18 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

Youtube Player

khantry design

اعلانات

???????? ، 7 ??? 1394 ، 13:08

روسیه از آمادگی برای رفع تحریم ها علیه طالبان سخن میگوید /// آگاهان افغان : تروریزم باید با هویت اصلی آن تعریف شود نه سلیقوی

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 7/ دلو
نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان میگوید که آنها حاضر اند برای رفع تحریم ها علیه طالبان انعطاف پذیری نشان دهند مگر ضرور است که طالبان ثابت سازند که با القاعده نیستند و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت میشناسند.
ضمیر کابلوف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اخیراً درمصاحبه  به خبرگزاری انترفاکس کشورش گفته است که مسکو برای مذاکره روی رفع تحریم ها بر طالبان آماده است، اما یاد آورشد که مساله که در شورای امنیت ملل متحد بیان میشود که اکنون مورد بحث قرار نگرفته است .
این گفته ها دو روز پیش دررسانه ها از قول هیئت طالبان که برای شرکت دریک نشست در دوحه قطر آمده بودند اخباری را منتشر کرد که هرگاه آن ها را از لست سیاه تروریست های جهانی بیرون کشیده شوند حاضر اند که با کابل به مذاکرات صلح بنشینند .
کابلوف درپاسخ به این درخواست طالبان و موقف مسکو دراین خصوص گفته است، ما در ارتباط به این موضوع حاضر به انعطاف پذیری میباشیم.
او افزود که انعطاف پذیری ما به انعطاف پذیری طالبان وابسته است که آنها چه می کنند.
آیا آنها حاضر اند که از جنگ به مذاکرات سیاسی روی آورند .
این دیپلومات روسی گفته است که این موضوع اکنون درشورای امنیت ملل متحد مطرح نشده است مگر ما آن را به عنوان یک فرضیه مطرح میکنیم .
وی همچنان بر آن موضعگیری مسکو تاکید نمود که بیرون کشیدن طالبان از لست سیاه ملل متحد برای آغاز مذاکرات صلح مستلزم آن است که طالبان اسلحه شانرا به زمین بگذارند و به طور کاملی از شبکه تروریستی القاعده جدا گردند و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت بشناسند .
اما او گفته است که این کار دراین نزدیکی ها ممکن نیست تا ما رفتار طالبان را نظارت میکنیم، کابلوف گفته هرگاه ما بدانیم که به راستی به سوی صلح روان اند که حالا چنین نیست و راه درازی هنوز در پیش رو قرار دارد.
گفته های این دیپلومات ارشد روسی درحالی بیان میشود دراین اواخر دیدگاه مسکو درمبارزه علیه طالبان تا اندازه تغییر کرده است.
قبلاً روسیه طالبان را تهدید علیه جمهوریت های اتحاد شوروی سابق، بخصوص جمهوریت های آسیا داشته است، مگر این دیپلومات روسی ماه گذشته در یک گفتار دور از انتظار از طالبان خواست تا با آن کشور در تبادله اطلاعات در خصوص داعش همکاری کند مسکو گفته که داعش دشمن مشترک روسیه و طالبان است .
ضمیر کابلوف همچنان گفته که مسکو برای رفع تحریم علیه طالبان و یا کاهش آن اقدام خواهد کرد و مصاحبه اخیر میتواند تاکید بر گفته های این دیپلومات روسی باشد.
گفته کابلوف درکابل و واشنگتن با نگرانی دنبال شد.
اعضای مجلس نمایندگان درافغانستان خواستار وضاحت شد و سفیر روسیه درکابل درملاقات با معاون سیاسی وزارت امورخارجه گفت که گفته های کابلوف تحریف شده بازگو گردیده است و او به ترمیم این گفته ها پرداخت. همچنان وزارت خارجه امریکا گفت که آن کشور روابط مسکو با طالبان را از نزدیک تحت نظارت خواهد شد.
شماری از آگاهان سیاسی افغان و اعضای شورای ملی کشور میگویند که طالبان تروریستان اند آنها با القاعده و داعش فرقی چندانی ندارند مگر مشکل دراین است که کشور ها هرکدام از تروریزم و شبکه های تروریستی تعریف سلیقوی دارند طالبان برای مردم افغانستان ، پاکستان ، هند ... تروریست اند زیرا آنها مردمان این کشور ها را می کشند درحالیکه برای مسکو و واشنگتن تنها زمانی تروریست پنداشته میشوند که بر منافع آنها حمله میشود واشنگتن هم چند بار طالبان را مشکل افغانستان خوانده است.
آگاهان افغان بر این نکته تاکید دارند که باید تروریزم با نام و هویت آن تعریف یکسان شود نه تعریف سلیقوی زیرا تعریف سلیقوی از تروریزم راه مبارزه با این پدیده زشت را طولانی و سرگردان میسازد .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.