28 جدی 1397

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

کشته شدن بیست هراس افگن در فاریاب

کشته شدن بیست هراس افگن در فاریاب

میمنه 28 جدی باختر بیست هراس افگن دیروز در ولایت فاریاب...

تقدیر از ورزشکاران در نیمروز

تقدیر از ورزشکاران در نیمروز

زرنج 28 جدی باختر ورزشکاران وزن بردار در ولایت نیمروز دیروز...

تقدیر از برندگان مسابقه قرآن کریم در قول اردوی 209شاهین

تقدیر از برندگان مسابقه قرآن کریم در قول اردوی 209شاهین

مزارشریف 28 جدی باختر برندگان مسابقه حسن و قرائت قرآن کریم...

Youtube Player

khantry design

اعلانات


دوشنبه ، 2 دلو 1396 ، 13:08

پاکستان بازهم از موافقتنامه تجاری با افغانستان تخطی کرد

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل دوم قوس / باختر
مقامات پاکستانی  باز هم برخلاف توافقنامه تجاری  میان دو کشور، به بیش از هشتاد موتر حامل میوه تازه افغانستان اجازه عبور از مرز را ندادند.
گزارشگر آژانس باخترمینگارد : اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که ۸۰ موتر حامل میوۀ تازه افغانستان از سوی مقامات پاکستانی اجازه نیافتند تا مرز را عبور کنند  این وسایط ٬دوباره از تورخم به جلال آباد برگشتند.
خانجان الکوزی معاون اتاق های تجارت افغانستان گفته است  که این وسایط از یک هفته به این طرف در مرز تورخم ایستاده بودند، اما دولت پاکستان از ورود آنان از تورخم به آن سوی سرحد جلوگیری کرده است.
به گفته خانجان الکوزی : دولت پاکستان برای واردات میوه تازه افغانستان یک سیستم پیچیده را در نظر گرفته است  که به اساس آن باید معلومات ۵ ساله در مورد کیفیت، تولید و مصؤنیت میوه موجود باشد که  با این اقدام پاکستان، میلیون‌ها افغانی به تجار افغان ضرر وارد شده است  و لازم است تا حکومت افغانستان هر چه زودتر این مشکل را حل و یا هم عمل برعکس را انجام دهد .
این بار نخست نیست که پاکستان به بهانه های گونا گون دربرابراموال تجاری افغانستان چنین اقدامات مغرضانه را به کار میبرد. دولت پاکستان در گذشته نیز بار ها از ورود اموال ومحصولات افغانی به آن کشور ممانعت کرده است و مانع تجارت آزاد میان دوکشور شده است.
چند سال قبل افغانستان و پاکستان مسوده یک قرارداد تجارتی و ترانزیتی را امضا کردند این  موافقتنامه  دوره آزمایشی  خود را نیز سپری کرده است.
این توافقنامه، پاکستان را قادر میساخت تا از تسهیلات صادراتی زیادی در افغانستان برخوردار شود. به عنوان مثال: تجار افغان صرف می توانند از طریق بندر واگه اموال صادراتی افغانستان را به کشور هند صادر کرده و موترهای باربری افغان در برگشت شان نمی توانند اموال هندی را از بندر واگه به افغانستان بیاورند. در مقابل، تجار پاکستانی حق انتقال کالاهای پاکستانی را از طریق شیرخان بندر به کشورهای آسیای میانه داشته و همزمان میتوانند اموال کشورهای آسیای میانه را در برگشت با خود به پاکستان انتقال دهند.
پس ازبروز  تیره گی های سیاسی و بلندبردن تعرفه  های گمرکی وبستن مرز تورخم بروی اموال  تجاری افغانستان از سوی دولت پاکستان  ، حکومت افغانستان بنا بردرخواست مسوولان اتاق های تجارت افغانستان  دربرابر عمل پاکستانی ها  تصمیم مشابه رااعلام کرد.
براساس این تصمیم حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، افتتاح خط آهن با چین و موارد دیگری را  نیز جستجوکرد.
درهمین حال  محمد اشرف غنی  رئیس جمهوراسلامی افغانستان با صدور فرمانی اعلام کرده است که دیگر لاری‌های باربری کشور پاکستان، اجازۀ ورود به خاک کشور را ندارند.
براساس این حکم ، ازین پس وسایط باربری پاکستان کالاهای خود را در گمرکات ولایات قندهار و ننگرهار تخلیه خواهند کرد و وظیفۀ توزیع این بارها به عهده وسایط باربری داخلی خواهد بود.
این حکم رئیس جمهور در حالی صادر شده است که پاکستان تعرفه‌های گمرکی خود را برای کالاهای افغانستان سه برابر  افزایش داده بود.
باید گفت که پاکستان همیشه از مساله تجارت  وترانزیت وهمچنان مساله مهاجرین استفاده ابزاری میکند و همیشه تلاش داشته تا از این مسایل به عنوان  نقطه فشار بالای دولت افغانستان استفاده کند . جاوید روشان

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.