25 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

برنامۀ میثاق امنیتی دولت، درنشستی  بیان شد

برنامۀ میثاق امنیتی دولت، درنشستی بیان شد

کابل 24 سرطان /باختر صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور، سترپاسوال عبدالصبور...

رییس شورای علمای بدخشان وفات کرد

رییس شورای علمای بدخشان وفات کرد

فیض آباد: ۲۴ سرطان باختر الحاج سناتور مولانا سعد الله ابو...

حامدکرزی وداکترعبدالله روی روند صلح صحبت کردند

حامدکرزی وداکترعبدالله روی روند صلح صحبت کردند

کابل /24 سرطان/باختر حامدکرزی رییس جمهورپیشین کشوروداکترعبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 6 ??? 1391 ، 13:58

واقعات توبرکلوز افزایش یافته است

Written by  Administrator
Rate this item
(1 Vote)

کابل باختر/ 6/ حمل
با آنکه مقامات وزارت صحت عامه از افزایش مراکز صحی برای تشخیص تداوی مرض توبرکلوز یاسل سخن میگویند ، اما این مرض هنوزهم به پیمانه وسیع به حیث یک مشکل عمده صحی درکشور باقیست .
بنابه گفته داکتر های موظف واقعات توبرکلوز یاسل نظر به سال های قبل ازدیاد یافته چنانچه درولایات شرقی کشور گفته شده این واقعات تا بیست فیصد اضافه شده است.
داکتر ضرابی سرپرست ریاست عمومی امراض ساری وزارت صحت به خبرنگار آژانس باختر گفت که نسبت به ده سال قبل پیشرفت های چشمگیری در عرصهء تشخیص و تداوی توبرکلوز درافغانستان به وجود آمده به گفته او ده سال قبل درسطح کشور 36 مرکز تشخیص و تداوی توبرکلوز وجود داشت اما اکنون این رقم به 1123 مرکز اضافه شده است .
او گفت در سال 2001 میلادی نه هزار ششصد و شصت و هشت واقعه ثبت شده بود اما در سال 2011 به بیست و هشت هزار و یکصدو شصت و هفت واقعه ازدیاد یافت .
و آگاهی مردم در محلات دوردست کشور نیز بیشتر شده چون مردم بیشتر به مراکز تشخیص مراجعه مینمایند و تحت تداوی قرارمیگیرند.
بناً" رقم ثبت مراجعان در مراکز صحی بیشتر شده است.
داکتر ضرابی سرپرست ریاست امراض ساری وزارت صحت عامه نیز علت افزایش واقعات را درثبت و راجستر مصابان مرض در مراکز صحی میداند.
وی گفت که درجریان سال 1390 به تعداد بیست و هشت هزار یکصدو شصت هفت واقعه مثبت توبرکلوز درسطح کشور تشخیص گردید و از سال 2001 تاکنون دوصد و چهل و دو هزار و سه صد و هفتاد و پنج واقعه درکشور تشخیص و تداوی گردیده است.
داکتر ضرابی افزودکه طبق ارقام سازمان صحی جهان سالانه درافغانستان حدود پنجاه و یک هزار تن مصاب به توبرکلوز میشوند.
وی گفت که افغانستان از جمله بیست و دو کشور جهان است که بیشترین واقعات مرض سل را دارا میباشد.
داکتر ضرابی فقر ، بیسوادی ، جنگ های داخلی و درآمدماهوار اندک مردم را از عوامل عمده این مرض دانست .
به گفته داکتر خالد صدیق، توبرکلوز دو نوع به شکل ساری و غیر ساری است که توبرکلوز ساری شش ها را مصاب مینماید و متاسفانه در کشور ما مردم به خاطر وقایه ، جانب احتیاط را رعایت نمی نمایند و هرگاه دریک خانواده یکتن مصاب گردد به سهولت به دیگران سرایت میکند.
او گفت که هرگاه سرفه دوامدار و تب شبانه به شخص سرایت کند باید به یکی از مراکز تشخیص و تداوی توبرکلوز مراجعه کند و هرگاه ثابت شود که مصاب است باید ادویه لازم راکه طور رایگان توزیع میگردد ، از مراکز دولتی بدست بیاورد و مطابق دستور داکتر موظف عمل نماید والی صحت یابی به تداوی پیهم که نیاز است بپردازند .
به گفته داکتر صدیق فرد مصاب باید در اتاق جداگانه بخوابد ، هنگام سرفه دستمال را به دهن و بینی بگیرد و ظروف غذا خوری و چای وی علیحده باشد.
و بستر خواب مصاب باید در معرض آفتاب قرارداده شود و همچنان ادویه را طبق دستور داکتر متواتر و به وقت زمان معین بگیرد.
داکتر خالد صدیق همچنان گفت که برای مصابان علاوه از ادویه لازم یکمقدار مواد خوراکی شامل یک بوری گندم ، یک قطی روغن ، لوبیا ، نخود و سایر مواد حاوی پروتین طور ماهوار داده میشود.
گفته میشودکه مکروب توبرکلوز اولین باردر24 مارچ سال 1882 میلادی توسط رابرت کخ دانشمند آلمانی شناسایی گردید و از همان زمان همه ساله بیست و چهار مارچ به نام روز جهانی مبارزه با توبرکلوز از جانب درکشور های جهان تجلیل میگردد.
اما درکشور ما طی ده سال گذشته اولین سالی است که تاکنون از جانب وزارت صحت عامه ازاین روز یاد بود به عمل نمی آید .

Administrator

Administrator

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer Curabitur metus Nulla ipsum pellentesque. Nunc sem eget habitasse urna Nam Curabitur eget senectus iaculis porta. Neque wisi nibh Proin id tincidunt metus Vivamus semper Nam Maecenas.

Website: www.joomshaper.com

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.