05 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مرحله نهایی آزمایش چهارمین واکسین ویروس کرونادرامریکا آغاز شد

مرحله نهایی آزمایش چهارمین واکسین ویروس کرونادرامریکا آغاز شد

واشنگتن/ وی او ای /۴ميزان/باختر شرکت داروسازی امریکایی جانسن وجانسن...

ريیس جمهورغنی وصدراعظم پاکستان،صحبت تیلفونی کردند

ريیس جمهورغنی وصدراعظم پاکستان،صحبت تیلفونی کردند

کابل/ ۴میزان / باختر محمد اشرف غنی ريیس جمهوری اسلامی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?? ???? ، 31 ????? 1394 ، 13:17

تروریست پروری پاکستان ، اتهام بر افغانستان ! ؟

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 31 سنبله
حادثه اخیر  تروریستی درنزدیکی شهر پشاور که در آن 24 نظامی پاکستان و 14 مهاجم کسشته شد، نشان میدهد که گروه های تروریستی درپاکستان درحال قوت گرفتن بیشتراند ومیتوانند به مناطق ومحلات حساس آسیب رسانند.
به گزارش آژانس باختر، روز جمعه گذشته یک پایگاه  هوایی درمنطقه بده بیره در 10 کیلومتری  شهر پشاور از سوی طالبان مسلح  مورد حمله قرار گرفت ، مهاجمان  برای چند ساعت با نیروهای پاکستانی درگیر شدند با آنکه افراد کوماندوی پاکستان توانستند تروریستان را از پا در آورند  مگر این حمله به قیمت جان 24 نظامی پاکستان نیز تمام شد.
طالبان پاکستانی دراین مورد ادعای مسوولیت کردند وگفتند  که این حمله درپاسخ به حملات میباشد  که از سوی نیروهای پاکستانی علیه طالبان آنکشور درمناطق قبائیلی صورت گرفته است.
با آنکه  عوامل حمله براین پایگاه هوایی پاکستانی واضح است، مقامات  پاکستانی حرف های تحریف شده به زبان میاورند ومیکوشند با تغییراذهان عامه درآنکشور ، مردم پاکستان  را از واقعیت های تلخ که گریبانگیر آن ها ست دور نگهدارند.
دراین میان گفته های جنرال عاصم سلیم باجوه سخنگوی ارتش پاکستان  قابل مکث است او گفته که گویاحمله برپایگاه  هوایی بده بیره درخاک افغانستان طراحی شده است وآنانیکه  این حمله را طراحی وعملی ساخته  یک شاخه طالبان  پاکستانی است که حالا  ازاین گروه جدا شده و در افغانستان به سر میبرند .
درهمین حال  سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان گفته که  گو یا  حمله بر پایگاه هوایی بده پیره درافغانستان طراحی شده است او واضح ساخته گرچه دولت افغانستان  درعقب این ماجرا قرار ندارد مگر آنانیکه  این حمله را طراحی کرده اند در افغانستان اند.
این مقام بلند پایه پاکستان همچنان گفته است که گویا مقامات پاکستانی دراین مورد اسناد ومدارکی را جمعاوری کرده اند که دراختیار مقامات افغانی قرار خواهند داد .
آگاهان سیاسی افغان این گفته های مقامات پاکستانی را ناشی ازوارخطایی شان میدانند زیرا پاکستانی ها  انتظار آن را نداشتند کسانی که از سوی آنها برای تخریب وکشتار دیگران تربیه شده بودند  واز سوی آنها تمویل  وتجهیز میشدند  بالاخره روزی برسد که از آستین بردرآیند وصاحبش را نیش زند.
شماری زیادی از آگاهان سیاسی درافغانستان  وپاکستان به این بارو ا ند که حادثه بده بیره  چون حوادث دیگر تروریستی درپاکستان عوامل داخلی دارد و حالا  جریان های  افراط گرا وتروریست  دیگراز کنترول  خارج و به یک تهدید بزرگ امنیتی برای پاکستان تبدیل  شده اند، تهدید  که مقامات  نظامی واستخباراتی پاکستان حین ایجاد چنین شبکه ها آن را محاسبه نکرده بودند  وآن را درنظر نداشتند.
