28 سرطان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

دو سرباز امریکایی در میدان وردک کشته شدند

دو سرباز امریکایی در میدان وردک کشته شدند

میدان شهر 27 سرطان باختر دو سرباز امریکایی در ولایت میدان...

بیست و هفت مخالف مسلح در پکتیا کشته شدند

بیست و هفت مخالف مسلح در پکتیا کشته شدند

گردیز 27 سرطان باختر بیست و هفت مخالف مسلح دیشب در...

سی و شش طالب مسلح در بدخشان کشته شدند

سی و شش طالب مسلح در بدخشان کشته شدند

فیض آباد 27 سرطان باختر سی و شش طالب مسلح به...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


سه شنبه ، 4 میزان 1396 ، 11:54

سفرمیتس به جنوب آسیا! گامی به سوی تطبیق راهبرد تازه امریکا در منطقه

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل 4 میزان / باختر
پس از اعلام استراتیژی جدیدامریکا درقبال افغانستان وعملی شدن آن دراین کشور و کشورهای منطقه وزیردفاع امریکا یک دور سفر خود را به کشورهای جنوب آسیا از هند اغازکرد.
جمیز متیس وزیردفاع ایالات متحده امریکا دیروز وارد هند شد وقراراست درجریان سه روز اقامت اش در آنکشور روی موضوعات مهم منطقه یی  بخصوص درمورد افغانستان با مقامات هندی بحث کند.
گزارشگر آژانس باختر منیگارد : سفر وزیر دفاع ایالات متحده به هند در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا  دراعلام استراتیژی جدید اش درمورد افغانستان از هند خواسته بود که حضورش را در افغانستان تقویت کند.

بر بنیاد  گزارش های نشر شده  راهبرد جدید امریکا درقبال افغانستان و کشوره های منطقه روی سه اصل  یعنی  نظامی ، اقتصادی و  سیاسی استوا راست ونیازبه هماهنگی کشورهای منطقه دارد ازهمین روجیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای اولین بار پس از رونمایی از استراتژی جدید کاخ سفید وعملی شدن اهداف ان  در خصوص حضور نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان به جنوب آسیا سفرخود را اغاز کرد.
سفروزیردفاع ازکشورهای جنوب آسیا  ، از هند درحالی آغازشدکه  پنتاگون در آستانه سفر متیس اعلامیه داد و در آن گفت است وزیر دفاع امریکا هند را به حیث یک شریک مهم و با نفوذ می‌داند که برای منافع مشترک هر دو کشور، در جنوب آسیا کار مؤثر می‌کند
در اعلامیه همچنان آمده که وزیر دفاع امریکا از نقش هند برای دموکراسی، ثبات، امنیت و رفاه افغانستان ستایش کردهاست.
درحالیکه دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، دراستراتیژی جدید اش درقبال افغانستان  خواهان نقش بزرگتر هند در منطقه است.
اوتاکید کرده است که از هند می خواهیم هند ما را در افغانستان، بیشتروبخصوص در عرصۀ های اقتصادی و انکشافی کمک و همکاری نماید اما  اواز رویکرد پاکستان در قبال افغانستان انتقاد کرده بود و به این کشور هشدار داد که پناه دادن به گروه های هراس افگن  را در آن کشور پایان دهد؛ موضعی که انتقادات اسلام‌آباد را نیز برانگیخت و نخست‌وزیر پاکستان، راهبرد جدید امریکا در افغانستان را اشتباه وناکام  خواند.
استراتیژی جدید امریکا درقبال افغانستان  از یک سو پاکستان را به عنوان حامی گروه های هراس افگن  بخصوص دربی ثباتی کابل ، به جهانیان معرفی کرد وازسوی دیگررقیب دیرینه پاکستان را که هند است درموضوعات همکاری های نظامی ، اقتصادی وسیاسی تشویق کرد است درحالی که مدت هاست فضای بی اعتمادی بین هند و پاکستان دو همسایه اسیای جنوبی  حاکم است .
با آنکه شاهد خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان، در سفری که برای اشتراک در مجمع عمومی ملل متحد به نیویارک داشت، نقش نظامی و سیاسی هند را در افغانستان غیر قابل قبول خواند. وتاکید داشت هرگونه نقش نظامی و سیاسی هند در افغانستان برای ما غیر قابل پذیرش است. فکر می کنم این امر فقط به پیچیدگی اوضاع منجر شده و هیچ مشکلی را حل نمی کند.
به گفته برخی اگاهان ، دیده میشود که پاکستان پس ازاعلام استراتیژی جدید امریکا تلاش دارد تا با همکاری روسیه ،چین وایران ، راهبرد امریکا رادرافغانستان با چالش های گوناگون مواجه سازد .
به گفته انان اکنون زمانی ان رسیده تا امریکایی ها همانطوریکه دشمنان صلح و ثبات افغانستان را پس از یک جنگ طویل در این کشور  ، معرفی ونیزهشدار داده باید درعملی شدن این راهبردی نیزجدیت به خرچ دهند.
آغاز سفروزیردفاع امریکا  به کشورهای جنوب اسیا ،تعهد جدی   امریکا را برای مستحکم وتقویت استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان ومنطقه نشان میدهد وی درجریان این سفر تلاش خواهد کرد تا راهبرد جدید امریکا  را درآوردن صلح وثبات درافغانستان و حضورنیرو های امریکا دراین کشور ونیز ثبات در منظقه را ،  با برخی از  مقامات بلند پایه کشورهای جنوب اسیا هماهنگ سازد. جاوید روشان
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.