30 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

غمنامه سیلاب  و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

غمنامه سیلاب و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

کابل باختر ۳۰ ثور سرازیر شدن سیلاب های...

اردوی ملی  به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

اردوی ملی به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

کابل 30 ثور باختر به دنبال سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی...

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

چاریکار/ باختر/ 30/ ثور به کمک های بیشتر به خانواده های...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


شنبه ، 18 جدی 1395 ، 11:47

آگاهان سیاسی در غرب: روسیه دیگر نمی خواهد در افغانستان بی طرف باقی بماند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 18/ جدی
شماری از آگاهان سیاسی در کشورهای غربی تغییر موضع روسیه در قبال افغانستان را مرتبط به اقدامات امریکا در این کشور میداند و روسیه دلیل منافع گسترده که در افغانستان و منطقه دارد میخواهد منبعد در قبال افغانستان بیطرف نماند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد : رادیو دویچه وله با استناد به گفته های آگاهان سیاسی در کشور های غربی و امریکا نگاشته، روسیه تصمیم گرفته تا در جنگ طولانی درافغانستان                                                                                                                               که در حال صدمه زدن به این کشور است بیطرف نماند و مشارکتش رادر قبال مساله افغانستان افزایش داده است .
نشست سه جانبه اخیر در شهر مسکو با مشارکت چین، پاکستان وروسیه به منظور بحث درباره امنیت افغانستان یک مثال زنده از افزایش توجه روسیه به افغانستان است. روسیه نخستین بار درسال دوهزارو هفت با رهبران طالبان ارتباط را برقرار کرد تا با آنها مساله قاچاق موادمخدر از طریق کشورهای آسیای مرکزی را که هم مرز با افغانستان هستند مورد بحث قرار دهد.
اکنون گزارش های  مطرح شده که مسکو مجدداً با طالبان در ارتباط است اما این بار به گفته تحلیلگران غربی ارتباطات مسکو و طالبان منحصر به مذاکرات بر سر قاچاق مواد مخدر نبوده است.
آنها میگویند: روسیه پی به این مساله برده که سیاست های امریکا در افغانستان شکست خورده اند و بنابراین میخواهد دراین کشور مداخله کند.
مایکل کوگلمن، یک کارشناس اندیشکده مرکز بین المللی و ودروویلسون درواشنگتن به دویچه وله گفته است ممکن است چند دهه پیش روسیه از افغانستان بیرون انداخته شده باشد اما اکنون به نظر میرسد که علاقمند به ورود مجدد به عرصه این کشور با یک قدم بزرگ است. درهمین حال روسیه نگران است که افغانستان تبدیل به پناهگاه امن دیگری برای گروه تروریستی داعش بعداز کشورهای عراق و سوریه شود.
این کارشناس میگوید: روسیه درحال تقویت کردن یک بازیگر غیر دولتی است که رقیبی چشم گیر برای داعش به عنوان یک گروه تروریستی که نگرانی فراوانی برای روسیه ایجاد کرده ، بوده است.
وی خاطر نشان کرد : نه پتانسیل داعش درافغانستان و نه تمایل روسیه برای اقدام به منظور جلوگیری از قدرتمند شدن این گروه دراین کشور را نباید دستکم گرفت، نقش فعال روسیه درافغانستان هرچه بیشتر باعث پیچیگی ژئوپلتیک منطقه خواهد شد با وجود آنکه دیپلومات های روسی گفته اند که ارتباطات آنها با طالبان محدود به مذاکرات صلح بوده است، اما مقامات غربی مدعی هستند که روابط طالبان و روسیه خیلی بیشتر از این است.
یک دیپلومات پیشین المان درخاور میانه هم گفته است که اقدامات غربی ها روسیه را وا داشته تا حرکات واکنشی را درمنطقه درپیش گیرد زیرا غربی ها منافع روسیه را در شرق میانه ، افغانستان و شرق اروپا کمتر ارزش دادند، درحالیکه این کشورها سالها در محور سیاست های شوروی سابق بودند و روس ها منافع حتا سرنوشت شان را وابسته به همین کشور ها دانسته اند.
این دیپلومات المانی همچنان گفته است که سیاست های مقید و تک گرایانه غربی ها در مسایل جهانی و نادیده گرفتن نقش روس ها دراین گونه مسایل نه تنها روس ها را وا دار به واکنش ساخته بل موجب گردیده تا روس ها برنامه های را روی دست گیرند که نه تنها منافع غرب را زیر سوال خواهد برد بل اقدامات روس ها میتواند انتقام جویانه نیز باشد که درگام نخست مردم های منطقه چون افغانستان، سوریه، عرق و آسیای میانه را قربانی خواهد ساخت و درگام بعدی غربی ها را دچار مشکلات جدی خواهد ساخت.
این دیپلومات المانی به کشورهای غربی و امریکا مشوره میدهد که اگر برنظم جهانی و رعایت حقوق همگانی فکر میکنند باید هماهنگ با منافع کشورهای قدرتمند چون چین وروسیه و مطابق به منافع بشری و حقوقی کشور های منطقه عمل کنند زیرا ما غربی ها نسبت به دیگران از حقوق بشر سخن میگویم.
این گفته ها درحالی بیان میشود که شماری از آگاهان سیاسی افغان به این باور اند که روس ها با آغاز فصل جدید فعالیت داعش که بیشتر بر سرحدات اتحاد شوروی سابق متمرکز خواهد بود، نگران اند.
به گفته این آگاهان، داعش که یک پروژه استخباراتی و ایجاد شده از سوی شماری مشخص از کشور های حوزه خلیج ، اسرائیل وچند کشور غربی است، مرحله اول کارش را که زمینگیر ساختن سوریه و عراق بود تا اندازه به اتمام رسانیده و مرحله دیگر محاصره ایران و روسیه است مگر مداخله روسیه این مرحله از کار داعش را با مشکلات جدی مواجه ساخته، حتا داعش را تا آستانه یک پروژه ناکام پیش برده است.
روس ها حالا به این فکر اند که ایجاد کنندگان پروژه داعش در صدد اند تا افراد این گروه را از عراق و سوریه به سوی افغانستان سوق دهند تا برنامه محاصره روسیه را آغاز کنند .
روی همین دلیل است که روس ها در فکر بسیج مخالفان داعش اند و جلسه اخیر در مسکو با مشارکت روسیه، چین و پاکستان آغاز همین برنامه است .
آگاهان سیاسی افغان هشدار میدهند که چنین جبهه گیری ها، مشکل افغانستان را پیچیده تر خواهد ساخت مگر آنکه روند صلح درداخل افغانستان تقویت شود و دستگاه دیپلوماسی ما وارد عمل گردد تا افغانستان را از تبدیل شدن به میدان بزرگ جنگ های نیابتی نجات دهند درحالیکه امروز این دو مساله در افغانستان قوت چندان ندارد.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.