یک عضو ولسی جرگه که ازولایت ننگرهار نماینده گی میکند روز گذشته درنشست عمومی این مجلس به صورت واضح گفت که حادثه  بده بیره  کار استخبارات پاکستان است تا نشان دهند  که گویا پاکستان قربانی تروریزم است و شبکه  های تروریستی درخارج از این کشور قرار دارد.
ویک عضو مرکز مطالعات استراتیژیک پاکستان گفته که باید علل حادثه  بده بیره  وحوادث دیگر تروریستی درکشورش بهتر است با عوامل  داخلی مقایسه گردد و عملکرد  وسازمان های استخباراتی پاکستان  درخلق وایجاد  سازمان های تروریستی که اکنون از کنترول واداره آن شده اند ارزیابی گردد .
او گفته فراموش نکنیم که این افغانستان است که از ناحیه ما متضرر شده واما اخلاقأ مسوولیت های زیادی درقبال افغانستان داریم  که باید به آن برسیم ، زیرا  افغانستاان وقت وتوان آن را ندارد که برای ما تروریست تربیه  کند وآن را اعزام نماید.
این گفته های این عضو  مرکز مطالعات استراتیژیک پاکستان با این گفته های رئیس جمهور غنی صدق میکند که میگوید دولت افغانستان به هیچ کسی اجازه نمی دهد  که از قلمرو این کشور علیه کشورهای  همسایه استفاده کند.
رئیس جمهور غنی این گفته را برای نخست وزیرنواز شریف دریک صحبت تیلفونی بیان داشته است .
به باور آگاهان سیاسی ، رئیس جمهور غنی به این ترتیب برای  مقامات  پاکستانی این پیام را دارد که ما تروریست پرور نیستیم بل خود قربانی اعمال تروریستی شده ایم که ریشه در بیرون از افغانستان  دارند.
باید گفت  که روز گذشته نخست وزیر نواز شریف دریک نشست اضطراری با مسوولان امنیتی ودفاعی کشورش فیصله کرد اسناد  وشواهد که در مورد حمله  روز جمعه  برپایگاه  هوایی بده بیره  بدست آمده است با حکومت افغانستان  شریک ساخته شود.
مگر واکنش مقامات افغان درخصوص این فیصله  صریح وسریع بود .
سیدظفرهاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری باردیگر تاکید کرد که افغانستان خود قربانی تروریزم بوده ومبارزه با آن همکاری صادقانه پاکستان را میخواهد .
او واضح ساخت که حادثه اخیردرحومه پشاورنه درافغانستان طراحی شده  واز این کشور  کنترول شده است.
به باور آگاهان سیاسی افغان  مقامات پاکستان با اعلام این خبر که گو یا اسناد وشواهد حمله پشاور را به مقامات افغان تحویل میدهد میکوشند تایک جبهه  دیپلوماتیک را نیز در برابر افغانستان باز کنند ونشان دهند که قربانی تروریزم اند مگر در برابر آن با حوصله  مندی برخورد میکنند وبه اصطلاح به حکومت افغانستان فرصت میدهند که خود بر این معضل رسیدگی کند.
این گآهان به دولتمردان افغان مشوره میدهند که اتهامات  جدید پاکستان را کار شناسانه بر رسی کنند وچون حادثه حمله  بریک مکتب برپشاور که به تعقیب آن مقامات ارشد نظامی  وسیاسی پاکستان  با عجله وبایک برنامه به کابل آمدند  برخورد نکنند  درحالیکه مقامات پاکستان بخصوص مقامات نظامی پاکستان نسبت به سفر هئیت عالی رتبه  افغان که به تعقیب  حادثه شاه شهید به اسلام آباد صورت گرفت برخورد سرد داشتند .
باید همراه با انکشافات  جدید این نکته را برای پاکستانی ها واضح ساخت که حوادث جاری در دو کشور به درک واقعیت ها نیاز دارد نه برنامه ریزی های استخباراتی .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.