21 عقرب 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

    درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

درجلسه مشرانوجرگه روی مسایل جاری کشورصحبت شد

کابل/ ۲۱ عقرب/ باختر درجلسه مشرانوجرگه...

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

پیام تسلیت محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان

کابل/ 21 عقرب /باختر با تاسف فراوان اطلاع حاصل کردم که...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


پنجشنبه ، 10 میزان 1393 ، 11:01

نکات بارز پیمان های همکاری امنیتی افغانستان با امریکا و ناتو

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 10/ میزان
اخیراً پیمان های همکاری امنیتی میان افغانستان وامریکا ، افغانستان و ناتو درکابل ازسوی مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری با سفیر و نماینده  ملکی ناتو درافغانستان طورجداگانه امضاء شد.
به گزارش آژانس باختر ، امضاء این پیمان ها روابط میان افغانستان و امریکا و افغانستان با ناتو را وارد فصل جدیدی می نماید، زیرا عدم امضائ این پیمان ها که زیادتر از دوسال روی میز دیپلوماتان قرارداشت روابط افغانستان امریکا و متحدین غربی آن را متاثر ساخته بودمگر سرانجام این دو پیمان امضاء شد و راه برای ادامه حضور بخش از نیروهای خارجی درافغانستان مشخص گردیده این دوپیمان از شروع سال 2015 عملی و تا زمانی اعتبار دارد که ازسوی یک طرف فسخ نشود و هرطرف که خواهان فسخ پیمان باشند باید دوسال پیش یک دیگررا آگاه سازند.
نکات مهم دیگر که باید دراین پیمان ها درنظر گرفته شده باقی ماندن تعداد عساکر امریکایی است که دراین ابهام وجود دارد، اما مقامات امریکایی نه هزار هشتصدعسکر را بعداز سال 2014 در کشور نگه میدارند اما رسانه های غربی گزارش داده اند که واشنگتن در نظر دارد تا یکهزار عسکر خود را بخاطر آموزش و ارائه مشوره درافغانستان حفظ نمایند.
نکته دیگری که باید به آن تاکید کرد . این است که پیمان ذکر شده که بدون توافق دوجانب نیروهای امریکایی عملیات را درداخل خاک افغانستان انجام داده نمیتوانند اما آنها نیروهای امنیتی افغان را دربخش استخباراتی و هوائی همکاری می نمایند و حریم شخصی افغانها مصئون اند.
زیادتر ماموریت آنها روی آموزش و مشوره به نیروهای اردوی ملی و پولیس متمرکز است .
دراین پیمان دوجانبه تاکید شده که امریکایی ها نمیتوانند خانه های افغانها را تلاشی نمایند.
همچنان تمام رهبری جنگ مبارزه با تروریزم بدست افغانها خواهد بود.
دراین پیمان یکی از نکته جنجال برانگیز این بودکه سربازان امریکایی با مرتکب شدن جرم و یا تخلفات مدنی دیگر در ایالت متحده امریکا محکمه میشوند واگر افغانها بخواهند از پیشرفت دوسیه، آنها را آگاه خواهند ساخت.
اگر افغانستان به سربازان مصونیت قضائی نمی داد آنها این توافق نامه را امضأ نمی کرد.
درمتن پیمان آمده است اگر افغانستان به تجاوز کشور خارجی مواجه شود امریکا نگرانی شدید خود را ابراز خواهد کرد .
دراین صورت هردو کشور اقدام مناسب را روی دست خواهند گرفت که شامل اقدامات سیاسی نظامی و اقتصادی خواهد بود.
دراین پیمان آمده است با  توافق هردو جانب امریکا بخاطر حفظ امکانات خود میتواند درافغانستان پایگاه ایجاد نماید.
آنچه مهم است دراین پیمان روی آموزش ، ظرفیت سازی و تجهیز نیروهای افغان تمرکزوجود دارد .
ضمناً این حرف نیز واضح است که امریکا و متحدین غربی آنها روی ادامه مبارزه با تروریزم صادراتی نیز تمرکز خواهند کرد . امضاء این پیمان نگرانی شماری محدود از کشورهای بیرونی را با خود دارد با آنکه مقامات ایران و پاکستان علناً دراین رابطه مخالفت کرده اند مگر حرف های وجود داردکه ایران به دلیل خصومت دیرینه با امریکا و هراس از نفوذ روز افزون آن کشور درمنطقه و پاکستان به دلیل هراس از حمله احتمالی به تاسیسات اتمی آن کشور و ادامه حملات طیارات بی پیلوت امریکایی بر مناطق قبائیلی نگران ادامه حضور نظامیان خارجی درافغانستان اند . مگر دولت افغانستان این مسله را واضح ساخته که عقداین دو پیمان هیچگاه تهدیدی را متوجه کشور ثالث نمی سازد و افغانستان هرگز اجازه نمیدهد تا ازخاک آن علیه کشورهای دیگر مورد استفاده قرارگیرد . همچنان ایالات متحده امریکا و ناتو نیز تاکید داشته اند که با حضور شان درافغانستان درصدد جلوگیری از بازگشت افغانستان به گذشته است ، گذشته که درآن تروریستان چندملیتی از خاک افغانستان کشور های دیگر را تهدید کردند  و به هیچ عنوان با حضور شان درافغانستان ، کشور ثالث را متاثر نخواهند ساخت.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.