30 ??? 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

تخریب چند قرارگاه و ذخیره گاه طالبان در غزنی

کابل/۳۰دلو/باختر وزارت دفاع ملی می گوید چند قرارگاه ، کارخانه های...

محمد اشرف غنی: هر مرحله صلح به قید و شرط استوار است

محمد اشرف غنی: هر مرحله صلح به قید و شرط استوار است

کابل/۳۰ دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز به...

محمد اشرف غنی: تیم مذاکره کننده از سوی دولت انتخاب و این روند با نظارت مردم انجام می شود

محمد اشرف غنی: تیم مذاکره کننده از سوی دولت انتخاب و این روند با نظارت مردم انجام می شود

کابل/۳۰دلو/باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و سرقومندان اعلی...

Youtube Player

khantry design

اعلانات

?????? ، 22 ??? 1396 ، 10:47

حکمتیار انتحار را جایز خواند // آگاهان سیاسی : چرا عضوی از خانواده او انتحار نکرده است

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر/ 22/ دلو:
گلبدین حکمتیار که یک شاخه از حزب اسلامی رهبری میکند اخیر در گفتگو ویژه با یک شبکه تلویزیونی در کابل کشته شدن افراد غیر مسلح در هرگونه حملات را حرام خواند، اما حملات انتحاری را شبیه به حملات استشهادی دانسته و آن را یک وظیفه مقدس برای مسلمانان عنوان کرد.
حکمتیار در این گفتگو اختصاصی اش با آریانا نیوز اظهار داشته است  "هر عملیاتی که از هر راهی زیر هر پوششی که فعالیت می کند و در نتیجه آن انسان های بیگناه کشته میشه حرام است و اسلام آنرا رد میکند، اما حملات انتحاری شبیه با حملات استشهادی بوده که این گونه حملات یک وظیفه مقدس در اسلام می باشد.
این اظهارات حکمتیار در حالی  مطرح می شود که حزب اسلامی به رهبری او قبل از پیوستن به روند صلح مسوولیت چندین حمله انتحاری را پذیرفته بود.
درحالی که  پذیرفتن قانون اساسی ٬ دوری از فعالیت های مسلحانه و رد فعالیت های هراس افگنانه و خوداری از گفته ها حساسیت برانگیز یکی از شرایط اصلی دولت افغانستان به آدرس ان مخالفان مسلح است که میخواهند با پروسه صلح یکجا شوند
از این رو گفته های اخیر گلبدین حکمتیار با واکنش های تندی شهریان کابل مواجه شده است .
گفته و ی زمانی مطرح میگردد که کابل در بیست روز گذشته شنیع ترین وخونین ترین حملات تروریستی را که با انتحار یکجا بود شاهد است ضمنا شهریان کابل هنوز خاطرات درد ناک ٬ راکت پراگنی ها و کشتار را از یاد نبرده اند که در دوران جنگ های تنظیمی بر انها تحمیل شده بود واز انها قربانی گرفت
با آنکه حکمتیار بر گفته خود که مشابهت های با گفته های روحانیون پاکستانی دارد تاکید می نماید اما شماری از عالمان دینی و کارشناسان سیاسی خلاف باور آقای حکمتیار در مورد حملات انتحاری که شبیه به حملات استشهادی خوانده است، (حملات انتحاری و حملات استشهادیی) را که در میان مسلمانان انجام می شود  خود کشی مطلق خوانده و اینگونه حملات را حرام میدانند.
مولوی عبدالولی بصیرت خطیب جمعه و عضو اکادمی علوم کشور در رابطه به شبیه خواندن حملات انتحاری با حملات استشهادی از سوی گلبدین حکمتیار گفت، اصل مساله که آقای حکمتیار میگوید هدف از بهره برداری سیاسی است نه مساله دینی. وی گفت، حملات استشهادی تا کنون هم یک امر اختلافی در میان علما است و حملات استشهادی در اسلام شرایط خودش را دارد و هدف از حملات استشهادی خود کشی ویا هم کشتن (مسلمانان) و افراد بیگناه در بازار، جاده های عمومی، مراسم جنازه، نمازهای پنجگانه و عیدین و در مساجد نیست.
