???????? ، 7 ??? 1394 ، 14:06

دورجدید مذاکرات میان دولت و طالبان // امید ها و نگرانی ها !

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 7/ اسد
قراراست تا دو روز دیگر نمایندگان دولت افغانستان و طالبان دور دیگری از مذاکرات شان را در اسلام آباد آغاز نمایند.
مقامات پاکستانی تاکید کرده اند که این دور مذاکرات نیز در پاکستان انجام خواهد شد. مقامات پاکستانی و چین که در کشاندن طالبان به میز مذاکره تاثیری خود را داشته اند، قبلاً گفته اند که ضمانت اجرائیوی تفاهم احتمالی دو طرف را می نمائید .
منابع نزدیک به شورای عالی صلح گفته که در دور تازه مذاکرات آتش بس محور مذاکرات خواهد بود.
احتمالاً طالبان برحذف نام آن گروه از لست سیاه سازمان ملل متحد و آزادی زندانیان شان تاکید خواهند کرد.
دور تازه از مذاکرات درحالی برگزار میشودکه شایعات مرگ ملا عمر رهبر گروه طالبان جدی ترشده است و نمایندگان طالبان که در مذاکرات شرکت میکنند از اختر منصور که درغیاب ملا عمر آن گروه را رهبری میکند نمایندگی خواهندکرد.
دور قبلی مذاکرات میان طرفین درماه رمضان در شهر تفریحی مری پاکستان انجام شد که نتایج در قبال نداشت ولی نمایندگان دولت افغانستان و مقامات کشور میزبان آن را موثر دانسته گفتند: حداقل درآن دور مذاکرات طرفین از دیدگاه یکدیگر آگاه شدند.
با آنکه در دور جدید مذاکرات آتش بس محور گفتگوها خواهد بود، مگر آگاهان سیاسی به انها چندان باور ندارند و به این عقیده اند که پاکستان درصدد جا دهی اجندای خود در مذاکرات است و به این خاطر تلاش کرد که دور تازه گفتگوها بیشتر در آنکشور برگزار گردد تا مقامات پاکستانی در آن نظارت داشته باشند.
یک عضو شورای ملی میگوید توقع مردم افغانستان از هیئت دولتی دراین مذاکرات این خواهد بودکه آنها سفارش و گفته های رییس جمهور غنی را فراموش نکنند که گفته است صلح را با صلح و جنگ را با جنگ پاسخ خواهد گفت: امروز که برای دور تازه از مذاکرات آمادگی گرفته میشود طالبان درپی امتیاز گیری اند تشدید فعالیت ها و تحرکات اخیر طالبان گواه این ادعا است تا آنها خود را در میز مذاکره قوی تر معرفی کنند و امتیاز بیشتر بدست آورند . این به نمایندگان دولت برمیگردد که چگونگی با این بلند پروازی های طالبان مقابله می نمایند . ضمناً توقع مردم از طالبان این است که مستقل بیاندیشند و افغانی عمل کنند . دو دور مذاکرات در پاکستان نمایانگر آن است که پاکستان میکوشد طالبان از نفوذ پذیری آنکشور خارج نشود  و برطالبان لازمی است که نیرنگ های سیاسی پاکستان را از یاد نبرند.
معین مرستیال آگاه مسایل سیاسی در رابطه به آغاز دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان میگوید، در دیدار که چهار ماه قبل رییس جمهور کشور با نمایندگان احزاب سیاسی ، فعالان مدنی و برخی از بزرگان افغانستان داشتند تاکید بیشتر براین بود با آغاز مذاکرات صلح میان دولت و مخالفان مسلح ، دور اول این مذاکرات در پاکستان ، دور دوم آن در افغانستان و دور سوم مذاکرات باید درعربستان سعودی برگزار شود ، اما اینکه دور اول ودوم این گفتگوها در پاکستان برگزار میشود زیاد مشکل زا نیست و چیز بسیار مهم  محتوا بحث و مدیریت این مذاکرات است .
وی میگوید مساله اساسی و مهم اینست که مدیریت گفتگو دردست کی است چون همیشه تاکید براین بوده، مدیریت و رهبری مذاکرات صلح بین الافغانی میان جناح متخاصم باید از سوی افغانها مدیریت شود.
مرستیال میگوید دلیل تحرکات اخیر طالبان، رسیدن به امتیازهای بیشتر است چون پس از گرم شدن روند مذاکرات صلح، توافق که با جناح های مختلف صورت گرفته بود، طالبان تلاش دارند با تشدید و گسترش جنگ و تصرف ولسوالی از موقف بالاتر با دولت گفتگو نمایند تا به امتیاز بیشتر دست پیدا کنند.
جاوید کوهستانی آگاه امورنظامی بدین باور است که پاکستان در روند مذاکرات صلح در برابر افغانستان صادقانه عمل نکرده و همیشه در پی امتیاز گیری از امریکا و جامعه جهانی در مبارزه علیه تروریزم بین المللی بوده است.
کوهستانی میگوید در طی سیزده سال گذشته پاکستان همواره با نیرنگ نتوانسته مذاکرات صلح را بخوبی تحت تسلط خود داشته باشد و اکنون این مذاکرات که قراراست دور دوم آن نیز در پاکستان راه اندازی شود، نتیجه ای درپی نخواهد داشت چون پاکستان هیچگاهی در تعهدات خود در برابر افغانستان صادق نبوده است .
شهزاده شاهد یکتن از اعضای شورای عالی صلح افغانستان امیدوار است که دور تازه مذاکرات بتواند اعتماد و باور را میان هردو طرف تقویت کند و کار برای حل مسایل کلانتر، هموار گردد.
مذاکرات قریب الوقوع میان نمایندگان دولت و طالبان با بیم و امید همراه است زیرا طالبان قبلاً چند دور مذاکره را با نمایندگان دولت بی نتیجه خاتمه بخشیده اند و به موضع خود تاکید داشته اند و نمیتوان به نتایج مذاکرات جدید نیز چندان خوشبین بود.

manager

Latest from manager

back to top