24 میزان 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل باختر/24/ میزان شمارمحدود ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به...

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پیکار های انتخاباتی بازار صنعت گران پلخمری را رونق داده است

پلخمری 24 میزان با آغاز کار زار های انتخاباتی بازار شماری...

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

انفجاری در فاریاب یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

فاریاب 24 میزان باختر یک فرد ملکی در انفجار ماین ...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


جمعه ، 28 میزان 1396 ، 16:17

اعلام برنامه راهبردی اتحادیه اروپا!

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 28/ میزان
اتحادیه اروپادرنشست اخیرخود ، برنامه راهبردی اش را درقبال افغانستان اعلام داشت و به این ترتیب کشورهای عضو این اتحادیه باردیگر بر حمایت از حکومت و مردم افغانستان صحه گذاشتند .
مفسر آژانس باختر مینگارد: اتحادیه اروپا که اکثری کشورهای عضو آن درافغانستان حضورنظامی دارند و نزدیکترین متحد امریکا درامر مبارزه با هراس افگنی است و ضمناً از عمده ترین حمایت کنندگان مالی حکومت افغانستان میباشد به روز چهارشنبه هفته گذشته راهبرد تازه خود را درقبال افغانستان اعلام داشت .
وزراء خارجه این سازمان در نشست اخیر شان وضعیت افغانستان را نازک و شکننده توصیف نمودند وبرتجدید تعهدات شان در خصوص این کشور تاکید کردند . آنها غرض رسیدن به تعهدات شان درافغانستان و اعاده ثبات دراین کشور برتقویت روند صلح به منظور تحکیم و تقویت صلح درمنطقه وجهان ، گسترش قانون وحاکمیت مردمی دراین کشور ، زمینه سازی برای حکومتداری خوب درافغانستان ، تقویت نقش زنان درافغانستان ، رسیدگی به معضل پناهجویان و رشد اقتصادی افغانستان تاکید کردند و این موارد را جز عمده برنامه راهبردی اتحادیه اروپا درقبال افغانستان دانستند .
حکومتداران افغان وسیاسیون این کشور اعلام برنامه راهبردی اتحادیه اروپا را نشانه از ادامه حمایت جامعه جهانی ازحکومت و مردم افغانستان دانسته که نشان میدهد اتحادیه اروپا یکی از شرکای قوی و قابل اطمینان افغانستان در صحنه جهانی است.
مردم افغانستان ضمن آنکه ازتوجه جامعه جهانی منجمله اتحادیه اروپا نسبت به کشور شان استقبال میکنندتاکید براین دارند که باید برنامه راهبردی کشورها ، موسسات و سازمان های قدرتمند دربرابر افغانستان ، باید اثرگذار و هدفمند باشد . به گونه یی که دراین برنامه ها و اهداف ، منفعت های دوجانبه مد نظر باشد ، دقیق ، هدفمند ورسالتمندانه طرح شده باشد نه مقطع یی و مطابق شرایط .
ضمناً لازمی است که این کشورها و سازمان ها ، افغانستان را تنها یک کشور مصرفی فکر نکنند بل درگام نخست بررشد ظرفیت چه در ساحه امنیت ، اقتصاد و حکومتداری خوب و چه در عرصه اجتماعی توجه داشته باشند . معقول ترین راه ، اعاده ثبات در افغانستان ومنطقه ، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی این کشوراست آنها نسبت به وضعیت ، اقلیم جغرافیای ... کشورشان را بلدیت بیشتر دارند و خوبتر فعالیت کرده میتوانند بهتر است که روی همین نیروها سرمایه گذاری شود . ضمناً توقع مردم افغانستان این که این کشورها و موسسات روی مراکز تمویل و تجهیز هراس افگنان که دربیرون از افغانستان است تمرکز داشته باشند تا ازیک طرف مراکز تروریستان از میان برداشته شود و ازطرف دیگر جان عساکر و شهرواندان کشورهای دیگر که درافغانستان فعالیت دارند و یا درکشور های خود از ناحیه هراس افگنی آسیب پذیراند حفظ گردد.
به همین ترتیب، آرزوها و امیدها این است تا برنامه های راهبردی درقبال افغانستان به هدف اعاده ثبات ، صلح دراین کشور و منطقه طراحی و تطبیق شود نه آنکه چنین برنامه ها زمینه جنگ های نیابتی را سبب ساز شود و یا رقابت های بیرونی را در افغانستان بیشتر سازد.
حرف نیک این است که همه کشورها به این امر نزدیکتر میشوند که یک افغانستان آرام و با ثبات به نفع منطقه وجهان است  و اتحادیه اروپا هم با این هدف، وظایف اش را در افغانستان دنبال کنند.
ختم/ تحلیل سیاسی ..ک...م

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.