک حامدکرزی موضع قوی دولت افغانستان را بیان داشته و پاکستانی ها را متوجه نکاتي ساخته که درگذشته برای آنان بی ارزش بوده و يا آن را در ضديت به منافع خود ديده، كاري نمي كردند. این عضو شورای ملی از سیاسیون و منتقدان نظام میخواهد که فرصت دهند تا زمان ثابت سازد که پاکستان همکاري خواهد كرد و یا باز هم عقب نخود گم شده شان خواهند رفت .
وي سفر کرزی را به پاکستان موفقیت آمیز میخواند که در باره نتایج آن کمتر گفته شده زیرا بازگو نمودن تمامی جزئیات و نتایج امکان پذیر نیست .
آنچه بازگو گردید دیدگاه و نظر چند صاحب نظر بود که تحولات و انکشافات منطقه را دنبال میکنند . مگر حرف مهم در اینجا چگونگی شکل یافتن تحولات در آینده است زیرا پاکستان همیشه با چهره پر از امید وبیم در برابر افغانها ظاهر گردیده، امید است که این بار تکرار حرف های گذشته نباشد افغانستان و پاکستان در مشارکت و همکاری با هم بتوانند ثبات منطقه يی را در کشور اعاده نمایند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.