10 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا از مرز 7.4 میلیون نفر گذشت

واشنگتن/ العالم/10 میزان/باختر طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز» در 24...

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

ملل متحد: کشورها برای صندوق جهانی واکسین کووید۱۹ پول بدهند

نیویارک/وی او ای/10 میزان/باختر انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد...

ده تن به ظن جرم های جنایی درهرات بازداشت شدند

هرات/ ۱۰ میزان/ باختر ده تن درهرات به ظن دست داشتن...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 19 ??? 1394 ، 12:34

پاکستان و ترویج افراطیت به سطح جهان : / کشورکه جهان باید حساب وکتاب خودرا با آن پاک کند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 19/ دلو
روزنامه نیویارک تایمز اخیراً ضمن نشر مقاله یی از جهاد گرایی وجهاد سازی درپاکستان وصدور افراطیت ازاین کشور به بخش های دیگر جهان سخن گفته و این کشور را درپیچیدگی اوضاع افغانستان دخیل دانسته است.
دراین گزارش از بدترشدن اوضاع درافغانستان سخن گفته شده وگفته شده که حل این  مشکل پاسخ بستگی به این دارد که ما تا چه میزان میتوانیم روی همکاری های منطقه ای حساب کنیم و میانجی گری ها وفشار های بین المللی چه قدر میتواند برای ایجاد قواعد بازی میان کشورها اعمال شود.
درواقع مشکل بستگی به این دارد که جامعه بین المللی تاچه حد پاکستان را برای توقف ستیزه جویی اش تحت فشار قرار میدهد.
پاکستان کشور که عامل اصلی صدور افراط گرایی و تروریزم به افغانستان است.
به گفته روزنامه ، کارشناسان شواهد بسیاری یافته اند ، مبنی براین که پاکستان حملات طالبان را تسهیل کرده است .
ایالات متحده و چین ، مدت هاست که ازپاکستان میخواهند طالبان را برای مذاکرات صلح متقاعد کند ، اما افغانستان معتقداست که اسلام آباد هیچ کاری برای مهار طالبان انجام نداده است و اگر دلیلی برای سهم گرفتن داشته باشد ، امید به کسب نفوذ درهرگونه توافق نامه برای اشتراک قدرت است.
این مساله تنها مربوط به افغانستان نیست، پاکستان درتعداد دیگری از درگیری های خارجی نیز مداخله میکند سرویس ، استخباراتی این کشور ، مدت ها اداره کننده نیروهای جهادی بین المللی بوده است که بسیاری از آن ها افراط گرایان سنی مذهب هستند . حتا حدس و گمان هایی وجود دارد که این کشور احتمالاً درظهور دولت اسلامی نقش داشته است.
حملات طالبان درسال دوهزارو چهارده تشدید یافت زمانی که نیروهای ایالات متحده و ناتو درحال کاهش عملیات های خود درافغانستان بودند و برای خروج ازاین کشورآمادگی میگرفتند، همزمان پاکستان پس ازسال ها رفتار های دو پهلو ، تصمیم گرفت تا جنگ جویان طالبان و القاعده را از پناهگاه های شان درمناطق قبایلی پاکستان دروزیرستان شمالی پاک سازی کند  و آنان را به سمت افغانستان کوچ دهد.
اما خبرحمله پیش از آن به شبه نظامیان رسیده بود و به گفته روسای قبایل و جنگجویان طالبان صدها تن فرار کرده بودند بسیاری از آنها به آن سوی مرز به افغانستان آمدند درحالیکه این یک برنامه بود.
چنانچه دقیقاً درلحظه حساسی که افغانستان مسوولیت امنیت خود را بدست می گیرفت .
چنانچه دقیقأ درلحظه حساس که افغانستان مسوولیت امنیت خود را بدست می گرفت در آن تابستان نود جنگجوی خارجی همراه با خانواده های شان به  ولایت پکتیکا رسیدند  واین هشدار برای مقامات افغانستان بود.
جنگ جویان طالبان پایگاه های رها شده سازمان سیا در امتداد مرز ولایت پکتیکا را اشغال کردند. یکی از وکیلان این منطقه گفته بود که آن ها از این مواضع برای طراحی حملات به قلب افغانستان وحتا تا خود کابل استفاده می کنند تعدادی از ویران کننده ترین حملات انتحاری دراین ولایت ، درماه های پس از آن رخ داد.
