20 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

نمایشگاه آثار خوش نویسی "گنج قناعت" افتتاح شد

نمایشگاه آثار خوش نویسی "گنج قناعت" افتتاح شد

کابل/۱۹قوس/ باختر پوهاند محمد رسول باوری٬ معین فرهنگ و هنر وزارت...

مشرانوجرگه قانون امورذاتی سربازان  را با برخی تعدیلات تصویب کرد

مشرانوجرگه قانون امورذاتی سربازان را با برخی تعدیلات تصویب کرد

كابل/19 قوس/ باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه امروز به ریاست فضل‌هادی مسلم...

 چهار تن به اتهام جرم های سازمان يافته بازداشت شدند

چهار تن به اتهام جرم های سازمان يافته بازداشت شدند

كابل/19 قوس/ باختر پوليس چهار تن را ديشب به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


يكشنبه ، 26 اسد 1393 ، 14:13

کسرعواید گمرکی بیانگر بحران اقتصادی درکشوراست // مردم می پرسند: این بحران چاره دارد؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 26/ اسد
کسربیست و پنج درصد عواید گمرکی وکاهش پانزده درصد عواید وارداتی سبب شده تاجمع کثیری از کارمندان دولتی وشهروندان نسبت به آیندۀ نا معلوم اقتصادی کشورشان نگران باشند.
این نگرانی ها زمانی قوت میگیرند که برخی رسانه ها از منابع نا مشخص مطرح میسازند ، که وزارت مالیه ممکن در پرداخت معاشات کارمندان دولتی درماه آینده دچار مشکل گردد، چه رسد به مسایل دیگر.
علی رغم آنکه سخنگوی وزارت مالیه چنین شایعاتی را رد میکند ولی کسر بیست و پنج درصد عواید گمرکی ، وکاهش پانزده درصد عواید وارداتی به ساده گی بیان گربحران اقتصادی میباشد که ملت مظلوم افغانستان درکنار سایر ناهنجاری های اجتماعی آن را تحمل میکنند.
به هرحال مردم به گونه ای دگر می اندیشند ، مردم از دولت و زمامداران کشور میخواهند که راهکار های معقول و سنجیده شدۀ اقتصادی را به خاطر جبران این نقیصه روی دست گیرند.
حمیدالله کارمند یکی از ادارات دولتی میگوید که دولت باید درگام نخست پرداخت معاشات را یکسان سازد . همه کارمندان دولت یکسان معاش بگیرند ، از پرداخت امتیازات به کارمندان دولتی زیرهرنامی که است جلوگیری کند ، با این اقدام ممکن دولت بتواند یک اندازه از این کسر جلوگیری کند.
اما وحیده محصل دریکی از موسسات تحصیلات عالی خصوصی اندیشه و باوردیگر است . او درکنار آنکه به گفته های حمیدالله کارمند دولتی موافق است میگوید که اگر وزارت مالیه مردمی عمل کند به این مشکل فایق خواهد آمد.
او گفت " امتیازات از وزیر تا وکیل  ومقامات ارشد دولتی گرفته شود " به باور وی وزرا ، وکلا همه و همه مردم هستند ، مردمی که یا عمدی و یا ساخته گی به چنین بحران مواجه شده اند . او گفت " خرچ دسترخوان امتیازات اضافی وزیر وکلا تا مقامات ارشد دولتی قطع شود میتواند وزارت مالیه به گوشه ای ازاین بحران برسد ."
اما شماری دگر بحران برخاسته را ناشی از عدم مدیریت سالم نظام اقتصادی کشور می دانند و این طور مطرح می سازند نظامی را که چهارماه با ضد وبند های انتخاباتی دچار بحران کند ، اصلاً نباید بالای نظام اقتصادی چنین کشور ها حساب گردد ، به باور آنها شرایط موجود منطقه در عرصه های مختلف چی سیاسی و چی اقتصادی ، مستلزم دوراندیشی میباشد. با این بحران چگونه به مسایل امنیتی منطقه یی می توان پرداخت
درکشوری که ملیارد ها دالر سرازیرشد و ده ها تن صاحب گنج قارون شدند ، همه پول ملت را برده اند، امروز زمان آن رسیده است که دولت اقدام و تمام فراردهنده گان سرمایه از کشور را حداقل اگر مجازات نمی کند ، از مقامات دولتی برکنار سازد.
دختری که تازه به وطن آمده و نمیخواهد نامش را بگوید با طرح مسایل فوق میگوید "شما عمق بحران را باید شناسایی کنید ، شما روحیه همکاری با مردم را در میان مقامات ارشد دولتی ، وکلا ، والیان ، قوماندانان تقویت بخشید ، هرگاه مقامات ارشد دولتی از امتیازاتی که  میگیرند برای دوماه صرف نظر کنند اساساً این مشکل اگر ازبیخ و ریشه کنده نه شود، ممکن ، برگی به عالم های مشکلات مردم افزوده نخواهد شد.
او گفت " اگر مقامات ارشد دولتی بخواهند بحران با این وسعت و پهنا، روبه رشد نمی گردد و به خوبی مدیریت میشود.
اما مقامات دولتی تمام مسایل را به طولانی شدن روند انتخابات نسبت میدهند ، برخی مقامات به این باور اند تاثیرات منفی، تاخیر در روند انتخابات براقتصاد ملی بسیار برجسته است هرگاه این سریال ادامه یابد میزان تاثیرات افزایش می یابد . درهمین حال  رویتز گزارش داده است که دولت افغانستان در ماه آینده درپرداخت معاشات کارمندان خود دچار مشکلات عدیده میشود.
به هرحال سخنگوی وزارت مالیه با آنکه این گزارش را ردمی کند میگوید " اگر نتایج انتخابات زودتر معلوم نشود ممکن دولت تا سه ماه دیگر به مشکلات بیشتری روبرو شود."
وی افزود " اگر وضعیت به این منوال ادامه یابد بعد از سه ماه ما به مشکل پرداخت معاشات مامورین دولت روبرو میشویم ."
درهمین حال به نوشته روزنامه افغانستان سفیر ایالات متحده درکابل نیز از مشکلات آگاهی دارد به نوشته  این روزنامه " سفارت ایالات متحده امریکا درکابل تائید کرد که مقام های افغان آن ها را در باره مشکلات شان درپرداخت حقوق و تمویل برنامه درماه های آینده مطلع کرده اند.
اما این سفارت جزئیاتی در باره  اینکه کشورهای کمک کننده چگونه میخواهند واکنش نشان دهند ارایه نکرد ."
نتیجه چنین حاصل میشود که همه مانند تماشا گران بیطرف ناظر بحرانی اند ، مردم افغانستان دچار آن شده اند وهمه روزه زنجیر بحران استخوان آنها را می ساید .    

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.