29 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

چهار مخالف مسلح در هرات کشته شدند

هرات 29 میزان باختر چهار مخالف مسلح دیروز در ولایت...

حضور بی پیشینه شهروندان هرات در مراکز رای دهی

هرات 29 میزان باختر شهروندان هرات حضور بی پیشینه یی...

صندوق های رای در ننگرهار گرد آوری شد

جلال آباد 29 میزان باختر صندوق های رای دهی از...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


چهارشنبه ، 26 میزان 1396 ، 11:42

روسیه به طالبان پول میدهد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 26/ میزان
اخیراً اخباری به رسانه های افغانی و غربی درز نموده که طالبان ماهوار ازروسیه تا دونیم میلیون دالر دریافت میکنند و این مقدار پول بیشتر از فروش نفت بدست طالبان می افتد.
گزارشگرآژانس باخترمینگارد : ( اخیراً یک روزنامه غربی گزارش داده است که روسیه ازمسیر ازبکستان به شرکت های وابسته به طالبان تیل میفروشند.
یکی از افراد طالبان به این روز نامه گفته است که ما مواد سوختی را میفروشیم ، پول آن را به گونه یی مستقیم به قوماندانان خود میدهیم این عضو گروه طالبان گفته " قبول کردن پول از نزد روس ها برای ما خوشایند نیست اما دراین مرحله جهاد ، داشتن این پول ضروری است ."
به باور آگاهان سیاسی نشر این خبر، چندان تعجب آور هم بوده نمی تواند زیرا طالبان درشرایط ووضعیت کنونی بیش از آنکه یک تحریک یا ساختار سیاسی باشد بیشتر یک شرکت امنیتی است که برای اهداف و برنامه های کشور های دیگر کار میکنند کافی نیست که این برای این گروه پول بدهید و کاری را که میخواهید طالبان انجام میدهند.
این آگاهان میگویند که امروز طالبان ازمسیر پاکستان و از مجرای سازمان استخباراتی آنکشور آی اس آی به سازمان های استخباراتی کشورهای دیگر معرفی شد و برای آنان کار میکنند.
به باور این آگاهان روسیه، چین، قطر، ایران، سعودی، امارات متحده عربی کشورهای اند که اهداف منطقه یی شان را ذریعه طالبان دنبال میکنند.  سپردن پول ، اسلحه و مهمات ... ازسوی روسیه برای طالبان حرف جز شرمساری برای این گروه چیزی دیگری بوده نمیتواند . زیرا طالبان خود را وارث مجاهدین دانسته تائید دارندکه آنها ادامه دهندگان جهاد پدران شان اندکه یا جهاد علیه اشغال روس درافغانستان مبارزه کردند و حتا به شهادت رسیدند مگر حالا خود به پای روس ها افتاده اند.
یک عضو مجلس نمایندگان که ازولایت هلمند نمایندگی میکند میگوید طالبان زمانیکه حرکت شان را از  سپین بولدک قندهار آغاز کردند شعار آزادی فکری و مذهبی کشورهای آسیای میانه را که تازه از یوغ استعمار سرخ رهایی یافته بودند سردادند و گفتندکه انتقام خون شهدای جهاد افغانستان را از روس ها میگیرند و حرف های بلند پردازانه دیگر . مگر حالا طالبان افزاری دردست روس ها برای اهداف منطقه یی این کشور اند و از آنانی پول میگیرند که باری خودعلیه آنان اعلام جهاد کرده بودند  طالبان از آنانی امکانات به دست میآورند  که خود آنها ها را متجاوز میگفتند مگر حالا برای پروژه های روس ها خدمت میکنند که مجاهدین افغان در برابر آن ایستادگی کردند.
این عضو ولسی جرگه میگویدمن یک حرف برای طالبان دارم شرم برشما باد !
جنرال عتیق الله امرخیل آگاه امورنظامی میگوید: روسیه مطمین گردید که گروه های داعش ازطرف امریکا تجهیز و تمویل میشود و امریکا میخواهد ازطریق این گروه ها فشار ها به روسیه را بیشتر سازد وروسیه هم تصمیم گرفت که طالبان را علیه گروه داعش تقویه نماید درحال حاضر روسیه ازمسیر تاجکستان ، ازبکستان و کشورهای دیگر که هم مرز با افغانستان اند طالبان را کمک میکند.
