04 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

خانواده های آسیب دیده درپروان کمک دریافت کردند

چاریکار/۳میزان/باختر برای بیش ازدوصدوپنجاه خانواده درپروان امروزمواد خوراکی توزیع شد. به...

 خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

خانواده های نیازمنددرتخار کمک دریافت کردند

تالقان/۳میزان/باختر برای بیش ازچهارصد خانواده درتخار پول نقدومواد امروز توزیع...

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

حاصلات آلوبخارادرغزنی به بیش ازدوهزارتن رسیده است

غزنی/۳میزان/باختر ریاست زراعت غزنی می‎گوید که حاصلات آلوبخارادرآن ولایت به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 17 ???? 1394 ، 13:28

طالبان و جناح بندی های درونی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 17/ عقرب
درحالیکه ازانتخاب سردسته انشعابی طالبان یک هفته نمی گذرد جناح های متخاصم این گروه به جان هم افتاده اند و چند ولسوالی ولایت زابل شاهد درگیری مسلحانه میان دسته های رقیب طالبان است .
به گزارش آژانس باختر ، دستۀ انشعابی طالبان که خود را شورای عالی امارت اسلامی نام نهاده اند بعداز آنکه تلاش های شان برای دور ساختن ملااخترمحمد منصور از رهبری طالبان نتیجه نداد، ملا محمد رسول را به عنوان رهبر شان برگزیدند و برای ملا اختر محمد منصور که چند ماه قبل بعداز اعلام خبرمرگ ملا عمر خود را رهبر طالبان اعلام کرده است گوشزد کردند تا نام رهبر را از خود دور کند و به جمع آنها بپیوندد . مگر حوادث اخیر درچند ولسوالی ولایت زابل نشان میدهدکه این فراخوان افراد وابسته به ملا محمد رسول ازسوی ملا اختر محمد منصور چندان جدی گرفته نشده و ملا اختر محمد منصور آماده نیست تا به آسانی از قدرت کنار رود.
منابع محلی منجمله شماری از اعضای شورای ولایتی زابل میگویند که طالبان از اوایل صبح شنبه 16 عقرب درروستای سوادن ولسوالی خاک افغان باهم درگیر شدند.
دراین منطقه نه تنها افراد دو گروه انشعابی طالبان حضور دارند بل افراد مسلح از کشورهای آسیای میانه و پاکستان نیز حضور دارند.
منابع محلی درولایت زابل گفته اند که دراین درگیری شماری از افراد طالبان کشته شده است . برخی منابع کشته شده گان را که طالبان ازبکستانی نیز درجمع آنها شامل است ده نفر ذکر کرده اند.
معاون شورای ولایتی زابل میگوید که دامنه درگیری ازخاک افغان به ولسوالی ارغنداب آن ولایت گسترش یافته و شماری زیادی از خانواده ها بیجاه شده اند .
همچنان احتمال بروز تلفات در افراد ملکی که در جنگ گروه های متخاصم گیرمانده اند وجود دارد.
برخی منابع دیگر گفته اند که ملا اختر محمد منصور منتظر چنین یک حالت بوده او قبلاً شماری از افراد مسلح اش را که بیشتر ملیشه های پاکستانی اند درلباس طالب به خاک افغان فرستاده بود تا هر حرکت راکه علیه او صورت گیرد سرکوب نماید . درحالیکه ملا منصور دادالله که گفته میشود تمایل پیوستن به داعش را دارد مواضع اش را درخاک افغان مستحکم ساخته و اعضای گروه های افراطی کشورهای آسیای میانه را نیز درمیان افرادش جابجا کرده است.
آگاهان سیاسی میگویند که با درنظر داشت کشیدگی های جدی میان گروه متخاصم طالبان بعید است که آنها به آسانی کنار هم آیند.
با آنکه ملا اخترمحمد منصور درچند ماه قبل و ملا محمد رسول درهفته گذشته تاکید داشته بودند که طالبان یک دسته وواحد اند، مگر حوادث جاری درزابل نشان میدهد که رهبران طالبان مفکوره ، اندیشه و برنامه خود را دارند و حریص قدرت وثروت آنها را بی خود ساخته است و بدون شک دامنه درگیری های مسلحانه طالبان در زابل باقی نمی ماند و افراد این گروه در گوشه های دیگر کشورهم درگیر خواهند شد.
آگاهان سیاسی همچنان میگویندکه چند دستگی طالبان به سود اوضاع کشور نیست هرگروه تلاش میکند تا برای خود یک حمایت گرخارجی پیدا نماید و پاکستان تلاش خواهد کرد تا نظر هر دو گروه را با خود داشته باشد یکی را تشویق به صلح کندتاجامعه جهانی و حکومت افغانستان را راضی نگهدارند و از سوی دیگر مسئله جناح دیگر طالبان را به جنگ وویرانی تشویق نمایند.
این آگاهان با چنددستگی طالبان روند صلح در کشور را آسیب پذیر میدانند.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.