02 ????? 1399

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

شرط عربستان برای احیای روابط با اسراییل

شرط عربستان برای احیای روابط با اسراییل

ریاض/ وی او ای /2ميزان/باختر عربستان می‌گوید که روابط با اسراییل...

ترامپ به ملل متحد: چین را به خاطر ویروس کرونا پاسخگو قرار دهید

ترامپ به ملل متحد: چین را به خاطر ویروس کرونا پاسخگو قرار دهید

واشنگتن/وی او ای/2ميزان/باختر دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکااز سازمان ملل متحد...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 16 ??? 1395 ، 12:07

روند انتقال پناهجویان از یونان به ترکیه آغاز شد

Written by  manager
Rate this item
(1 Vote)

کابل باختر/ 16/ حمل
برنامه اخراج حدود هفتصدو پنجاه پناهجو شامل پناهجویان افغان امروز از یونان به ترکیه آغاز گردد.
اخراج این پناهجویان براساس توافقنامه ای است که ماه گذشته میان اتحادیه اروپا ترکیه امضا شده است.
این پناهجویان از جزیره لسبوس یونان به بندر دیکیلی ترکیه باز گردانده میشوند و برای انتقال دادن این پناهجویان اتحادیه اروپا دوکشتی ترکی را کرایه نموده است .
انتقال پناهجویان درتدابیر امنیتی صورت خواهد گرفت.
مسوولان بندر دیکیلی ترکیه گفته اند که ما آماده ایم تا این پناهجویان را تحویل بگیریم و هلال احمر این کشور درحال ساختن یک کمپ با ظرفیت پنج هزار پناهجو درشهر مانسیا میباشد.
این درحالی است که تعدادی از اتباع افغانستانی مقیم ترکیه میگویند که افزایش پناهجویان دراین کشور سبب رفتارهای نامناسب دولت ترکیه با افغانهای پناهنده شده است.
درحالیکه روند اخراج پناهجویان از یونان به ترکیه آغاز میشود مقامات ترکی گفته اند افغان های اخراج شده را به افغانستان می فرستند، حکومت ترکیه دراین رابطه میگوید ، آن عده افغان های را که ازیونان به ترکیه بازگردانده میشوند دوباره به افغانستان می فرستد.
به گفته مقام های ترکیه، این کار به اساس توافقی صورت میگیرد که درماه گذشته میان ترکیه و اتحادیه اروپا حاصل شد.
قبل ازاین توافق، کشور ترکیه افغان ها را به زور ازخاک آن کشور اخراج کرده و به افغانستان فرستاده است که این اقدام کشور ترکیه با انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر مواجه شده است.
وزیر داخله کشور ترکیه میگوید که حدود پنجصد پناهجو از یونان به ترکیه می رسند که شامل پناهجویان افغان، عراق وپاکستان اند مگر ترکیه آنها را به کشورهای شان میفرستد.
کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و گروه های مدافع حقوق بشر  و سازمان عفو بین المللی این توافق را تقبیح کرده اند.
حوریه مصدق محقق بخش افغانستان سازمان عفو بین الملل دراین باره گفته است که آن سازمان از مقامات ترکیه جداً خواسته است تا روند اخراج اجباری پناهجویان را متوقف سازد به خصوص پناهند گان افغانی که در وارد شدن به خاک اروپا دچار مشکلات زیاد هستند، گفته از کشور ترکیه میخواهم که به تمام مواد توافقنامه که میان ترکیه و اتحادیه اروپا امضاء شده و به موازین حقوق بشری و توافق ها از جمله کنوانسیون ژینو است، پابند باشد و این در حالیست که اتحادیه اروپا تصمیم دارد تا نزدیک به هشتاد هزار مهاجر و پناهجوی افغان را دو باره به افغانستان بفرستد.
به اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، هر پناهجوی که ازطریق ترکیه به گونه غیر قانونی به یونان میرود، پس از بررسی درخواست پناهندگی اش دوباره به ترکیه بازگردانده میشود پناهجویان افغان هزینه برگشت دوباره را فراهم کرده نمی توانند.
باید گفت که قبلاً شماری از پناهجویان افغان ازکشورهای آلمان و ترکیه به افغانستان صورت گرفته که شمار آنها تا یکصدو سی نفر میرسد مگر این اولین قدم در اخراج دسته جمعی پناهجویان است.
افغانها که ازفعالیت های هراس افگنانه ، تجاوز بیرونی و مداخلات خارجی دچار مشکلات جدی اند دومین دسته از مهاجران و پناهجویان را بعد از مهاجران سوری در جهان تشکیل میدهند.
وضعیت ناهنجار کشور ، شماری زیادی از افغانها را واداشته تا ترک دیار نمایند و روانه کشورهای دیگر شوند آنها با قبول هزینه هنگفت پولی ، راه های دشوار و حتا با قبول مرگ تلاش کردند تا خود را به کشور های اروپایی برسانند، رسیدن تا یونان بزرگترین مشکل درراه مهاجرت بود.
باید گفت، نه تنها دراین مهاجرت تعدادی از افغانها جان سپردند و در دریا غرق شدند قاچاقچیان انسان درترکیه این مهاجران را وادار میسازند تا از کشتی های استفاده نمایند که ظرفیت پائین داشته و معیاری نمی باشند .
شماری از پناهجویان افغان درترکیه میگویند : قاچاقچیان انسان درترکیه پول پناهجویان را غارت می نمایند و هیچ نهادی درترکیه نیست که به خواست و مشکل آنان رسیدگی کند.
قاچاق انسان درترکیه با درنظر داشت وضعیت ناهنجار که درافغانستان، عراق و سوریه حاکم است به یک کسب پرمنفعت درآن کشور تبدیل شده است.
این پناهجویان درکنار آنکه پولیس و مسوولان ترکیه را به بی پروایی و درحالات هم به طرفداری از قاچاقچیان متهم می سازند از نهادهای دیپلوماتیک افغانی نیز گلایه دارند که دربرابر هموطنان شان بی پروا اند.

Last modified on ?????? ، 16 ??? 1395 ، 12:16

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.