24 اسد 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

یک تعداد جنگ افزار در ننگرهار به دست آمد

یک تعداد جنگ افزار در ننگرهار به دست آمد

جلال آباد 23 اسد باختر یک تعداد جنگ افزار امروز در...

انفجار ماین مقناطیسی سه نفر را زخمی ساخت

انفجار ماین مقناطیسی سه نفر را زخمی ساخت

کابل باختر/ 23/ اسد دراثر انفجار ماین مقناطیسی درمقابل لیسه مسلکی...

داکتر کمال سادات : جوانان هدفمند درامر تامین صلح مبارزه کنند

داکتر کمال سادات : جوانان هدفمند درامر تامین صلح مبارزه کنند

کابل باختر/ 23/ اسد معینیت امور جوانان درهمکاری با معاونیت فرهنگی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 10 میزان 1396 ، 11:25

باجوه و تکرار واژه ها

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر / 10 / میزان
رئیس ستاد ارتش پاکستان درراس یک هئیت بلند رتبه آن کشور روز گذشته از کابل دیدار کرد.
دیدار این هئیت بلند پایه نظامی پاکستان که در مشارکت با رئیس سازمان استخبارات نظامی ان کشور صورت گرفت، بدون شک برای ترمیم روابط شکننده کابل-اسلام آباد صورت گرفته است.
گزارشگر آژانس باختر مینگارد: جنرال قمر جاوید باجوه رئیس ستاد ارتش پاکستان روزگذشته در مشارکت با جنرال رضوان اختر رئیس آی، اس، آی و شماری دیگر از مقامات عالی رتبه نظامی و ملکی آن کشور به کابل آمد.
ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه که در این خصوص به نشر رسانید ٬ گفته است که رئیس جمهور غنی و جنرال باجوه در ملاقات شان روی امنیت منطقه، روابط دوجانبه، مبارزه با هراس افگنی و مسایل ترانزیتی به بحث پرداختند.
جنرال باجوه تاکید کرده است که پاکستان از میکانیزم صلح به رهبری افغانها حمایت می کند و همکار خوب برای افغانستان در منطقه خواهد بود.
به باور آگاهان سیاسی افغان، سفر جنرال قمر باجوه میتواند یک سفر شتاب زده به افغانستان باشد، زیرا پاکستان در انکشافات جدید منطقه یی سخت منزوی گردیده و سخت اعتبار باخته است .
بر علاوه آمریکا، شماری از دوستان این کشور در حاشیه خلیج فارس، دیگر آن اعتماد و باور را نسبت به پاکستان ندارند.
این آگاهان می گویند که باجوه با سفرش به افغانستان کدام حرف تازه و نو نداشته است، بل این سفر هم جز تکرار واژه ها ٬چیزی دیگیری نبوده، مسایل چون ادامه مبارزه با هراس افگنی، احترام به افغان ها  در مالکیت شان  در روند صلح و گفتگو بین الافغانی، همکاری های منطقه، ادامه همکاری های ترانزیتی با افغانستان و بالاخره باقی ماندن پاکستان به عنوان دوست در کنار افغانستان...     .
این آگاهان با تاکید می گویند که نباید از سفر اخیر جنرال باجوه که قدرتمند ترین شخص در نظام و دولت پاکستان است، ذوق زده شد، زیرا این سفرباشتاب صورت گرفت و هدف اولی و نهایی آن نجات پاکستان از انزوا جهانی است، زیرا اگر افغانستان  چراغ سبز نشان دهد پاکستان می تواند یک نقشه راه ٬ را در روابط اش با کشورهای دیگر شکل دهد .
پاکستان چنان از راهبرد جدید آمریکا از یکطرف و دیپلوماسی فعال حکومت افغانستان از طرف دیگر خود را منزوی یافته که به  همه سو دست  وپا  میزند، گاهی به آمریکا تضرع می کند، زمانی هم دوستی نو بنیاد اش را با روسیه به رخ غربی ها و آمریکا میکشد، گاهی هم به دلنوازی افغانها میاید و زمانی هم چین را میانجی می سازد...
آگاهان افغان تاکید دارند که پالیسی و سیاست جاری افغانستان در برابر پاکستان سخت کارا بوده است، رئیس جمهور غنی توانسته که از یکطرف سیاست و دیپلوماسی را باز کند و جهان را از انکشافات جاری در منطقه بیشتر آگاه سازد و از طرفی هم در میدان نظامی هم اعمال پاکستان را که جنگ نیابتی آن کشور را در افغانستان بنام طالب و داعش ادامه میدهند زمینگیر سازد.
امروز افغانستان از ناحیه امنیت و بی ثباتی با مشکلاتی مواجه است که پاکستان در آن نقش محوری دارد، در حالیکه باجوه میتواند مانع بسیاری فعالیت های آی، اس، آی و گروه های تند رو مذهبی در افغانستان شود، برای ما از همکاری های اقتصادی ترانزیتی و آموزشی سخن می گوید، کارکه به او ارتباط نمی گیرد.
برخی را باور به این است که سفر جنرال باجوه به کابل و پذیرایی از او به اساس سفارش های بیرونی صورت گرفت تا روابط پر تنش میان کابل-اسلام آباد جایش را به همکاری و همگرایی تبدیل کند.
بدون شک مقامات افغان در تعین دور نمای رابطه شان با پاکستان، کشور که عامل بسیاری از ناهنجاری ها در افغانستان است تسلیم سفارش های بیرونی نمیشوند، مگر سفر باجوه میتواند٬ به دیپلوماسی یک فرصت دیگر دهد تا مشکلات موجود از راه منطق و تفاهم حل گردد ، در حالیکه به صداقت و تعهد پاکستانی ها اعتمادی نیست.# تحلیل سیاسی

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.