?????? ، 4 ???? 1394 ، 13:18

آگاهان سیاسی: پاکستان دروغ میگوید

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر / 4/ عقرب
آگاهان سیاسی کشور میگویند که مردم این کشور از امریکا و متحدین آن میخواهند که سیاست و پالیسی شفاف را در قبال افغانستان در پیش گیرد و پاکستان را دهلیز عبور به سوی افغانستان نداند.
به گزارش آژانس باختر ، نواز شریف صدراعظم پاکستان در این هفته دیداری را از واشنگتن انجام داد. آنچنان که رحیم الله یوسفزی ژورنالیست و تحلیل گر پاکستانی می گوید، نوازشریف به هدف کسب حمایت امریکا از برنامه های هستوی کشورش به واشنگتن رفت چرا که امریکا و غربی های دیگر نگران برنامه های مشکوک پاکستان در قسمت گسترش اسلحه اتومی اند .
امریکا اصرار دارد تا اسلام آباد پیمان منع گسترش اسلحه اتومی را امضاء کند مگر پاکستان تاکنون به فشار های امریکا تن نداده است و آن را مشروط به عمل بالمثل رقیب خود هندوستان دانسته است.
نوازشریف در پاکستان تلاش کرد تا دیدگاه امریکا را در خصوص برنامه های اتومی کشورش  تغییر دهد.
با آنکه تحلیل گران پاکستانی مساله برنامه های اتومی آن کشور را اجندا اصلی سفر نوازشریف معرفی کردند مگر از اظهارات مقامات امریکایی بر میاید که حرف های زیادی است تا به گوش سیاستمداران پاکستانی رسانیده شود. این کشور هنوزهم خاستگاه سازمان های تروریستی است و افراط گرایی همچنان درپاکستان در حال گسترش است و زمینه را برای سرباز گیری سازمان های تروریستی مساعد ساخته است . درکنار آن پاکستان به درخواست امریکا مبنی بر برچیدن گلیم شبکه حقانی جواب مثبت نداده است  .
داعش نیز از مسیر پاکستان راه افغانستان را درپیش گرفته است  به همین ترتیب پاکستان همچنان کشور متشنج  باقی مانده و این کشور هنوز هم عامل بی ثباتی منطقه هند و افغانستان است .
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید که مقامات امریکایی این مسایل را برای پاکستانی ها مطرح کردند.
آگاهان سیاسی افغان میگویند که نوازشریف همه در این سفر دیپلوماسی خود را به کار برد، زمانیکه اتهامات علیه پاکستان مطرح شد او باردیگر از آماده گی پاکستان برای آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان یاد آور شد، همچنان دولت افغانستان را تشویق کرد که موضع نرمتری در قبال طالبان اتخاذ کند و بعضی حرف های دیگر .
آگاهان سیاسی همچنان میگویند که از محتوای اعلامیه مشترک امریکا و پاکستان برمیاید که بازهم پاکستانی ها تیر به هدف زدند و توانستند دیدگاه امریکا را با خود داشته باشند چنانچه در این اعلامیه گفته شده ( هر دو کشور توافق کردند که اقدام کارا علیه همه گروه های تروریستی به شمول لشکر طیبه روی دست گرفته شود و هیچ گروه تروریستی به شمول شبکه حقانی دیگر توانایی عملیات از خاک پاکستان را نداشته باشد.) همچنان نوازشریف متعهد شد که آماده است تا از گفتگو های صلح میان دولت افغانستان و طالبان میزبانی کند.
آگاهان سیاسی افغان به این باوراند که نوارشریف چون گذشته توانست تا توجه مقامات امریکایی را به سوی پاکستان جلب نماید و باز پاکستان را کشور اثر گذار در تحولات منطقه یی معرفی کند مشکل دراین است که امریکائیان چون گذشته بر پاکستان اعتماد دارند و سیاسیون و نظامیان پاکستانی با وجود بازی ها چندگانه با امریکا و غرب ، توانسته این اعتماد را همچنان حفظ کنند وحالا این سوال مطرح میگردد که با وجود گذشته زشت و ناهنجار پاکستان در معاملات منطقه یی آیا هنوز هم میتوان بر پاکستان اعتماد کرد.
