???? ، 7 ????? 1394 ، 13:57

تفسیر برخبر

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 7 سنبله
افزایش  اختلافات درونی میان سران گروه طالبان امکان درگیری مسلحانه میان جناح های متخاصم آن گروه را جدی ساخته است .
این درحالیست که باشندگان ولسوالی خاک افغان ولایت زابل گفته اند که افراد مسلح مربوط به ملا منصور دادالله و ملا اختر محمد منصور برای یک درگیری مسلحانه آماده میشوند.
به گفته برخی از باشنده گان آن ولسوالی ، نزدیک به ششصد طالب مسلح ازسوی ملا اختر محمد منصور به آن ولسوالی اعزام شده که اکثرآنها باشندگان مناطق قبائیلی آن طرف خط دیورند اند ،ملا منصور داد الله برادر ملا دادالله  مسوول نظامی طالبان که چند سال قبل در عملیات ویژه نیروهای امنیتی درولایت هلمند کشته شده، گروهی را زیر نام معاذ فدایان درمربوطات خاک افغان رهبری میکند و با رهبری جدید گروه طالبان در مخالفت قراردارد.
این گروه به این باور است که ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان دراثر بیماری وفات نکرده بل به اساس مسمومیت مرده و ملا اختر محمد منصور دراین قضیه دخیل است و علت انشعاب این گروه از طالبان ظاهر نشدن ملا عمر درطول دوسال در انظار عمومی بوده است .
ازسوی دیگر ملا عبدالمنان عمری که خود را برادر ملا عمررهبر گروه طالبان معرفی کرده است میگوید: ملا اخترمنصور میخواهد با زوروفشار از طالبانی بعیت بگیرد که بارهبری وی مخالفت دارند و از همین روبرضد آنانی فتوا صادر میکند که به او بیعت نمی کند.
ملا عبدالمنان گفته است که اگر این فتوا از سوی ملا اختر محمدمنصور صادر شود اختلافات درونی میان این گروه افزایش می یابد .
به گفته ملا عبدالمنان تعیین ملا اختر محمد منصور به حیث رهبر جدید گروه طالبان مورد تاکید آنان نیست و این مساله باید از سوی علما صورت گیرد.
اما با گذشت بیش از دوماه از اعلام مرگ ملا عمر گروه طالبان نتوانستند که اختلافات درونی شان را حل کنند .
تصاحب رهبری از سوی ملا اخترمحمد منصور این اختلافات را جدی تر ساخته است.
به اساس برخی منابع اختلافات درونی گروه طالبان به حد افزایش یافته است که این گروه در حال تقسیم به چند پارچه است و تلاش های رهبری القاعده ، سازمان استخبارات نظامی پاکستان ، مولانا سمع الحق پدر معنوی این گروه نتوانسته از عمق اختلافات طالبان بکاهد .

manager

Latest from manager

back to top