11 ???? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

Youtube Player

khantry design

اعلانات

??????? ، 9 ???? 1392 ، 11:29

* زمستان و تهدید همبستگی بندیش راه ها !

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

* مسوولان چه کرده اند؟
کابل باختر/ 9/ عقرب
زمستان در افغانستان همیشه مشکلات خود را دارد، کوهستانی بودن بخش های عظیم ازکشور این مشکلات را جدی ساخته است کشور بخصوص درفصل سرما و زمان آب خیزی ها این گونه مشکلات را شاهد میباشد، از بندیش راه ها گرفته تا نبود موادخوراکی ، محروقاتی و علوفه حیوانی تا تخریب مزارع زراعتی ، باغ و جنگل هاعوامل ناگواراست که مردم ما همه ساله آن را تجربه میکنند. این مشکل بیشتر باشنده گان محلاتی را تهدید میکند که صعب العبور اند.
مردم این محلات و نماینده گان آنان درشورای ملی گلایه از این امر دارند که ساختار ها زیربنایی  وجود ندارد، درعدم موجودیت چنین ساختار ها مشکلات ناشی از حوادث طبیعی جدی تر میگردد.
آنها انتقاد براین امر دارندکه دولت نتوانسته پیش از وقوع حوادث تدابیر وقایوی داشته باشد آنها نهادهای وابسته به حکومت را به باد ملامت میگیرند که باوجود آنکه زمستان های سرد را تجربه کرده اند ، از بروز خسارات ناشی از حوادث طبیعی تجارب زیادی گرفته اند ، خشک سالی را دروجود تابستان های خشک به یاد دارند عوامل به چگونگی صعود نرخ های مواد اولیه را میدانند... مگر بازهم بی برنامه اند این گونه ضعف ها باعث گردیده تا بی برنامگی و ناتوانایی عواقب خود را به زودی آشکار میسازد و مسوولان به ناچاری به برنامه های موقتی وگذرا رو می آ ورند.
منابع غیر رسمی گفته اند که حدود نصف از ولسوالی های افغانستان درایام سرما با خطر بندیش راه و مشکلات ناشی از کمبود مواد غذایی ،محروقاتی و علوفه حیوانی مواجه میباشند، درحالیکه برای بسیاری از مناطق کمک ها که باید در زمان ضرورت میرسد چند ماه بعد آنهم در فصل گرما رسیده است.
با وجود این همه اداره مبارزه با حوادث طبیعی درافغانستان میگویدکه برنامه های را روی دست گرفته است تابا خانواده های که در فصل زمستان با مشکلات احتمالی ناشی از حوادث طبیعی مواجه میشوند کمک شود.
محمد سالم سیاد معاون اداره مبارزه با حوادث طبیعی به آژانس باختر گفت ، آن اداره ، تجارب که از گذشته آموخته آماده گی دارد تا درچوکات توان با مشکلات ناشی از حوادث طبیعی مبارزه کند و ما ولایت ها را به سه کتگوری تقسیم کردیم  که ولایت های غور ، هرات ، بدخشان ، دایکندی ، سرپل ، نورستان ، پروان ، ارزگان درکتگوری هستند که در فضل زمستان درنتیجه آفات طبیعی بیشتر متضرر میشوند.
وی میگوید : اداره آماده گی مبارزه با حوادث طبیعی قبل از مسدود شدن راه های مواصلاتی مواد غذایی، مواد غیر غذایی و ادویه کافی را در کلینیک ها قریه ها ، ولسوالی ها این ولایت ها ذخیره مینماید و برنامه آگاهی دهی مردم نیز آغاز گردیده تا آنها به نوبه خود علوفه حیوانی و مواد غذایی را نگهداری نمایند .
اداره آماده گی مبارزه با حوادث با هماهنگی ادارات دولتی و موسسات غیر دولتی در این راستا توجه دارد و برای هرولایت نظر به حجم مشکلات پول فزیکی از دو میلیون تا سه میلیون افغانی در نظرگرفته و دراختیار والی های این ولایات گذاشته میشود تا به مردم که در جریان زمستان از اثر سیلاب ها ، برف کوچ ها و یا حوادث دیگر طبیعی متضرر میشوند کمک نماید.
ضمناً این اداره ها از کشور های کمک کننده خواهان کمک بیشتر شده است.
به هرترتیب این مسوول حکومتی از آماده گی سخن میگوید مگر شرایط و زمان نشان خواهد داد که مشکلات کاهش یافته است و یا بازهم تجارب تلخ گذشته تکرار شده است.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.