30 ثور 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

غمنامه سیلاب  و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

غمنامه سیلاب و شکایت آسیب دیدگان از عدم دریافت کمک

کابل باختر ۳۰ ثور سرازیر شدن سیلاب های...

اردوی ملی  به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

اردوی ملی به آسیب دیدگان سیلاب شتافت

کابل 30 ثور باختر به دنبال سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی...

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

به آسیب دیدگان سیلاب ها درپروان کمک های بیشتر صورت میگیرد

چاریکار/ باختر/ 30/ ثور به کمک های بیشتر به خانواده های...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 20 جدی 1395 ، 11:30

*-تاکید اوباما به مبارزه علیه هراس افگنی درافغانستان:*-آگاهان سیاسی :سیاست های اوباما درافغانستان ، واکنش های منطقه یی داشته است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 20/ جدی
بارک اوباما رییس جمهوری امریکا که آخرین روزهای کاری اش را سپری میکند هنگام خداحافظی با نظامیان کشورش تاکید کرد که امریکا اجازه نمیدهد تا افغانستان دوباره لانه امن برای تروریستان شود.
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : اوباما درسخنرانی خود خطاب به نظامیان کشور درشهر ویرجینیا امریکا گفت ، ماموریت استراتیژیک درافغانستان داشتیم و دراین ماموریت باقی میمانیم زیرا تهدید تروریزم درمنطقه همچنان پا بر جاست او واضح ساخت که دو چالش بزرگ نبود وحدت واقتدار حکومت وحدت ملی و مداخله پاکستان درافغانستان سبب ناکامی تلاش های امریکا برای رفع چالش ها دراین کشور شده است و باید دولت ترامپ با یک راهبرد مستحکم در افغانستان وارد عمل شود .
او  تاکید کرده است که امریکا اجازه نمیدهد تا افغانستان دوباره به لانه امن برای تروریستان تبدیل شود.
درهمین حال جان کری وزیر خارجه امریکا گفته است که امریکا در بروز بحران درافغانستان جلوگیری کرده است و بدون شک دولت ترامپ هم متوجه حساسیت ها درافغانستان خواهد بود.
گفته های این دو مقام بلند پایه امریکا آنهم درآستانۀ ختم کارشان نشان میدهد که افغانستان همچنان درمحراق توجه سیاستمداران امریکایی است. درحالیکه دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان وهیلاری کلنتون نامزد دموکرات ها درانتخابات اخیر ریاست جمهوری امریکا روی قضیه افغانستان چندان تمرکز نداشتند.
آگاهان سیاسی گفته های اخیر اوباما وجان کری را گفته های واکنشی دربرابر اقدامات اخیر روسیه درقبال افغانستان میداند.
روس ها طی روز های اخیر روابط عمیق تری با طالبان داشته اند حتا کوشیده اند تا روابط جدید منطقه یی را درقبال افغانستان دور از مشارکت کامل وواشنگتن ایجادکند و به این ترتیب درتلاش است تا امریکا را در مسایل مربوط به آسیا جنوبی به حاشیه راند.
شماری از آگاهان سیاسی افغان با انتقاد شدید از عملکرد امریکا درقبال افغانستان گفته اند که این کشور با اتخاذ سیاست های مقطع یی باعث بروز واکنش کشور های دیگر و تشدید مشکلات داخلی در افغانستان شده است.
آنها میگویند اوباما در حالی از ادامه مبارزه علیه هراس افگنی در افغانستان سخن میگوید که خود درزمان ریاست جمهوری اش تصمیم به کاهش نیروهای امریکایی درافغانستان گرفت ، جنگ علیه هراس افگنی را یک جنگ خاتمه یافته اعلام داشت و ماموریت نظامی ناتو را از ماموریت رزمی به ماموریت آموزشی وتغییر داد مگر بعداً مجبور شد تا باردیگر عساکر امریکایی را وارد جنگ در برابر هراس افگنان درافغانستان نماید.
این آگاهان میگویندکه دولت امریکا با آن که خود حضور سنگین نظامی درافغانستان داشت مگر همیشه به اساس مشوره و نسخه پاکستان و کشورهای حوزه خلیج عمل کرد و این امر سبب شد تا کشورهای دیگر که منافع شان درافغانستان و منطقه نادیده گرفته شده بود وارد عمل شوند و علیه برنامه های امریکا قرارگیرند که انجام آن تشدید مشکلات مردم درافغانستان بود.
این آگاهان گفته اندکه درزمان حاکمیت اوباما سیاست های امریکا درقبال افغانستان درحالات آمیخته با نگرانی و در حالات هم با شتاب زدگی همراه بود، گاهی درعملکرد امریکا درافغانستان نوآوری و زمانی هم عقب نشینی دیده می شد ،درحالیکه مردم افغانستان با دوستان بین المللی شان درقبال این حرف باید واضح و هدفمند باشد تا بتواند در بهبود سرنوشت سیاسی اجتماعی و اقتصادی مردم افغانستان اثر گذار باشد درحالیکه دیدافغانستان از عینک دیگران وعملکرد امریکا به اساس نسخه دیگران میتواند واکنش های منطقه یی را ببار آورد که ما شاهد چنین واکنش های درسطح منطقه هستیم .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.