03 دلو 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وضعیت امنیتی ولایت فراه مورد ارزیابی قرار گرفت

وضعیت امنیتی ولایت فراه مورد ارزیابی قرار گرفت

کابل باختر 3دلو جلسه‌ای به‌منظور بررسی همه‌جانبه وضعیت امنیتی ولایت فراه،...

نتایج تحقیقات "مدیریت منابع طبیعی در آغاز عصر تحول" ارائه شد

نتایج تحقیقات "مدیریت منابع طبیعی در آغاز عصر تحول" ارائه شد

3 دلو کابل باختر اورځلا نعمت رئیس نهاد واحد تحقیق و...

پیام تسلیت و همدردی رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ

پیام تسلیت و همدردی رهبری وزارت اطلاعات وفرهنگ

کابل3/11/1396 باختر با اندوه اطلاع یافتم که انجنیر شهاب الدین احمدی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 29 جوزا 1396 ، 10:10

شش ونیم میلیون طفل کارگر وبی سرپناه ، یک مشکل پیچیده اجتماعی در افغانستان

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر 29 حمل
وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین میگوید که شش و نیم میلیون کودک کارگر و بی سر پناه در کشور  با مشکلات جدیدی روبرو هستند.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: به اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی شش و نیم میلیون کودک بی سرپرست در کشور با مشکلاتی چون فقر و عقب مانی از آموزش و پرورش دست و پنجه نرم می کنند
این گفته ها در حالی بیان میگردد  که در کشور از روز جهانی کودک در کشور تجلیل میشود .
فیض الله ذکی، سرپرست کار و امور اجتماعی میگوید  که  آن  وزارت زمنیه های آموزشی و پرورش برای اطفال در معرض  خطر ایجاد میکند.
در همین حال تجمل حسین، رئیس نهاد اسلام کلیف می گوید که آن موسسه  بیست سال میشود در افغانستان در بخش های تحصیلات، صحت و حمایت از اطفال فعالیت می کند و سه  هزار وسه صد  یتیم را در ولایات کابل، بامیان، جلال آباد و بلخ تحت پوشش فعالیت های خود قرار داده است.
این گفته ها در حالی بیان میشود که نزدیک به چهار دهه جنگ و خشونت در افغانستان میلیون ها انسان را کشته  و مجروح نموده  و یا آنها را  آواره ساخته است اما سرنوشت کودکان افغانی بسیار غم انگیز است زیرا این کودکان هنگاهی که جنگ ، سایه پدر و مادر را ازآنان می گیرد دیگر در این کشور نهاد و اداره نبوده و نیست که از این کودکان بی سرپرست حمایت نموده و سرپرستی آنان را به عهده بگیرد.
آمار ها نشان می دهد که میلیون ها کودک در کشور بی سرپرست و یتیم اند و سخت ترین کار های شاقه و مشکلات فراوان دیگر دست و پنجه نرم می کنند.
متاسفانه با توجه به تداوم خشونت ها ، انفجار  و انتحار در افغانستان و ناتوانی حکومت در مهار این خشونت ها روز به روز بر تعداد کودکان بی سرپرست و یتیم در کشور افزوده میشودو همه روزه تعداد زیاد از کودکان والدین خود را از دست می دهند.
همچنان بر اساس امار ها بیش از شش میلیون کودک در معرض خطر جرایم جنائی قرار دارند.
روشن است که از عامل اصلی مشکلات جاری  طالبان و مخالفان مسلح ند  که با تخریب زیر بنا ها  و بستن مکاتب اقدام می کنند و کودکان را به سوی بدبختی سوق می دهند.
به هر حال باید گفت که با توجه به تعهدات ملی و بین المللی دولت در راستای حمایت کودکان، دولت باید طرح برنامه های موثر و عاجل به حمایت از این کودکان بپردازند و طرح های عملی را برای بهبود وضعیت کودکان روی دست گیرد چرا که کودکان سرمایه کشور اند از تجلیل و گرامیداشت سود حاصل نمی شود. فرشته

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.