???? ، 25 ????? 1394 ، 12:57

نگرانی روسیه از نفوذ هراس افگنان در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 25/ میزان
رییس جمهور روسیه از گسترش دامنه نا امنی ها از افغانستان به کشور های آسیای میانه هشدار داده میگوید که یکی از اهداف گروه های دهشت افگن نفوذ در آسیای مرکزی است.
ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در نشست سران کشورهای سابقه شوروی گفته است: موضوع افغانستان به مرحله بحرانی نزدیک شده است و از اشتراک کننده گان این نشست خواسته است تا آماده همکاری برای مقابله با حملات احتمالی باشند.
این درحالیست که پس از خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و سپردن مسوولیت های امنیتی برنهادهای امنیتی افغان ، روسیه وکشورهای آسیای میانه از نفوذ گروه های دهشت افگن درولایات همجوار با آسیای میانه ابراز نگرانی کرده بودند.
درحال حاضر سقوط مؤقت شهر کندز بدست گروه طالبان و نفوذ گروه های دهشت افگن چون داعش در ولایات شمال افغانستان روسیه وکشورهای آسیای میانه را وادار کرده است تا جلو ورود گروه های دهشت افگن را به کشورهای آسیای مرکزی بگیرند .
درحال حاضر مرزهای تاجکستان و ترکمنستان با افغانستان با ثبات شکننده روبرو است .
پاکسازی شهر کندز و ولسوالی های آن از وجود گروه طالبان و دیگر گروه های دهشت افگن توسط نهادهای امنیتی کشور به جهانیان ثابت ساخت که نهادهای امنیتی کشور توان هرنوع مقابله را با گروه های دهشت افگن دارند، این شهامت ودلیری نهادهای امنیتی کشور در دفاع از کشور و جواب دندان شکن به گروه های دهشت افگن و حامیان شان باعث شد که رییس جمهور امریکا ضمن ستایش از کارکرد و فعالیت نیروهای امنیتی افغان، بر تداوم کمک و همکاری درازمدت کشورش برای افغانستان تعهد کرده است و اعلام کرده است که اجازه نمی دهیم افغانستان به پناه گاه دهشت افگن تبدیل شود.
این تعهد رییس جمهور امریکا مورد استقبال سران ناتو نیز قرارگرفته و اعضای ناتو نیز اعلام کرده اند که بخش از نیروهای ناتو درپهلوی نهادهای امنیتی افغانستان تا درازمدت قرار خواهند گرفت.
سفیر روسیه درکابل گفته است که مسکو و کابل باید برای مبارزه مشترک علیه گروه های دهشت افگن و ثبات منطقه همکار بکنند، ازسوی دیگر وزیر دفاع روسیه چندی پیش نیز اعلام کرد که مسکو مصمم است تا کمک ها و حمایت نظامی خود را به افغانستان افزایش دهد.
این درحالیست که رییس جمهور روسیه درنشست سران سابق شوروی ضمن آنکه برای جلوگیری از نفوذ گروه های دهشت افگن درکشورهای آسیای مرکزی هشدار داده، گفته است: در صورت تقاضای کمک از روسیه از سوی افغانستان درمبارزه علیه گروه های دهشت افگن از هیچ نوع کمک و همکاری دریغ نخواهیم کرد.
این گفته نشان دهنده اهمیت ثبات افغانستان برای کشورهای منطقه و جهان است. 

manager

Latest from manager

back to top