26 اسد 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

فلم مستند "  تاریخچه تیاتر افغانستان  "  افتتاح و به نمایش گذاشته شد

فلم مستند " تاریخچه تیاتر افغانستان " افتتاح و به نمایش گذاشته شد

کابل باختر26 اسد پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ و هنر...

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

انفجار در مساجد خلاف اسلام و شریعت است

کابل باختر ۲۶ اسد شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه یی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 25 میزان 1392 ، 11:44

صادرات قالین افغانی افزایش یافته است

Written by  manager
Rate this item
(2 votes)

کابل باختر/ 25/ میزان
با آنکه برخی حلقه های تجارتی درکشور نسبت به کاهش صادرات قالین افغانی ابرازنگرانی کرده اند ، اما منابع وزارت تجارت و صنایع کشور میگویند که قالین افغانی نسبت به سال گذشته هشتاد درصد افزایش یافته است نه کاهش.
نجلا حبیب یار رییس اداره انکشاف صادرات افغانستان در مصاحبه به آژانس باختر گفت ، صادرات قالین افغانی در سال های قبل از سال 1386به نسبت مشکلات دردیزاین و برخی خلا های تخنیکی کاهش یافته بود اما ازسال 1391 الی 1392 هشتاد درصد افزایش را میبینیم ودرسال 1391افغانستان بیشتر از بیست ویک میلیون دالر صادرات قالین داشت اکنون این رقم به بیش از بیست وهفت میلیون دالر رسیده است .
حبیب یار گفت، امریکا و اروپا از جمله مارکیت های خوبی برای قالین افغانی اند .
وزارت تجارت وصنایع در تلاش است تا مارکیت های بیشتری را برای قالین افغانی پیدا نماید تازمینه را برای رشد صنعت کاران قالین درکشور مساعد شود.
درحالیکه امروز قالین افغانی به نام قالین پاکستانی به خارج فرستاده میشود.
ما بخاطر حل این مشکل نیز برنامه ریزی داشته ایم و با شرکت درنمایشگاه بین المللی میخواهم ازهویت قالین افغانی دفاع نمایم که خوشبختانه قالین افغانی در نمایشگاه سالانه دوبی درمیان قالین های چندین کشور مقام اول راگرفت.
این نمایشگاه با حضور شماری زیادی از شرکت تولید کننده گان قالین ازکشورهای افغانستان ، پاکستان ، ایران ، ترکمنستان ، نیپال ، قزاقستان ، هندوستان و ترکیه برای یک ماه در فرودگاه دوبی برگزار شده بودکه دراین میان قالین دست بافی افغانی حایز مقام اول شد.
قربان حقجورییس اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید ، اگر دراین مورد توجه صورت گیرد ما میتوانیم بازار های غرب ، امریکا و اروپا را درزمینه صنایع دستی و مخصوصاً قالین بدست بیاوریم  واین صنعت را از خانواده ها بیرون کشیده آن را به حرفه ای تجارتی تبدیل نموده وصادرات قالین افغانستان که در چندسال گذشته روبه کاهش بود و سعت داده و مانند سال 1392 دوباره افزایش بدهیم .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.