?? ???? ، 7 ??? 1395 ، 11:41

روسیه رابطه با طالبان را رد میکند درعوض به همکاری با دولت افغانستان تاکید دارد !

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 7 ثور
سفیرروسیه درکابل داشتن هرگونه رابطه مسکو با گروه طالبان را رد کرد برخلاف شماری دیگر از کشور ها را درمعامله گری با طالبان دخیل دانست.
گفته های الکساندر مانتسیکی درحالی بیان میشود که دراین اواخر سروصداهای مبنی بر گسترش همکاری روسیه با طالبان آنهم دربخش تبادله اطلاعات بیشتر گردیده است و گفته های ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه برای افغانستان دراین خصوص خبرساز شده است. کابلوف داعش را دشمن  مشترک روسیه وطالبان معرفی کرد وبرتبادله اطلاعاتی  میان آنها تاکید کرده است.
مگر سفیر روسیه  موجودیت چنین رابطه را رد میکند وبر خلاف از آماده گی مسکو برای همکاری های نظامی با دولت افغانستان سخن میگوید ویاد آور میشود روسیه ازحکومت افغانستان می خواهد تا برای امضای توافقنامه همکاری نظامی میان این دوکشور آماده گی لازم اتخاذ کند .
الکساندر مانیسکی سفر روسیه می گوید که آنان برای امضای این توافقنامه آماده هستند واین توافقنامه به نفع حکومت افغانستان است ، روسیه از حکومت قبلی نیز همیش این خواست را انجام داده بود وبرحمایت نظامی از افغانستان بعد از ختم ماموریت ناتو اطمینان داده است.
وی گروه طالبان وداعش را تهدید بزرگ برای کشور های فدراسیون روسیه خوانده  واز حکومت افغانستان خواست تا در تبادله معلومات استخباراتی با این کشور همکاری کند وی برپروسه صلح که توسط افغان ها رهبری شود  تاکید کرده گفت که روسیه درنشست های چهار جانبه صلح که شامل افغانستان ، پاکستان ، چین وامریکا است هیچ گاهی  اشتراک نخواهد کرد به خاطریکه پس ازتحولات دراوکراین روابط کشورش باا مریکا به تیرگی انجامیده ودیگر مشترکاً با ایالات متحده در افغانستان کار نخواهد کرد اما برادامه همکاری های مستقیم با دولت این کشور تاکید کرده وروسیه تاکنون دربخش نظامی با افغانستان همکاری های زیادی را انجام داده است وگفتگوها برای اهدای هلیکوپتر های نوع می 17 نیز جریان دارد .
سفیر روسیه درکابل درمورد مذاکرات صلح افغانستان گفت که دیدگاه مسکو به روند صلح بین الافغانی تغییر ناپذیر است .
وی عملکرد ها برای لطمه زدن به روابط کابل ومسکو را محکوم کرد وگفت که چند بار است که دیدگاه کابلوف درباره افغانستان تحریف می شود ودید روسیه به روند صلح بین الافغانی تغییر ناپذیر است وروسیه از روند صلح وآشتی ملی درافغانستان حمایت می کند .
سفیر روسیه درکابل می گوید که از جمع کشور های تاثیر گذار جهان تنها روسیه است که با طالبان رابطه ندارد وتلاش ها برای تخریب رابطه کابل ومسکو را به شدت محکوم می نمایند.
به گفته الکساندر مانتیستکی روسیه هیچ رابطه پنهانی با طالبان ندارد اما برخی از کشور های دیگر از جمله امریکا ، عربستان سعودی ، پاکستان ، ایران  وحتا المان با طالبان رابطه دارند درحالیکه مسکو از طالبان میخواهد به گفتگو های بین الافغانی حاضر شود.
وی یاد آور شد که کشورش نگران فعالیت طالبان وداعش درشمال افغانستان است و از حکومت افغانستان خواست که برای جلوگیری از این فعالیت ها به کشور های آسیا مرکزی، تبادله اطلاعات استخباراتی را میان دوکشور افزایش دهد .
گفته های سفر روسیه که میگوید کشورش رابطه با طالبان ندارد عکس گفته های ضمیرکابلوف نماینده ویژه رئیس جمهوری آن کشور درامور افغانستان است که تاکید دارد که  مسکو با طالبان درخصوص داعش همکاری دارد این گفته های کابلوف واکنش های را درمیان مسوولان دولت ونماینده گان مردم در شورای ملی درپی داشته است.

manager

Latest from manager

back to top