?? ???? ، 30 ????? 1394 ، 13:29

داعش یک مزاحم امنیتی نه یک تهدید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 30/سرطان
درحالیکه قوماندان عمومی نیروهای خارجی درافغانستان نسبت به مذاکرات صلح میان دولت افغانستان وگروه طالبان خوشبین است اما نسبت به نفوذ داعش دراین کشور هشدار داد.
جنرال کمیبل قوماندان  نیروهای بین المللی درافغانستان اخیراً دریک نشست مختصر خبری در افغانستان خوشبینی خود را دررابطه به مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان اظهار داشت.
قراراست دور دوم مذاکرات به زودی درپاکستان و یا چین برگزار گردد . دور اول این مذاکرات در اواخر ماه مبارک رمضان در پاکستان صورت گرفت .
این جنرال چهارستاره امریکایی میگوید که احتمالاً تا هفتاد فیصد طالبان از خشونت دست بکشند و با پروسه صلح یکجا شوند بین سی تا چهل فیصد اعضای این گروه که شبکه حقانی نیز در جمع آن است احتمالاً جنگ را با دولت افغانستان آنهم در وجود گروه های دیگر منجمله داعش ادامه دهند.
جنرال کمیبل با آنکه داعش و طالبان را تهدیدی جدی برای بی ثباتی افغانستان نمیداند مگر هشدار میدهد که این گروه به فکر گسترش نفوذ در افغانستان است میتواند حادثه بیافریند او گفته است داعش میتواند یک مزاحم امنیتی باشد.
جنرال کمیبل گفته گروه تروریستی داعش در بدتر شدن وضعیت امنیت درافغانستان در سال جاری میلادی نقش داشته است.
کمیبل میگوید گروه تروریستی داعش و گروه طالبان تهدیدی برای سال آینده میلادی بخاطر تصرف افغانستان نیستند.
او گفت اگر ما افغانستان را در سال آینده ترک نمائیم و دیگر پول وارد این کشور نشود  وکمک های مالی و تسلیحاتی با آن صورت نگیرد ممکن است سال های آینده افغانستان با مشکلات امنیتی حاد مواجه شود .
قوماندان نیروهای خارجی خاطر نشان کرد که گروه تروریستی داعش یک تهدید کوچک اما روبه رشد در افغانستان است و اعضای این گروه متشکل از شبه نظامی های گروه طالبان و شامل برخی از نظامی های پاکستانی است که پس از موفقیت های آن گروه در عراق و سوریه تغییر جبهه نمودند.
جنرال کمیبل می گوید گروه داعش در سه ولایت هلمند ، فاریاب و ننگرهار فعالیت دارند و تعداد دقیق آنها معلوم نیست .
او گفت که کسانیکه به گروه داعش میپیوندد شبه نظامی های هستند که توسط نیروهای امنیتی پاکستان از خاک آنکشور خارج شده و با طالبانی که طرف دار صلح نیستند یک جا میشوند.
کمیبل میگوید در بعضی از موارد میان داعش و گروه طالبان درگیری رخ می دهد.
از سوی هم رئیس جمهور غنی در دیدار که اخیرأ با جنرال دیمسی لوی درستیز اردوی امریکا و جنرال جان کمیبل قوماندان عمومی نیروهای خارجی درکابل داشت، رییس جمهور غنی گفته است، امریکایی ها و هم پیمانان شان میتوانند از افغانستان به عنوان یک پایگاه مبارزه با تروریزم برای مقابله با ظهور داعش درجنوب آسیا استفاده نمایند.
این گفته ها درحالی بیان میشود که دولت افغانستان بر مبارزه فراگیر منطقه یی دربرابر داعش تاکید دارد و از کشور های منطقه میخواهد با یک راهکار عملی درپی مبارزه با این گروه باشد.
قراراست دولت افغانستان تا چند ماه آینده یک اجلاس فرا منطقه یی را درخصوص مبارزه با داعش میزبانی کند.
باید گفت که درافغنستان برای مبارزه با داعش اراده جدی وجود دارد. طی روز های اخیر هوا خواهان این گروه منظمأ هدف حملات نیرو های امنیتی افغانستان قرار گرفته اندتنها روز های گذشته هجده عضو این گروه درعملیات های تصفیوی نیروهای امنیتی کشته شده اند.

این درحالیست که در روز های اخیر حافظ سعید ، گل زمان، جهاد یار، شاهد الله شاهد قوماندان پاکستانیگروه داعش درافغانستان درحملات هوایی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار کشته شده اند و قبل از آن ملا عبدالروف خادم قوماندان سابق طالبان که به طرف داری داعش سر بلند کرد درولسوالی کجکی هلمند کشته شده بود.
 

manager

Latest from manager

back to top