02 حوت 1396

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

از عواید معادن سمنگان در آن ولایت بهره گیری نمیشود

از عواید معادن سمنگان در آن ولایت بهره گیری نمیشود

ایبک باختر 2 حوت از عواید معادن زغال سنگ...

مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات قاطع و جدی است

مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات قاطع و جدی است

کابل باختر 2 حوت نشستی پیرامون آگاهی عامه در راستای مبارزه...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 1 عقرب 1396 ، 11:33

مسوولان اتاق تجارت وصنایع : درصورتکه پاکستان درکاهش تعرفه های گمرکی خود برمحصولات صادراتی افغانستان اقدام نکند حکومت عمل مشابه را باید انجام دهد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)


کابل اول عقرب / باختر
حکومت پاکستان در حال حاضر تعرفه گمرکی  بر صادرات  افغانستان  را بالا برده است به طور مثال هر تُن انگور افغانستان را  از هشت هزار کلدار به بیست و هشت هزار کلدار افزایش داده است و مسوولان اتاق تجارت افغانستان نیز درواکنش به این اقدام پاکستان ،روند صادرات کالاها را به آنکشور متوقف ساخته اند .
گزارشگرآژانس باختر مینگارد : خانجان الکوزی معاون اول اتاق تجارت افغانستان با ابراز نگرانی ازاین اقدام پاکستان تاکید نموده که افزایش سه برابر تعرفه گمرکی  پاکستان بالای محصولات افغانستان به سود تجارت دوکشور نمی باشد .
اودر این باره گفته است : به تاریخ بیست و پنجم ماه میزان، پاکستان تعرفه بسیار سرسام آور و بسیار گزافی را بر صادرات افغانستان وضع کرده است بطورمثال  بر فی تن انگور از هشت هزار به بیست و هشت هزار کلدار وانار و سیب از هشت هزار به بیست و یک هزار کلدار پاکستانی ، که این افزایش  تعرفوی  درحالی  صورت میگرد  که در حال حاضر فصل میوه تازه کشور بوده و اکثر تاجران افغان محصولات باغ های میوه  تازه را قبلا خریداری نموده اند  که در این میان، بدبختانه همان کالاهایی که حالا فصل آن ها است و ما نیاز داریم آن را صادر کنیم و نگهداری کرده هم نمی توانیم، زیرا فاسد خواهند شد، تعرفه ای گمرکی  بر آن ها سه تا چهار برابر بلند برده شده است.
الکوزی خاطر نشان ساخت که اگر مقام‌های پاکستانی در کاهش قیمت تعرفه‌های گمرکی خود بر محصولات صادراتی افغانستان به ویژه میوه‌های تازه هرچه عاجل‌ تر اقدام نکند، اتاق تجارت افغانستان از حکومت خواهد خواست تا اقدامات مشابه را روی دست بگیرد.
این باراول نیست که  حکومت پاکستان بر صادرات کالا های افغانستان  تعرفه محصولات  را افزایش میدهد  ونیز مشکلات ترانزیتی را خلاف عقد معیار بین المللی وضع میکند قبل براین نیز همه ساله درفصل صادرات  میوه تازه افغانستان به آنکشور چنین اقدام مغرضانه وضع کرده است . 
در همین حال، شماری از صادرکننده گان میوه های تازه می گویند که اکنون فصل صادرات انگور، انار و سیب کشور است و ادامۀ این روند، زیان های هنگفتی به بازرگانان و باغداران کشور وارد خواهد کرد،این افزایش عمدتاً بالای میوه تازه و خشک، زغال سنگ، سبزیجات، نباتات طبی سنگ‌های قیمتی و محصولات دیگر وارد شده‌است.
‎ به باور آنان بلند رفتن تعرفه گمرکی بر این کالاها، سبب رکود بازرگانی با این کشورخواهد شد که با بلند رفتن تعرفه گمرکی برکالاهای کشور، بهای این کالاها به گونۀ چشم گیری در بازارهای پاکستان افزایش یافته است.
باوجویکه آنکه پاکستان  همه ساله چنین عملی  را درمقابل صادرات  افغانستان انجام میدهد اما این بار تعرفه گزاف و سرسام آور را بالای محصولات افغانستان وضع کرده است زیرا  حجم مبادلات تجاری بین افغانستان و پاکستان با افزایش تنش‌های سیاسی میان دو کشور روز به روز کاهش یافته طوری که براساس آخرین آمارها حجم این مبادلات در دوسال گذشته به نصف کاهش یافته است.
این درحالیست که مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند تجارت‌شان با پاکستان کاهش یافته‌ زیرا بر اساس آمارومعلومات  این اداره، حجم تجارت با پاکستان در سال ۲۰۱۰ حدود ۳ میلیارد دالر اما این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱.۳ میلیارد رسیده‌است ونیز در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۰ هزار کانتینر از بندر کراچی به افغانستان منتقل شده اما در سال ۲۰۱۶ به ۴ هزار تقلیل داشته است.
این کارحکومت پاکستان که همه ساله درارتباط این موضوع  وضع میگردد تجار پاکستانی نسبت به تجار افغانستان بیشتر از بیش متضرمیگردد زیرا آمار که مسوولان اتاق تجارت افغانستان دررابطه به اقدام های پاکستان دراین زمینه ارایه کرده اند نشان میدهد که سال به سال رقم مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان کاهش می یابد وراه های بدیل آن برای افغانستان درحال شکل گیری است.
به گفته مسوولان اتاق تجارت وصنایع افغانستا ن بخاطر نجات یا رهایی از این مشکل راه های بدبل تجاری را جستجو کردیم واکنون هیچ نیازی نداریم که مواد خوراکه و نفتی را از پاکستان وارد نمایم ما از کشورهای آسیای میانه مقادیر زیادی مواد خوراکه و نفتی واردکشور میکنیم  که ارزانتر نسبت  راه پاکستان مباشد .
این درحالیست  که حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، افتتاح خط آهن با چین و موارد دیگری را  نیز جستجو
درهمین حال  محمد اشرف غنی  رئیس جمهوراسلامی افغانستان با صدور فرمانی اعلام کرده است که دیگر لاری‌های باربری کشور پاکستان، اجازۀ ورود به خاک کشور را ندارند.
براساس این حکم ، ازین پس وسایط باربری پاکستان کالاهای خود را در گمرکات ولایات قندهار و ننگرهار تخلیه خواهند کرد و وظیفۀ توزیع این بارها به عهده وسایط باربری داخلی خواهد بود.
این حکم رئیس جمهور در حالی صادر شده است که پاکستان تعرفه‌های گمرکی خود را برای کالاهای افغانستان سه برابر  افزایش داده بود . جاوید روشان  .

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.