درهمین حال ، درپاکستان شبکه حقانی که قوی ترین شاخه طالبان است، از وزیرستان شمالی به منطقه مجاور آن منتقل شده این گروه درآن جا نیز ازپناهگاه امن برخوردار است وحملاتش را علیه اهداف امریکایی ، بین المللی وافغان اجرا می کند.
پاکستان ، افغانستان را به عنوان  احاطه خلوت خود می بیند ، این کشور که مصمم است به رقیب بزرگش هند اجازه نفوذ درافغانستان ندهد وبرای تضمین این که افغانستان همچنان یک اردوگاه اسلام گرای سنی باقی می ماند، هوشیارانه از طالبان استفاده میکند ، این کشور بخشی از طالبان را که در جهت پیشبرد اهداف آن کارمیکند تشویق کرده و دیگران را که این کاررا انجام نمی دهند سرکوب می کند.
به طور مشابه همین رفتار دررابطه با جنگجویان القاعده و دیگر جنگجویان خارجی وجود دارد.
حتا با دانستن تمام این مسایل ، ممکن است این که سه زمام دار احزاب خشونت گرای مذهبی آزادانه درپاکستان زندگی میکنند ، حیرت آورباشد.
اولین آن ها سراج الدین حقانی ، رهبر شبکه حقانی و دومین فرد تاثیر گذار طالبان است. او آزادانه درپاکستان سفر میکند و حتا از مقر استخباراتی پاکستان برای جنگ افغانستان درراولپندی بازدید کرده است.
پس از او رهبر جدید طالبان ملا اختر محمد منصور است که آشکارا جلسات نظامی و شورای رهبری را درنزدیکی شهر کویته پاکستان برگزار میکند. پس از به قدرت رسیدن او درسال گذشته ، طالبان بزرگترین حملات خود را در افغانستان انجام دادند ، شهر شمالی کندز را تسخیر کردند و درتلاش برای به دست گرفتن کنترول ولایت غزنی و هلمند شدند که موفق نگردیدند.
درنهایت رهبر القاعده ایمن الظواهری است که پناهگاهی امن درپاکستان دراختیار دارد.
او دربخش جنوبی غرب بلوچستان زندگی میکند و تلاش دارد تا کمپ های آموزشی درجنوب افغانستان دایر کند.
پاکستان اتهام پناه دادن به طالبان و القاعده را انکار کرده و بیان داشته است که این کشور ، خود نیز قربانی تروریزم است.
اما بسیاری از تحلیل گران ، با جزئیات توضیح داده اندکه چگونه ارتش پاکستان گروه های شبه نظامی اسلام گرا را به عنوان ابزار سرکوب جنبش های ملی ، به ویژه درمیان اقلیت پشتون ها آنکشور پرورش داده است.
شاید نگران کننده ترین اخبار ، گزارش هایی باشندمبنی براین که پاکستان درظهور دولت اسلامی نقش داشته است.
باید گفت که اکنون نام پاکستان با افراط گرایی و تروریزم گره خورده است اکثری واقعات تروریستی بخش های از جهان با اندک ترین تحقیق جای پایش را درپاکستان بازگو میکند . دست تروریستان پاکستانی در انفجار در چهار راه تایمز درنیویارک ، حادثه درمتروی لندن ، حوادث اسفبار تروریستی درهسپانیا به گونه درپاکستان طراحی شده بود . همچنان حضور صدها تروریست پاکستانی منجمله انتحارکنند گان درافغانستان که نیروهای امریکایی و افغان را هدف قرار داده اند ثابت میسازد که پاکستان درترویج افراط گرایی و تروریزم نقش داشته است . گرفتاری خانم عافیه صدیقی که اکنون در امریکا زندانی است از ولایت غزنی افغانستان دلیل دیگر از ترویج افراط گرایی است.
این خانم به قصد حمله انتحاری ازپاکستان به افغانستان فرستاده شد مگر قبل از انجام عمل گرفتارگردید.
تروریستان برای رهایی وی دو خانم سیاح چکی را از شهرکویته ربودند مگر این حرکت باعث رهایی عافیه صدیقی نشد مگر دولت چک  با دادن باج به تروریستان ، دوشهروند خود را آزاد ساخت . حادثه اخیر دریکی از شهرهای امریکاکه یک زوج پاکستانی  با گلوله باری بر مردم چهارده نفر را کشتند دلیل دیگری از ترویج افراط گرایی و اعزام تروریستان از پاکستان به جا های دیگر است اینها همه نمایانگر آن است که پاکستان به فکر جهانی شدن جهاد است که خود آن را تعریف کرد  و برای آن برنامه ریزی نموده است که باید حساب وکتاب با این کشور معلوم گردد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.