مولوی بصیرت علاوه کرد که  هدف از انجام حملات استشهادی در اسلام و این گونه حملات مطابق با شرایط اسلامی زمانی صورت میگیرد که جمعی ویا گروهی از مسلمانان در قید و محاصره دشمن (کفار) قرار گرفته باشد،  و هدف اساسی حملات استشهادی کشتن متجاوزین و کفار است، نه کشتن خودش.
افراد که آماده برای انجام حملات استشهادی می شوند، چون امکان آن وجود دارد انجام دهنده حملات استشهادی زنده بماند و کشته نشود، ولی به صورت مطلق هدف استشهادی های که برابر با شرایط اسلام میخواهند بالای دشمن حمله کنند، کشتن دشمن (کفار و متجاوزین) است نه کشته شدن خودشانْ و شاید هم خود استشهادی کشته شود یا هم زنده بماندْ‌ این معنای کشته شدن نیست.
این عالم دینی تاکید کرده می گوید حملات را که مجاهدین در دروان جهاد بالای نیروهای متجاوز وقت انجام میدادند، حملات استشهادی محسوب می شدند، ولی هیچگاهی مجاهدین دست به حملات انتحاری که خودکشی مطلق است، نمیزدند.
همچنان بشیراحمد بیژن آگاه امور سیاسی با انتقاد از گفته های اخیر گلبدین حکمتیار، می گوید که چهره های مثل آقای حکمتیار عادت کرده اند حتا احکام دینی را با در نظر داشت دیدگاه فردی و منافع شخصی خودشان تفسیر کنند.
وی با مطرح کردن این سوال که اگر توجیهات آقای حکمتیار در مورد حملات انتحاری شبیه با حملات استشهادی که در اسلام یک وظیفه مقدس استْ پس چرا فرزندان و بستگان خودش دست به چنین حملات نزدند و نمیزنند؟
وی گفت آقای حکمتیار با بیان این گونه باور های غیری دینی هنوز هم به دنبال تامین منافع شخصی و گروهی خود با برانگیختن احساسات عادی ترین فرزندان این کشور که نه از دین میداند و نه از دنیای خود خبر دارد، میخواهد شعله جنگ و کشتار را در افغانستان روشن نگهدارد.
آقای بیژن گفت، فرض برین باشد انجام حملات استشهادی را در برابر مسلمانان هم میشه که پذیرفت، اما چه توجیه دارد که فرزندانش بخاطر آموزش و تحصیلات عالی در داخل و خارج کشور در موترهای دو صدهزار دالری رفت و برگشت کنند ولی دیگران را تشویق به انتحار نمایند  چرا فرزندان خود را مامور به این کار نمیکنند؟
وی گفت، رهبر حزب اسلامی که در نیتجه یک معامله سال گذشته به حکومت وحدت ملی تسلیم شد، هنوز هم به فکر ابزار سازی احساسات مردم از آدرس دین است.
باید گفت که حزب اسلامی شاخه حکمتیار تا اکنون جواز فعالیت را از وزارت عدلیه به دست نیاورده است .
این اگاهان از مسوولان حکومت میخواهند که دیگر اجازه ندهند تا افراد و اشخاص در سایه حمایت دولت حرف های به زبان اورند که که احساسات خانواده های را جریحه دار بسارند که از اثر حملات تروریست انتحار و انفجار عزیزان شان را از دست داده اند و یا مورال و روحیه ان عسکر وافسر را تضعیف کند که برای ارزش های ملی در برابر هراس افگنان ایستاده اند و در چتر جانبازی های همین راد مردان است که نظام  ومنتقدان ان زندگی و فعالیت میکنند پس میتوان دشمن این سپاهی وطن را استشهادی خواند و او را برائت داد. ختم  شمس

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.