امرخیل میگوید روسیه ازموجودیت امریکا درافغانستان راضی نیست و نمی خواهند که امریکا درافغانستان باقی بماند زیرا امریکا اهدافی را درمنطقه دنبال میکندکه منافع روسیه را متاثر میسازد و روسیه  تلاش دارد که از طریق مختلف امریکا را تحت فشار قراردهد تا امریکا افغانستان را ترک نماید تقویت طالبان دربرابر امریکا یکی از این برنامه ها است .
امرخیل افزود : مشکل بین روسیه و امریکاست ،  نباید افغانستان میدان جنگ دوابرقدرت گردد اینجامشکلات برای افغان ها بیشتر میگردد وتلفات مردم زیاد میشود.
به گفته سازمان ملل متحد، همین حالا بیشترین تلفات را غیر نظامیان درافغانستان متقبل میشوند.
حتی زخمی های جنگ درافغانستان بیشتر از 3000 گفته شده است . روسیه با دادن راکت های ضد طیاره، اسلحه ، مهمات و تجهیزات جنگی به طالبان، افغانستان را  میدان جنگ ساخته و حقوق مردم این کشور  را پایمال می نماید.
او  تاکید دارد که روسیه باید هرچه زودتر ازچنین حرکات بکشد زیرا اگر گروه طالبان تقویه شوند به نفع روسیه نیست زیرا عاقبت طالبان با داعش یکجا ساخته میشود و بازهم روسیه و منطقه متاثر خواهند شد.
بهتراست که روسیه کمک های شان را به دولت و اردوی افغانستان بدهند تا ازاین طریق این گروه ها سرکوب شوند . زیرا اگر نیروهای افغانستان تقویه شوند به نفع همه کشورهای منطقه میباشد.
امرخیل همچنان میگویند ، چنین کمک ها از سوی روسیه به طالبان نه تنها اینکه به نفع این کشورنیست بلکه جنگ درافغانستان طولانی میشود وطبعاً کشور های آسیای میانه که روسیه آنرا زون امنیتی خود میداند نا امن خواهد شد .
جاوید کوهستانی آگاه امورسیاسی و نظامی میگوید، دراین جای شک نیست که کشور های مختلف به گونه یی برطالبان نفوذ دارند اما بیشتر کمک ها برای طالبان مهمات ، اسلحه وتجهیزات نظامی می باشد.
کوهستانی گفت به هر حال جنگ درافغانستان جنگ نیابتی است . درگذشته ها طالبان ازسوی کشورپاکستان مدیریت میشدند اما حالا کشور های دیگر بخاطر منافع شان با این گروه همسویی دارند و هرکشور تلاش دارد از طالبان به نفع شان استفاده کنند.
باید گفت ،که قبلاً مقامات محلی درولایت های کندز ، تخار ، فاریاب و فراه ... گفته اند که طالبان ازسوی روسیه و ایران حمایت میشوند روسیه زمانیکه طالبان ولسوالی درقد تخار را درکنترول داشتند امکانات وافر نظامی را به آنها انتقال دادند ضمناً اسلحه و مهمات زیادی را از طریق ایران به طالبان درساحات غربی افغانستان فرستاد.
وزارت دفاع ملی افغانستان در خصوص همکاری های لوژستیکی و مالی روسیه با طالبان موضع واضح نداشته است سخنگوی این وزارت صرف همینقدر گفته است که روسیه باید به جای کمک با طالبان با اردوی افغانستان کمک کند اما وزارت خارجه افغانستان این گزارش را ردکرده است.
صبغت احمدی معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان میگوید روسیه درهمکاری نزدیک امنیتی با جمهوری اسلامی افغانستان قرار دارد . روسیه تازه تعهدات هم درگروه تماس "همکاری های شانگهای" به افغانستان سپرده است ما این گونه گفته ها را رد میکنیم .
مگر آگاهان سیاسی افغان تاکید دارندکه تنها رد کردن نمیتواند مشکل را حل کند باید دستگاه دیپلوماسی کشور فعال شود نگرانی های روسیه را از ناحیه افغانستان رفع کند و به قناعت روسیه بپردازد تا دولت افغانستان را به عنوان نماینده مشروع مردم این کشور حمایت نماید تا معضل هراس افگنی درمنطقه پایان یابد.
این آگاهان نگرانی های روز افزون کشورهای منطقه از ناحیه افغانستان ضعف دستگاه دیپلوماسی از کشورمیدانند.
اگر نگرانی های کشور های منطقه از ناحیه افغانستان رفع شود ، دیگر همسویی با طالبان وجود نخواهد داشت . فریبا و خالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.