?????? ، 27 ????? 1394 ، 13:20

طالبان ومهارت دردریافت پول های کثیف

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 27/ میزان
اخباری وجود داردکه میرساند طالبان سالانه از تاراج معادن دربدخشان تایک و نیم ملیارد افغانی عاید به دست می آورند.
ولسوال کران منجان ولایت بدخشان میگوید: طالبان روزانه پنج ملیون افغانی از معدن لاجورد بدست میاورند و عاید سالانه آنها از این مدرک به یک و نیم ملیارد افغانی میرسد .
نورآقا نادری ولسوال کران منجان به رسانه ها گفته است دو تونل معدن لاجورد با یک شرکت خصوصی قرارداد شده بود اما بعداز حمله طالبان در ده ماه قبل این معدن دردست قوماندان طالبان قرارگرفته که روزانه ازآن به ارزش پنج ملیون افغانی لاجورد استخراج میگردد.
او گفته است که سالانه یک و نیم ملیارد دالر از عواید معدن لاجورد بدخشان به جیب مخالفان مسلح دولت یعنی طالبان میریزد .
تاراج معادن و دارایی های عامه آنهم به این شکل نشان دهنده آن است که طالبان درتلاش اند تا چشمه عایداتی کشور را زیر کنترول داشته باشند.
آنها قبلاً ساحات وسیع از جنگلات پسته را درولایت بادغیس تحت اداره خود آورده و سالانه به دهها ملیون دالر عاید پسته این ولایت را به جیب زده اند.
تنها تاراج معادن در بدخشان و یا هم دزدی پسته های بادغیس نیست که در ادامه حیات طفیلی طالبان نفش دارد، طالبان که خود را حامی و حراست کننده بیت المال میدانند چنان بیت المال را تاراج می نمایند که این ملت هرروز فقیر تر و هر روز محتاج تر میشود .
درکنار موارد که ازآن دربالا ذکر شد طالبان عواید بند برق کجکی را نیز به جیب میزنند وفرار تر از آن طالبان دردریافت پول کثیف نیز مهارت دارند آنها درکنار آنکه معادن را تاراج میکنند و یا از بیت المال استفاده می نمایند با آدم ربایی از مسیر شاهراه ها ، قاچاق مواد مخدر ، جاسوسی و بالاخره وطن فروشی صاحب سرمایه شده اند.
چنانچه سردسته این گروه ملا اختر محمد منصور که سالهای قبل یک آدم عادی بود و امروز یکتن از افراد ثروتمند در امارات متحده عربی است او صاحب سرمایه زیادی است .
گفته شده که ملا اختر محمد منصور با سران مافیای موادمخدر روابط نزدیک دارد حتا ادامۀ جنگ درافغانستان با تجارت پرمنفعت مواد مخدر ربط دارد.
درکنار این مسایل طالبان با پولشویی که خود یک پدیده غیر قانونی و غیر پذیرفتنی است پول بدست میاروند، بسیاری از شرکت ها طالبان را با نام های مستعار برای آی اس آی رهبری طالبان و برخی حلقه های شیخ نشین عرب فعالیت می نمایند و تجارت غیر قانونی آنهارا ازطریق شرکت های تجارتی تنظیم می نمایند  وطالبان به این ترتیب درکنار آنکه به دستور بیگانگان افغانستان را ویران میکنند دردادستدو تجارتی و دریافت پول کثیف برای سازمان های استخباراتی نیز یک وسیله اند.

manager

Latest from manager

back to top