احمد سعیدی آگاه امور سیاسی درپیوند به اظهارات اخیر نوازشریف نخست وزیر پاکستان در واشنگتن و دیدارش با مقام های امریکایی می گوید پاکستان دوست استراتیژیک است که تطبیق کننده سیاست های امریکا درمنطقه می باشد و افغانستان نمی تواند در منطقه بدیل پاکستان برای امریکایی ها باشد و تاچند دهه دیگر نیز امریکا از پاکستان و برنامه های آن به عنوان یک همکار استراتیژیک خود حمایت و پیشتبانی خواهد و رهبران افغانستان نباید فریب اینگونه اظهارات را بخورند .
چون درگذشته نیز پاکستانی ها بارها تعهد نموده و خلاف تعهدات شان عمل کردند.
فضل الهادی مسلمیار رییس مجلس سنا نیز هم عقیده با احمد سعیدی است او روز گذشته درمجلس عمومی گفت، نباید بر مذاکرات صلح برپاکستان اتکا شود این کشور عملاً درجنگ افغانستان دخیل است و نظامیان پاکستانی در جنگ کندز حضور داشتند او تاکید دارد که پاکستان دروغ میگوید و امریکا شریک آن است.
یک دیپلومات پیشین افغانستان و آگاه مسایل سیاسی که نمی خواهد از او نام گرفته شود میگوید امریکا همیشه از سوی پاکستان اغوا شده است مشکل امریکایی ها دراین است که امریکا زیاد به توانایی کاذب پاکستان اتکا داشته است و این امر سبب گردیده تاپاکستان به جای امریکا درمعاملات منطقه یی ابتکار عمل را در دست گیرد. بخصوص در مسایل مربوط به افغانستان درحالیکه امریکا خود دراین کشور آنهم درجنگ علیه تروریزم قربانی زیادی را متحمل شد مگر همیشه به اساس نسخه و نظر سیاسیون  ونظامیان پاکستانی عمل کرده است.
امریکا از سال 1950 تا الحال ناز های سیاسی پاکستان را خریده و از سال 1950 تاکنون 40 ملیارد دالر را برای پاکستان به نام های مختلف داده است که تنها 23 ملیارد آن در طول چهارده سال گذشته بوده است .
پاکستان خوب میداند که از کدام وسیله و کدام راه ، فشار برامریکا و غرب را تشدید بخشد . پاکستان هیچگاهی از حمایت افراط گرایان ، سازمان های تروریستی و گروه های دیگر که خلاف منافع امریکا ، هند ، غرب و عرب ها اند کوتاه نمی آید . پاکستان هیچگاهی موجودیت وحمایت خود را از این جریان ها و شبکه ها کتمان نکرده حتا به گونه یی آن را به رخ جهانیان کشیده و به این ترتیب برای امریکایی ها، غربی ها افغانها و هندی ها این پیام را میدهد که امتیاز دهد تا درامان باشید . چنانچه پاکستان آگاهانه و سمبولیک مراسم معرفی سردسته جدید طالبان را درکویته سازماندهی کرد و نشان دادکه رهبر طالبان با آنهاست همچنان درهمه مجلس و محفل پاکستان رهبران طالبان را حاضر ساخته و به این ترتیب به جهان گفته اند.
اگر طالبان و رهبران آن را کاردارید باید از دهلیز پاکستان بگذرید  تا آدرس را پیدا کنید.
این آگاه مسایل سیاسی میگوید که پاکستان هیچگاه طالبان و سران این گروه را از دست نمیدهد اگر رهبران طالبان درپاکستان نباشند طالبان جریان از دست رفته برای پاکستان است و به این ترتیب منافع پاکستان هیچ خواهد شد.
وی به دولتمردان افغان مشوره میدهد که به جای مذاکره با طالبان به فکر سمت و سو دهنده گان طالبان باشند و با اتخاذ یک سیاست واضح ، فراگیر و ملی پاکستان را به جایش رهنمایی کنند و دروجود پاکستان و با اهداف و برنامه های که این کشور دارد نمیتوان از صلح درافغانستان سخن گفت ، و بهترین راه برای به حاشیه راندن پاکستان اجماع منطقه یی و موضع گیری سازنده در برابر این کشور است .
از گفته های بالابرمیاید که پاکستان هیچگاهی صادق نیست و این کشور همچنان درپی اهداف مغرضانه خود است که نباید از این توطیه ها غافل بود و آن را نادیده گرفت .
ضمناً برای امریکایی هاو غربی ها لازمی است که واقعیت ها را خود پیدا نمایند و دیگر اغوای بازی های منطقه یی و منافع سلیقوی نشوند.

manager

Latest from manager

back to top