24 قوس 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مشرانوجرگه  جلسه کرد

مشرانوجرگه جلسه کرد

کحابل /۲۴قوس /باختر درجلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمدعلم ایزدیارنایب اول...

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

رییس جمهوری: مبارزه‌ موثر با فساد نیازمند بستر مستحکم تقنینی است

کابل/ 24 قوس /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن  طالبان درنیمروز بازداشت شد

شبکه ده نفری حملات چریکی گروه دهشت افگن طالبان درنیمروز بازداشت شد

کابل/ 24 قوس /باختر منسوبان قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 10 سنبله 1393 ، 12:35

جنایتکاران گرفتارشدند // پولیس ، مردم و فعالان جامعه مدنی خواستار سزای سنگین به جنایتکاران گرفتارشده ،میباشند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 10/ سنبله
جنایت شنیع که اخیراً درحومۀ کابل اتفاق افتاد و چند اوباش و جنایتکار به اذیت اعضای یک خانواده پرداختند این امر را جدی ساخته است که پروسه رسیدگی به دوسیه های جنایی کوتاه گردیده و عاملین جنایت باید زودتر پاداش اعمال زشت شان را دریافت نمایند.
به گزارش آژانس باختر ، اخیراًدسته یی ازاوباشان وجنایتکاران درمسیر ولسوالی پغمان و شهر کابل دست به رهزنی زده با توقف دادن وسایط که اعضای یک خانواده را به شهر کابل انتقال میداد ضمن آنکه زیورات و پول آنان را گرفتند باعث آزار و اذیت آنان نیز شدند.
این حرکت روح  و روان شهروندان کابل را جریحه دار ساخته و تاکید آنها براین نکته است که عاملان چنین یک جنایت باید زدوتر کیفر اعمال زشت را ببینند و تنها ریسمان دار است که میتواند پاسخ مناسب به چنین عملکرد پست ، ضد انسانی و ضد اسلامی باشد .
باآنکه پولیس کابل به تعقیب این حادثه تحرک لازم را به خرچ داد و به شمول سرکرده این دسته یی جنایتکارسه نفر آنها را بازداشت کرد مگر این حرکت نمیتواند آخر کار باشد با شماری از شهروندان کابل که صحبت شد آنها تاکید دارند که تمامی جنایتکاران که دراین قضیه دست دارند باید  به چوبۀ دار بروند دوسیه های آنها زودتر ترتیب گردد نهادهای عدلی و قضایی این دوسیه ها به اسرع وقت بررسی کنند وریسمان دار باید هرچه زودترگلوی جنایتکاران که خود گلوی مردم بیچاره را فشرده اند بفشارد و به زندگی ننگین آنان خاتمه بخشند و آنان را به عنوان یک غده سرطانی از بدن اجتماع جدا نمایند.
مقامات پولیس کابل روز گذشته سه جنایتکاررا که درقضیه اخیرجنایی دست داشتند، به مطبوعات معرفی داشتند به این نکته انگشت گرفتند که آنها جانیان و جنایتکاران را با انبوه مشکلات و قبولی خطرهای بیشمار گرفتار می نمایند مگر نهادهای عدلی و قضایی برخورد جدی نمیدارند ، بسیاری ازاین جنایتکاران بدون آنکه کیفر اعمال شان را ببینند دوباره آزاد میشوند آنها خواهان برخوردجدی با عاملان جنایت اخیر شدند و حکم اعدام آنان را تقاضا نمودند.
مومنه بشردوست کارمند یکی از وزارت خانه ها به عنوان یک شهروند کابل و به عنوان یک زن ویک مادر با گفته های مقامات پولیس کابل همنوا است .
او علل گسترش فعالیت های جنایی را برخورد سطحی با جنایتکاران میداند و تاکید دارد اگر چند جنایتکار دست به انتحار قتل ، رهزنی ،سرقت ، تجاوز ،آدم ربایی و جنایات شنیع میزنند اعدام شوند دیگر گراف جنایات به پیمانه امروز صعود نخواهد کرد.
شماری زیادی از شهروندان باگفته های خانم بشردوست هم عقیده اند و خواهان برخورد جدی باجنایتکاران اند و میگویند که نهاد عدلی و قضایی نباید اصل انصاف و تعادل را ازیاد برند.
تیمورشاه حکیمیار یکتن از فعالان جامعه مدنی دررابطه به خبرنگارآژانس باختر گفت ، روشن وواضحی است هرشخصی که خلاف قانون حرکت میکند . باید مورد بازپرس ومجازات قرار گیرد . هیچ نوع برخورد سلیقوی و حمایوی درمورد رفع مجازات همچو افراد صورت نگیرد . همچو افراد و اشخاص باعث برهم زدن امنیت ، عدم حاکمیت قانون شده و به روان مردم صدمه وارد میکنند زیرا همچو افراد حقوق بشری ، حقوق مدنی را درجامعه پایمال میسازند .
پس ضرورت است که اعمال آنان باید مطابق به احکام قانون موردبازپرس قرار گیرد زیرا هرعمل که باعث ایجاد خشونت درجامعه شود قابل  بخشیدن نیست .
باید جنایتکاران حادثه چند روز قبل ولسوالی پغمان ولایت کابل مورد پیگرد جدی قرارگرفته واشد مجازات برسانند.
پولیس روند حاکمیت قانون درجامعه را حفظ و نگهداری میکند .همانطور که باید نهادهای عدلی و قضایی بخصوص څارنوالی کشور دررابطه قضیه کم کاری نکرده موضوع را جدی گرفته و آنان را مطابق قانون جامعه اسلامی مجازات نماید.
اگرکم کاری درمورد همچو قضایای صورت گیرد به ضرر جامعه است .
اما بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی برجدیت عمل در آن اداره اشاره میکند ومیگوید این ادعا قابل قبول نیست که گویا متهمین به سادگی رها میشوند اگر کدام دوسیه مسترد میگردد مشکلات در نواقص دوسیه است.
عزیزی اضافه میدارد که ماهر دوسیه ها و قضایای را که با شواهد بود تعقیب کرده و تعقیب میکنیم .
وی دررابطه به قضیه اخیر میگوید: به خاطر موضوع پغمان به اساس حکم رییس جمهور کشور هیئت تعیین گردیده تحقیقات و بررسی های جدی ادامه دارد اگر جرم بالای شان ثابت گردد شواهد بدست باشد برخورد جدی صورت میگیرد.
پولیس عملاً در جنگ است کارشان مهم است مشکلات شانرا درک میکنیم اما دربعضی موارد دوسیه های جرمی با نواقص همراه است .
څارنوالی هیچ کسی را رها نمیکند تمام بررسی ها ، شواهد ، مدارک که جرم را ثابت نماید مطابق به قانون بالای شان حکم صادر میگردد.
هیچ متهم را بدون شواهد و مدارک مجازات کرده نمی توانیم .
اما آگاهان و فعالان جامعه مدنی میگویند مگر این گفته نمیتواند پاسخ به وضعیت کنونی بوده باید نهادهای عدلی و قضایی به فکر بهبود میکانیزم کاری باشند تا دیگر دوسیۀ بی سرنوشت باقی نماند و مجرمین باید زودترکیفر اعمال شان را بگیرند.   

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.